Polski rolnik biedny i bezrobotny

W Polsce w rolnictwie pracuje prawie tyle samo osób, ile w Niemczech, Francji i Hiszpanii razem wziętych. Oficjalnie bez pracy w tym sektorze jest niecałe 50 tys. osób. Nieoficjalnie liczba ta wynosi co najmniej 600 tys., twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Polski rolnik biedny i bezrobotny
Image licensed by Ingram Image

Pod koniec września w urzędach pracy zarejestrowanych jako bezrobotni było zaledwie 47,3 tys. osób posiadających gospodarstwa rolne, wynika z danych resortu pracy. To zaledwie 2,4 proc. ogółu bezrobotnych.

Eksperci twierdzą jednak, że takich przypadków jest zdecydowanie więcej. - Szacujemy, że rolnictwo ukrywa ok. 600 tys. bezrobotnych, informuje dr Bożena Karwat-Woźniak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

» Polski rolnik nierówny kolegom z Niemiec i Francji

Zdaniem ekspertów tylko stosunkowo niewielka część spośród blisko 2,3 mln gospodarstw rolnych jest w stanie zapewnić rodzinom dochód porównywalny do osiąganego przez te pracujące poza rolnictwem. Takich gospodarstw jest ok. 300 tys., a ok. 220 tys. jest w stanie konkurować na rynku.(PAP)

mp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~endi

Do niedawna plantatorzy orzechów dostawali do 200 ha plantacji ok. 600 000 zł dopłat , wielu z nich wogóle nawet nie zbierało orzechów bo i po co ? ... istotnie im więcej ziemi tym większy zysk , trzeba tylko dobrze kalkulować , a konsument w sklepie i tak zapłaci każdą cenę za żywność bo przecież żreć musi ...

! Odpowiedz
0 0 ~RajMan

Ale policz swoje pieniądze, a nie cudze. Bo cudze się inaczej liczy. Nie liczy się inwestycji ani ryzyka. Zresztą jest to rodzaj zawistnej przypadłości.

! Odpowiedz
0 0 ~re

prawda jest oczywista....im wiecej ziemi tym wiekszy zysk .mam rodzine na wsi i wiem jak mieli przed dopłatami a jak maja teraz..... ich pewnosc siebie i samocena tez troszke wzrosła...sami mówią otwarcie ze dzieki eu zyja na wyzszym poziomie ....a przy okazji sie tak nie narobia jak dawniej

! Odpowiedz
0 0 ~Ledwo nad kreska

piszesz tak jak by nie było kosztów.
A koszty są więcej niż 2500 zł na ha.
podatki, KRUS, dzierżawy, paliwo, nawozy, środki ochrony roślin, kredyty (leasing) na nowe(używane)maszyny, koszty pracy (najmu)
Zatem totalne bzdury wyliczasz, totalne
Jakaś totalna aberracja

! Odpowiedz
0 0 ~Franek 3

Kochany, czytaj ze zrozumieniem, piszę ZYSK co oznacza, że koszty są odjęte. Koszty bezpośrednie wynoszą około 1,8-2 tys. zł na ha, koszty całkowite bez robocizny własnej około 2,3 do 2,5 tys. zł/ha. Zbiór pszenicy z ha 5 t daje obecnie około 4,8 tys. zł odejmij koszty całkowite i co wychodzi 2,3-2,5 tys. zł/ha to zysk. 5 t/ha to nie jest wysoki plon a cena 1 tony też jest dzisiejsza i około roku temu była podobna. Więc jak powiedziałem mnie bajki wypowiadane do kamery nie interesują ale prawdziwa kalkulacja bo sam robie ją na codzień.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~EGO

Jestem rzemieślnikiem 32 lata.moja składka wynosi 988 zł. m-c jak to się ma do twojej kwartalnej .ja w ciągu 32 lat na,,swoim" 3 razy zmieniałem branże by chronić się przed importem z Chin i odkryłem niszę w artykułach medycznych gdzie liczy się jakość nie cena.Ryzykowałem utratą domu/pożyczka/ Nakłady finansowe niebotyczne.A TY piszesz okosztach.Pytam jakich?Nie ma na wsi biednych ludzi -biedny to nygus ,alkoholik,a takich dużo na wsi i w mieście.Kończąc,chcę CI powiedzieć jeżeli nie masz zysku to zmień zawód,branżę.PRZECIEŻ NIKT NA SIŁĘ CIĘ NIE PRZYWIĄZAŁ. Pozdrawiam ,,EGO"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~obiektywnie

bidny to jest student na kasie w markecie....fak w rolnictwo sa pompowane olbrzymie pieniadze 60% budrzetu eu towłasnie trafia do nich,,,,a czy jest to sprawiedliwe...to jez niech kazdy oceni sam

! Odpowiedz
0 0 ~Franek 3

To nie koniecznie jest prawda, że rolnicy są biedni. Sam mam gospodarstwo rolne i wiem, że dochody z gospodarstw rolnych są całkiem przyzwoite. Wielu rolników którzy mają większe obszary gospodarstw, co dzisiaj wcale nie jest takie rzadkie ponieważ następuje szybka konsolidacja ziemi u poszczególnych rolników, chociaż oficjalnie ten proces zachodzi wolno to dzierżawy nigdzie nie zgłaszane są powszechne. Ci rolnicy którzy mają gospodarstwa powyżej 25 ha mają całkiem wysokie zyski a ci co mają ponad 50 ha / jest ich tak naprawdę 2-3 razy więcej niż w statystyce/ to zarabiają o wiele więcej niż przeciętny pracujący w mieście. Same dopłaty od 50 ha wynoszą około 50 tys. zł czyli 4 tys. miesięcznie, a uzyskanie 2 tys. zł zysku z 1 ha nie jest trudne. Mamy więc 100 +50 tys=150 tys. zł : 12=12,5 tys. zł miesięcznie. Może nie co rok tak jest ale mnie nikt nie wciśnie ciemnoty bo jestem rolnikiem i wiem!

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil