REKLAMA

PwC: za 6 lat będzie brakować 1,5 mln pracowników

2019-09-11 13:01
publikacja
2019-09-11 13:01

Polska awansowała o jedną pozycję w rankingu PwC Youth Employment Index 2018. Eksperci ostrzegają - za 6 lat w Polsce brakować będzie 1,5 mln pracowników. 

fot. diego_cervo / / YAY Foto

Analiza PwC dotyczy aktywności zawodowej oraz warunków pracy osób od 15 do 24 roku życia. Badanie przeprowadzone zostało w 35 krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Szwajcaria.

Polska w drugiej połowie stawki

Polska uplasowała się na 23 miejscu rankingu. W czołówce za Szwajcarią, na drugim miejscu w zestawieniu mamy Japonię. Trzecią pozycję zajęli Niemcy. Ranking zamykają państwa śródziemnomorskie: Turcja, Hiszpania, Grecja oraz Włochy. 

Wpływ na ocenę badaniu PwC Youth Employment Index 2018 miało 8 czynników. Wśród nich m.in. wysokość stopy bezrobocia w grupie osób od 15 do 24 roku życia, liczba osób zatrudnionych na część etatu, ogólna liczba ludności w wieku od 20 do 24 roku życia w danym państwie. 

fot. / / PWC

Zabraknie 1,5 mln pracowników

- Zgodnie z prognozą PwC do 2025 r. na polskim rynku pracy będzie brakować co najmniej 1,5 mln pracowników - mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner zarządzający działem audytu i usług biznesowych. Zwraca również uwagę na to, że firmy muszą walczyć o młodych ludzi na rynku pracy. Na początku września 2019 roku podczas Forum Polonijnego w Krynicy poruszany był temat „brakujących rąk do pracy". Polska potrzebuje pracowników o różnych kwalifikacjach - mówil Jarosław Gowin.

- Powinniśmy zacząć ściągać do Polski przyszłe elity. - apelował podczas Formę Ekonomicznego w Krynicy minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wicepremier zwracał uwagę, że Polska powinna przyciągać ukraińskich lekarzy, naukowców czy informatyków, zamiast cieszyć się, że emigranci wykonują prace fizyczne. W ostatnim czasie urzędy informowały o deficytach wśród personelu oraz braku chętnych do podjęcia pracy. 

Czy PIT ma wpływ?

- Osoby korzystające z zerowego PIT dzięki uldze podatkowej otrzymają równowartość prawie jednej dodatkowej pensji (przy umowach o pracę) lub nawet dwóch dodatkowych pensji (w przypadku umów zlecenia (...) - komentuje Jadwiga Chorązka, wicedyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC. Dodaje, że może być to atrakcyjne rozwiązanie dla potencjalnych pracowników. 

1 sierpnia 2019 roku w życie weszły nowe przepisy zwalniające osoby, które nie ukończyły 26 roku życia z opłacania podatku dochodowego. PIT zerowy obejmuje wszystkie osoby pracujące w ramach umowy o prace oraz umowy zlecenia. W 2019 roku limit dochodu wynosi 35 636,67 zł, w kolejnych latach będzie wynosił 85 528 zł. W przypadku przekroczenia danej kwoty pobierany będzie 32% podatek dochodowy

DF

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
piotrpoznan
To takie bajdurzenie lobby proemigranckiego. Wystarczy podniesc place i nastapi wzrost inwestycji w technologie redukajace liczbe miejsc pracy i jej koszt. Np. VW w Poznaniu - robotyzacja lakierni -750 pracownikow do redukcji. Poza tym problemy wystapia w galeziach gospodarki opartych na niskich placach. Po prostu wyprowadza sie To takie bajdurzenie lobby proemigranckiego. Wystarczy podniesc place i nastapi wzrost inwestycji w technologie redukajace liczbe miejsc pracy i jej koszt. Np. VW w Poznaniu - robotyzacja lakierni -750 pracownikow do redukcji. Poza tym problemy wystapia w galeziach gospodarki opartych na niskich placach. Po prostu wyprowadza sie z Polski do krajow gdzie beda niskie place. Ogolnie spoleczenstwu to nie zaszkodzi. Place beda wyzsze przy dosc niskim rozwoju gospodarczym. Ale nie bedzie tej patologii, ktora jest na zachodzie Europy. Emigranci jezeli w ogole pracuja, to pracuja w wiekszosci na nisko platnych stanowiskach w malo innowacyjnym biznesie. Wyjatkami jest malo liczna grupa wysoko wykwalifikowanych specjalistow, mniej niz 2%-3%.
innowierca
Wyniki badania firmly IBM wskazuja ze w ciagu 3 lat poprze rozwoj SI i wprowadzaniu automatyzacji
na swiecie straci prace 120 mln osob. Jak twierdza eksperci tylko jedna trzecia bedzie mogla znalezc zatrudnienie po przebranzowieniu.
Za 6 lat, a juz za 10 na pewno jednym z glownych problemow "rzadzacych" bedzie czy
Wyniki badania firmly IBM wskazuja ze w ciagu 3 lat poprze rozwoj SI i wprowadzaniu automatyzacji
na swiecie straci prace 120 mln osob. Jak twierdza eksperci tylko jedna trzecia bedzie mogla znalezc zatrudnienie po przebranzowieniu.
Za 6 lat, a juz za 10 na pewno jednym z glownych problemow "rzadzacych" bedzie czy worowadzac dochod podstswowy, czy bony zywnosciowe.Dopieo co na konferencji Elon Musk i
Jack Ma zastanawiali sie czy skrocic tydzien pracy i zaczac dzielic sie praca. Proponawali zeby zajac sie na serio problemem przybyeajacych mas i ubywajacych miejsc pracy.
Masz racje to bajdurzenie.
arfeneusz
Ja przez 10 lat nie dostałem godnej pracy w IT, a piszecie, że tak szukacie. Ostatnio nie przyjęli mnie na juniora, gdyż podobno baz danych nie znam, a korzystam z Entity Frameworka chociażby. Czego nie umiem, tego bym się douczył. Chcecie ściągać z Ukrainy, bo są tańsi, nie dlatego, że nie macie rąk do pracy
marxs
Polska na 23 miejscu nie pracuje około 14 mln osób w wieku produkcyjnym
USA na 9 miejscu nie pracuje około 100 mln osób w wieku produkcyjnym
resztę głupot i durnot w tym propagandowym ogłupiającym artykuliku szkoda czytać
marxs
duże miasto w Polsce na ofertę zatrudnienia 3 tys.zł netto odpowiedziało prawie 300 osób tak wygląda "brak' pracowników i "rynek pracownika"
anna_domagalczyk
Te prognozy są tak prymitywne, że aż żal komentować. W normalnych warunkach, a więc nie tak daleko od Polski, przede wszystkim stawia się na automatyzację. Wówczas spora ilość zatrudnionych w montowniach (w Polsce też) nie będzie już potrzebna. Więc tych brakujących pracowników też może być mniej. Raczej przy Te prognozy są tak prymitywne, że aż żal komentować. W normalnych warunkach, a więc nie tak daleko od Polski, przede wszystkim stawia się na automatyzację. Wówczas spora ilość zatrudnionych w montowniach (w Polsce też) nie będzie już potrzebna. Więc tych brakujących pracowników też może być mniej. Raczej przy takich trendach trzeba obawiać się braku pracy a nie pracowników. Braku pracowników to przede wszystkim obawia się rząd i ZUS, które podatkami stoją.
marianpazdzioch
Katastroficzne wizje automatyzacji są przereklamowane. Ona wręcz nakręca dobrobyt, a co za tym idzie tworzy nowe miejsca pracy i nowe zawody. Są one już miejscami tak groteskowe i próżne (jak np. jutubowy patostreamer), że zastanawiam się co będzie następne.
xiven
deficyt pracowników jest zdrowy, to oznaka dobrobytu, pogratulujmy sobie że udało nam się osiągnąć dzisiejszy rynek pracy takim jakim jest!

cowabunga
za to emerytów nie zabraknie... Będą ich dowozić wagonami.
samsza
Z 6 lat dojdziemy do 15-tej emerytury, a świat ze zdziwienia otworzy usta !

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki