REKLAMA

Polak zaciska pasa. Mniej masła, mięsa i alkoholu oraz polowanie na promocje

2022-11-21 06:50
publikacja
2022-11-21 06:50

Ponad 400 tys. gospodarstw zrezygnowało z kupowania alkoholi, ale też masła. Tylko co dziesiąte gospodarstwo domowe w Polsce nie ogranicza wydatków, również na podstawowe produkty - czytamy w poniedziałek w "Rzeczpospolitej".

Polak zaciska pasa. Mniej masła, mięsa i alkoholu oraz polowanie na promocje
Polak zaciska pasa. Mniej masła, mięsa i alkoholu oraz polowanie na promocje
fot. monticello / / Shutterstock

Gazeta pisze, że Polacy coraz mocniej odczuwają zarówno wzrost opłat za energię czy skok cen w sklepach, co przekłada się na ich zakupy i wydatki, z których mogą zrezygnować.

Jak podała "Rz", powołując się na dane GfK, po kilkaset tysięcy gospodarstw w tym roku zrezygnowało z zakupów takich kategorii jak mocne alkohole, masło czy sypkie herbaty i kawa rozpuszczalna.

Z danych GfK, które "Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza, wynika, że 89 proc. gospodarstw musi oszczędzać. Co trzecie jest w złej sytuacji finansowej, wśród nich to nawet cięcia codziennych wydatków. Ogółem na rozrywkach poza domem, jedzeniu w restauracjach, podróżach po zakupy ubrań i butów oszczędza od 36 do 46 proc. Polaków.

Oszczędności widać także w przypadku żywności, co przekłada się także na miejsca robienia zakupów. "Rośnie ich częstotliwość w dyskontach i supermarketach lokalnych, a w sklepach małoformatowych sieciowych nie maleje, podczas gdy w małym formacie niesieciowym częstotliwość maleje o 7 proc. – szukamy zatem placówek potencjalnie atrakcyjnych cenowo i asortymentowo" - mówi "Rz" Szymon Mordasiewicz, dyrektor komercyjny Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia.

"Po dziewięciu miesiącach 2022 r. wartość dóbr spożywczych zakupionych przez polskie gospodarstwa domowe wzrosła o 10,3 proc. i był to efekt wzrostu cen. W tym samym czasie wielkość zakupów skurczyła się o 2 proc. Kupujemy już mniej, ograniczając wydatki, ale płacimy więcej" – dodaje.(PAP)

dka/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
ala1234
Z pewnych produktów już dawno całkowicie zrezygnowałam. Nie zauważyłam przez specjalnego spadku jakości życia. Mało tego, wyszło mi to pewnie na zdrowie, gdyż konsumuję mniej kcal z tłuszczów i cukrów. Polecam każdemu. Ostatnią kostkę masła kupiłam jakoś w styczniu 2022, aktualnie używam wyłącznie dobrej margaryny, jeżeli w ogóle Z pewnych produktów już dawno całkowicie zrezygnowałam. Nie zauważyłam przez specjalnego spadku jakości życia. Mało tego, wyszło mi to pewnie na zdrowie, gdyż konsumuję mniej kcal z tłuszczów i cukrów. Polecam każdemu. Ostatnią kostkę masła kupiłam jakoś w styczniu 2022, aktualnie używam wyłącznie dobrej margaryny, jeżeli w ogóle smarowidło jest mi do czegoś potrzebne. Idąc dalej, niemal całą kilogramową paczkę cukru mam jeszcze z połowy 2021 roku... używam sporadycznie, nie mam potrzeby częściej :) Takich przykładów mam znacznie więcej. Kupuję zamienniki, poluję na promocje, mówiąc brzydko żrę mniej :) Z oferty restauracji korzystam może raz w miesiącu, gdzie jeszcze 1-2 lata temu miałam w zwyczaju chodzić nawet kilka razy w tygodniu - tutaj oszczędności które dzięki temu zgromadziłam są na tyle spektakularne, że już tak zostanie, spodobało mi się to :)
trolley
a w domu mam 16* bo tak zdrowiej i Moskwa tak mówiła i niech nam żyje Prezio
samsza
Podczas kovida praktycznie siedziałaś po restauracjach, tak jak wszyscy.
Nikt nie #zostalwdomu, nikt nie oglądał filmow, nie grał w gry, nie nosił maseczek.
Za prl i 2wś też wszyscy byli w bibliotece.
prs odpowiada trolley
Ten dalej nadaje z wasalnej stacji benzynowej chińczyków..
zenonn
Jedzenie masła poprawia wzrok, margaryna jest szkodliwa.
prs
Skoro ludzie "przejmuja sie" i myślą o "promocjach" - na spozywcze(!) - a nie o tym by dwa razy więcej zarobic.. niech zaciskają pasa..
"Wspanialy" plan.. na resztę życia..
lukaszslask
Jak dwa razy wiecej zarobisz to 4 razy wiecej zaplacisz za produkty,bo dojda zusy i podatki do tego,taki madry,a podstawowych praw ekonomii nie znasz,oczywiscie nie kazdemu i rownomiernie,ale mniej wiecej,jak piekarzowi dasz 20 % plus drozejace gazy prady,on dostanie z tego 10%,a chleb ile ci zdrozeje???
prs odpowiada lukaszslask
Skoroś "taki madry", nie powinieneś piszczec..
A jeżeli martwisz się o podatki, lol, - zdecydowanie za mało zarabiasz..

Nie dotarło.. nie wiesz "jak"..prawda?..
Nie poukładałeś jeszcze ze "tak mozna"..I będziesz upierał się przy swoim, nie?..lol..

Rozumiem.. niestety..
samsza
Kupujemy mniej, ograniczając wydatki, ale płacimy więcej ?
szprotkafinansjery
Za komuny nic w sklepach nie było, a ludzie żyli! W ... się z tego dobrobytu poprzewracało. Czas wygasić oczekiwania!

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki