REKLAMA

Polak na mieszkanie pracuje 7 lat, a Niemiec tylko 3

Łukasz Piechowiak2014-10-21 07:01główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2014-10-21 07:01
Polak na mieszkanie pracuje 7 lat, a Niemiec tylko 3
Polak na mieszkanie pracuje 7 lat, a Niemiec tylko 3
/ Thinkstock

Ogromne koszty kredytu i ceny za metr kwadratowy sprawiają, że dla większości Polaków własne „m” to największy wydatek w życiu. Przeciętny Kowalski na własne cztery kąty musi wydać 7 rocznych pensji. Niemiec tylko trzy, a Hiszpan cztery. Chociaż mieszkania są u nas dużo tańsze, to jednak dłużej musimy na nie pracować. 

Z raportu Deloitte wynika, że przeciętna cena z 1 m2 mieszkania w Polsce w 2013 roku wynosiła nieco ponad 1 tys. euro. W Niemczech metr kwadratowy kosztował 1,7 tys. euro, a w Hiszpanii 1,4 tys. euro. W teorii najwięcej za własne „m” trzeba zapłacić we Francji i Wielkiej Brytanii – odpowiednio 3,8 tys. euro i 3,9 tys. euro, ale w tych państwach wysokie ceny za metr kwadratowy zawyżają Paryż i Londyn. Wyłączając te dwie stolice, ceny w pozostałych regionach kształtują się na poziomie ok. 2,5 tys. euro za metr. Mieszkania mogą być drogie. Ważne, by ludzi było na nie stać. Niestety, poziom cen nieruchomości nie zawsze jest proporcjonalny do zarobków. Chociaż ceny mieszkań w Polsce należą do najniższych w Europie, to przeciętny Kowalski musi na nie pracować dwa razy dłużej niż Niemiec, który średnio zarabia 4 razy więcej. W Wielkiej Brytanii mieszkania są blisko czterokrotnie droższe niż nad Wisłą, ale Anglik mógłby sobie pozwolić na zakup 70 metrowej nieruchomości po odłożeniu równowartości 8 rocznych pensji, czyli musiałby oszczędzać tylko rok dłużej niż Polak.


Za polską roczną średnia pensję można kupić co najwyżej dwa metry kwadratowe mieszkania w Londynie. Anglik po odłożeniu rocznej pensji mógłby kupić kawalerkę we Wrocławiu. Najlepiej mają Duńczycy, którzy mogą kupić 70 metrowe mieszkanie już po dwóch latach oszczędzania. Niemcy po trzech, a Belgowie, Holendrzy i Hiszpanie po ok. 4 latach – tak wynika z raportu Deloitte. Odkładanie całej pensji w miesiącu można włożyć między bajki nie tylko w Polsce ale i całej Europie. Większość musi ratować się kredytem, który w Polsce jest dużo droższy Eurolandzie.


Wpływ na to ma wysokość stóp procentowych

W Eurolandzie wynosi ona 0,05%. W Polsce podstawowa stopa procentowa ustalona przez NBP to 2%. We Francji rata za 100 tys. euro (422 tys. zł) pożyczki wyniesie ok. 1900 zł miesięcznie przez 20 lat. Warto sobie uświadomić, że w przypadku zobowiązań zaciąganych na lata nawet drobne różnice w oprocentowaniu przekładają się na ogromne kwoty.

Wielkość miesięcznego zobowiązania za taki sam kredyt zaciągnięty w Polsce wyniesie 2468 zł. W efekcie różnica w całkowitym koszcie pożyczki w Polsce i Francji to ponad 136 tys. zł. Oznacza to, że w teorii przeciętny nabywca mieszkania w Tuluzie (Francja) w ciągu 20 lat spłaty tego kredytu będzie mógł sobie pozwolić na jeden nowy dobry samochód więcej niż Polak.

Łukasz Piechowiak

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (79)

dodaj komentarz
~foxi
Aby kupić mieszkanie (a kto nie chce żyć na swoim) to stara forma zniewalania !Przecież o to właśnie chodzi BANKSTEROM ! Zadłużone społeczeństwo to posłuszny tłum frajerów ! Tacy frajerzy nie pójdą na barykady, nie będą podpalać samochodów, nie pogonią darmozjadów z warszawki i z "samorządów" ani Aby kupić mieszkanie (a kto nie chce żyć na swoim) to stara forma zniewalania !Przecież o to właśnie chodzi BANKSTEROM ! Zadłużone społeczeństwo to posłuszny tłum frajerów ! Tacy frajerzy nie pójdą na barykady, nie będą podpalać samochodów, nie pogonią darmozjadów z warszawki i z "samorządów" ani nie pogonią spasionych obłudników z ambon. To jest stary , ulepszony system zniewalania społeczeństw do roli posłusznych i tanich wyrobników ! Recepta , fajna i znana od wieków.
~szefuf
To jest kolejna rzecz której nie rozumiem - ta pogoń za swoim. Nasz rynek wynajmu jest jak upośledzony, ale raczej powinniśmy dążyć do tego by go uzdrowić raczej niż bawić się w te wszystkie MDMy itd. Kiedyś myślałem, że TBSy uzdrowią rynek wynajmu, ale niestety nie :(
~foxi
Sichern Sie sich jetzt: 1,15% Sollzins – 1,16% effektiv !!A w Polsce najtańsza hipoteka kosztuje 3,63% ...Polska to po prostu kraj FRAJERÓW do golenia !
~polak
HA HA HA ONI SA NIE POWAZNI Z KĄT BIORA TE CHORE STATYSTYKI nIECH ODPOWIEDZA NA PYTANIE DLACZEGO LUDZIE BIORA MIESZKANIA NA 30LAT A NIE NA 7 I SPRAWA JASNA DEBILE I OSZUSCI W CAŁYM KRAJU
~Dżejms
Już pisałem o cudach statystyki. Ja i mój pies statystycznie mamy 3 nogi. 7 lat - burżuazja! Ludziska biorą na 30 a oni mi tu o 7 latach.
~junior
7 lat spłacam kredyt 340,000 średnia rata 1800zł do spłaty kredytu zostało mi tylko 300,000 który uczony pisał ten artykuł buuuhahaha na tym cholernym systemie dobrze wychodzą tylko banki, przez 7 lat zaniosłem w zębach do banku 140,000 a z nominału kredytu ubyło 40,000brawo..........
~emigrant
Dobry przyklad lepiej odlozyc nix talk miec
~foxi
Właśnie o to chodzi ! Noś w zębach kasę , bądź posłuszny i potulny, zrób 2 dzieci, kupuj bzdurne fatałaszki, nowy samochód głosuj na tego co najwięcej obiecuje, żarcie i piwko jest i będzie tanie, odreaguj się na rdzewiejących stadionach, a jak to nie pomoże poprzestawiaj meble w nowym mieszkaniu, pogoń domowych Właśnie o to chodzi ! Noś w zębach kasę , bądź posłuszny i potulny, zrób 2 dzieci, kupuj bzdurne fatałaszki, nowy samochód głosuj na tego co najwięcej obiecuje, żarcie i piwko jest i będzie tanie, odreaguj się na rdzewiejących stadionach, a jak to nie pomoże poprzestawiaj meble w nowym mieszkaniu, pogoń domowych darmozjadów = komornik będzie miał okazję na Tobie zarobić ... A ty będziesz płacił i płacił, a może wylądujesz w Wariatkowie... A to i tak pikuś, bo przecież dookoła WOJNA, ogień i powodzie a ty masz tylko w zębach przynosić tych parę złotych ...
~hm
Przeciętne wynagrodzenie brutto w marcu 2013 wyniosło 3832,81PLN, co daje ok 2730PLN do łapy, z tego połowa na opłaty, jedzenie, itp. 2730/2*12*7=229320PLN i teraz załóżmy że 1m2 mieszkania kosztuje 4200PLN to mamy ok 27m2 - szanowny Autorze mieszkaniem był tego nie nazwał...

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki