Polacy w sieci krytykują Ukraińców

2019-06-18 16:28
publikacja
2019-06-18 16:28

Niechęć wobec Ukraińców wzrasta - tak wynika z danych opublikowanych przez Centrum Badań Opinii Społecznej oraz z raportu Związku Ukraińców w Polsce. 41 proc. analizowanych wypowiedzi w postach zamieszczonych w mediach społecznościowych miało charakter negatywny, 42 proc. było neutralnych, a 17 proc. - pozytywnych.

/ fot. Weronika Szkwarek / Bankier.pl

Od maja 2018 r. do kwietnia 2019 r. przeanalizowano ponad 1,5 mln tekstów z polskich mediów społecznościowych, które zawierały słowa kluczowe: Ukraina, Ukraińcy. Pokazano, że najczęściej występującym obszarem tematycznym budzącym emocje, są kwestie społeczne i polityczne. Największy odsetek tekstów negatywnych pojawił się natomiast w wypowiedziach o tematyce historycznej i również - społecznej. W całym zbiorze było jedynie 17,5 proc. postów pozytywnych,. 

Wypowiedzi na temat Ukrainy i Ukraińców w polskich mediach społecznościowych
Obszar Liczba tekstów Odsetek negatywnych
Ekonomia 197 876 37,0 proc.
Historia  165 501 43,5 proc.
Inne 308 485 37,2 proc.
Polityka 385 485 37,2
Społeczeństwo 392 042 44,1
Źródło: Raport "Mniejszość ukraińska i migranci z Ukrainy w Polsce. Analiza dyskursu" 2019r. 

We wnioskach zauważono, że migracja i migranci są zauważani przez "Kowalskiego", a większość wypowiedzi jest tworzona na podstawie bezpośredniego kontaktu ich autorów z Ukraińcami. W postach pojawiają się stereotypy m.in. odnośnie współpracy polskiego rządu z Ukrainą i przekazywanej im pomocy, które jest określane jako "niesprawiedliwe wobec Polaków" i następującym po tym stwierdzeniu argumentem "a dlaczego nam nie pomagają". 

Temat rynku pracy był jednym z ważniejszych obszarów dyskusji w mediach społecznościowych. Polacy nadal uważają, że Ukraińcy hamują wzrost płac w Polsce. Ale z drugiej strony, uważają migrantów za pracowitych i kompetentnych. Dodatkowo zauważamy ich wkład w krajowy system emerytalny.

Najwięcej negatywnych wypowiedzi pojawia się w kontekście rozmów na temat historii. Powraca temat zbrodni wołyńskiej, działalności UPA, a migrantów zza wschodniej granicy nazywa się "upowcami" lub "upadlincami". 

WS

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
xxpp
Dla mnie to chore, że mordowali nas bestialsko, żeby mieć własne państwo, a jak je mają to miliony przyjeżdżają do Polski. Zawsze nas zdradzą, jeżeli będzie w tym interes Ukrainy, zawsze będą obcy. Tak, moja rodzina pochodzi z Wołynia i cudem ocalała. To otwarcie na nich kiedyś się na nas zemści.
khh
To ile dzieci narobiles, zeby pomoc zalatac dziure demograficzna?? no slucham. Ale nie martw sie, opcja B zaklada przeprowadzenie do nas np Pakistanu. Ta opcja sie na pewno nie zemsci. W koncu Pendzab to nie Wolyn, nie?
tindala
Uważam że większość negatywnych ocen jest dziełem rosyjskich trolli. Gdzie nie spojrzę pracują młodzi Ukraińcy . Pracują solidnie, z uśmiechem , błyskawicznie uczą się polskiego , kupują mieszkania i domy - są pełnowartościowymi członkami społeczności. I jedno mi się u nich niezwykle podoba - pomagają sobie Uważam że większość negatywnych ocen jest dziełem rosyjskich trolli. Gdzie nie spojrzę pracują młodzi Ukraińcy . Pracują solidnie, z uśmiechem , błyskawicznie uczą się polskiego , kupują mieszkania i domy - są pełnowartościowymi członkami społeczności. I jedno mi się u nich niezwykle podoba - pomagają sobie nawzajem - czego na pewno nie można powiedzieć o Polakach na emigracji. A zaszłości historyczne wyciszą się całkowicie, chyba że jakiś polityk w przyszłości zechce ich używać do swoich gierek.
anality
Pytanie za 100 punktów:

kogo Polacy w siecie NIE KRYTYKUJĄ?

2kbb
W Polsce rozpadają się i odchodzą na wieczne łowy postkomunistyczne "elity" replikowane po 1945 do dzisiaj... To nie dziwota że resztki z nich wzdychają z utęsknieniem na Wschód do Moskwy skąd pochodziła w przeszłości ich siła zajmując eksponowane stanowiska i żerując na reszcie społeczeństwa podczas W Polsce rozpadają się i odchodzą na wieczne łowy postkomunistyczne "elity" replikowane po 1945 do dzisiaj... To nie dziwota że resztki z nich wzdychają z utęsknieniem na Wschód do Moskwy skąd pochodziła w przeszłości ich siła zajmując eksponowane stanowiska i żerując na reszcie społeczeństwa podczas Okupacji Sowieckiej a później w III RP....Portal jest dobrym przykładem mediów opłacanych z zewnątrz które realizuje politykę pro sowiecką lewacką w Polsce....
jacyna2017
Sztuczny temacik z przesłaniem - o jacy jesteśmy zacofani - wstydźmy się!? Dla podniesienia poziomu absurdu tej wrzutki - Polacy w sieci krytukują też Polaków, a co straszniejsze Ukraińcy, Ukraińców i np. Żydzi Żydów - i co z tego? Widzę miliony Ukraińców mieszkających w Polsce bez ekscesów, co jest ewenementem Sztuczny temacik z przesłaniem - o jacy jesteśmy zacofani - wstydźmy się!? Dla podniesienia poziomu absurdu tej wrzutki - Polacy w sieci krytukują też Polaków, a co straszniejsze Ukraińcy, Ukraińców i np. Żydzi Żydów - i co z tego? Widzę miliony Ukraińców mieszkających w Polsce bez ekscesów, co jest ewenementem w 'kochającej' emigrantów Europie
blesso
Polacy zapominają, że :
- w latach 80tych XX wieku jeździli na tak zwane saksy do zachodnich krajów . Na saksy czyli do ...NIELEGALNEJ pracy. Prawie każda praca wykonywana poza granicami naszego kraju w tym okresie była nielegalna.
- kto NIELEGALNIE handlował na berlińskich targowiskach/placach kiełbasą i papierosami
Polacy zapominają, że :
- w latach 80tych XX wieku jeździli na tak zwane saksy do zachodnich krajów . Na saksy czyli do ...NIELEGALNEJ pracy. Prawie każda praca wykonywana poza granicami naszego kraju w tym okresie była nielegalna.
- kto NIELEGALNIE handlował na berlińskich targowiskach/placach kiełbasą i papierosami ( Big Cyc " Belin Zachodni" ? Polacy !
- która nacja była największym kidnaperem samolotów w latach 80tych ? Polacy. Porywaliśmy samoloty by dostać się na wymarzony zachód.
- Kto jeździł do Związku Radzieckiego by NIELEGALNIE handlować tam i przywozić do Polski złoto ? Polacy !
- kto w latach 90-tych XX wieku przewoził NIELEGALNIE alkohol z Budapesztu, sprzedawał NIELEGALNIE papierosy w Wiedniu ? Polacy !
- która nacja po otwarciu granic stworzyła największą sieć złodzieii samochodów w Niemczech ( "Jedź do Polski na wczasy - twój samochód już tam jest" ? - Polacy.
- która nacja dokonuje najwięcej przestępstw w UK ? Polacy !
Polacy o tych "drobiazgach" wolą nie pamiętać.

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki