REKLAMA

Polacy otwarci na imigrantów ekonomicznych

Łukasz Piechowiak2015-11-30 16:06główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2015-11-30 16:06
fot. Łukasz Solski / FORUM

Polacy nie lubią imigrantów, nie chcą ich u siebie. Boimy się ich, mamy obawy, że odbiorą nam pracę, stworzą getta i wzrośnie nam przestępczość – taki obraz Polaków prezentuje się w mediach. Tymczasem ze statystyk resortu pracy wynika, że jesteśmy otwarci na imigrantów ekonomicznych. W 2015 roku wydaliśmy ponad 40 tys. oświadczeń o zamierzenia powierzeniu wykonywania pracy na terenie Polski. Większość z nich trafiła do Ukraińców.

Z raportu EeastWestLink wynika, że Polska od kilku lat jest atrakcyjnym kierunkiem migracyjnym dla obywateli państw trzecich – szczególnie dla Ukraińców, którzy stanowią ponad 90% imigrantów ekonomicznych przybywających do pracy na terenie naszego kraju. Eksperci podkreślają, że wynika to ze stosunkowo dobrej sytuacji na polskim rynku pracy, spadającego bezrobocia i coraz większych problemów ze znalezieniem pracowników.

Pracodawcy poszukują nie tylko taniej siły roboczej, ale także osób ze specjalnymi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym. Obecnie stopa bezrobocia znajduje się na rekordowo niskim poziomie – niestety polski rynek pracy coraz silniej odczuwa deficyt fachowców, którzy zwykle lepsze warunki zatrudnienia znajdują poza granicami kraju.

Stąd posiłkowanie się obywatelami zza wschodniej granicy. EWL podkreśla, że zatrudnienie w polskich firmach znajdują nie tylko osoby bez kwalifikacji, ale także lekarze, programiści, inżynierowie, a także urzędnicy.

Co istotne, obywatele np. Ukrainy w większym stopniu są wstanie zaakceptować płacę na poziomie niższej od rynkowej – sytuacja gospodarcza tego kraju jest dramatyczna (raportowana średnia płaca w tym kraju w lipcu 2015 roku stanowiła równowartość 700 zł), wschodnie regiony są zrujnowane wojną i izolacją, co pozostaje nie bez wpływu na zwiększoną liczbą imigrujących do Polski Ukraińców.

10 tysięcy więcej pozwoleń na pracę niż 2 lata temu

Z drugiej strony, EWL podkreśla, że polskie firmy najczęściej poszukują pracowników na Wschodzie nie z powodów kosztów zatrudnienia, ale niemożliwości znalezienia chętnych do pracy w kraju – w regionach o statystycznie wysokim bezrobociu istnieje duży problem z tzw. długotrwale bezrobotnymi, którzy często pracują w szarej strefie (dorywczo) i nie są zainteresowani legalnym zatrudnieniem ze względu na możliwość utraty uzyskanych świadczeń socjalnych.

Na razie liczba imigrantów ekonomicznych w Polsce, nawet tych, którzy są gotowi podjąć pracę za niższą cenę, jest na tyle mała, że nie ma większego negatywnego wpływu na dynamikę płac.

Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w pierwszym półroczu bieżącego roku cudzoziemcom wydano 27193 zezwolenia na pracę – to o 7 tysięcy więcej niż rok wcześniej i ponad 10 tysięcy więcej niż dwa lata temu.

Polskie firmy chętnie przyjmują imigrantów do pracy pod warunkiem, że ci chcą pracować. W przypadku obywateli zza wschodniej granicy istotnym czynnikiem zachęcającym do zatrudnienia są nie tylko niższe wymagania płacowe, ale przede wszystkim mniejsze różnice kulturowe, a także o wiele większa chęć (i łatwość) do nauki języka polskiego. Innymi słowy, Polska jest otwarta dla obcokrajowców, ale pod warunkiem, że Ci się asymilują, szanują polskie prawo i pracują.

Polska gospodarka nie miałaby problemów z przyjęciem kilku, a nawet kilkunastu tysięcy imigrantów ekonomicznych z Syrii czy państw afrykańskich. Problem medialny, podobnie jak w przypadku bardzo dużego napływu Ukraińców do pracy w Polsce, w ogóle by nie istniał, gdyby imigranci ekonomiczni z tych krajów w ogóle chcieliby do naszego kraju przyjeżdżać i przede wszystkim pracować.

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (155)

dodaj komentarz
~Polak
Jeśli PiS zdradzi Polaków to wojsko będzie musiało przejąć władzę w kraju. Dość już mam czytania o planach sprowadzania muzułmanów knutych przez zdrajców! Gdzie jest jasna deklaracja rządu? Jaja sobie robicie z narodu?

cytat z innego poralu, w komentarzach lista firm, które zgłosiły chęć wzięcia udziału
Jeśli PiS zdradzi Polaków to wojsko będzie musiało przejąć władzę w kraju. Dość już mam czytania o planach sprowadzania muzułmanów knutych przez zdrajców! Gdzie jest jasna deklaracja rządu? Jaja sobie robicie z narodu?

cytat z innego poralu, w komentarzach lista firm, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w zdradzie by wyrwać judaszowe srebrniki:
"Ośrodki, które biorą udział w przetargu nie są zobligowane do tego aby wystąpić o zgodę do lokalnych władz samorządowych o przyjęcie imigrantów. Wystarczające jest, aby ośrodek tylko poinformował gminę o fakcie przystąpienia do przetargu.

– Gdybyśmy uzależniali otwarcie ośrodka od zgody samorządu, nie otwarlibyśmy żadnego. – mówi z rozbrajającą szczerością Ewa Piechota rzecznik Urząd do Spraw Cudzoziemców w rozmowie z „Rzeczpospolitą”."
~uciekinier
Przez Ukrainitów -morderców tracimy pracę i zarobki. Zróbmy z nimi porządek, Wszystkich deportujmy do Ukrainy. a może tak jak oni z nami zrobili na Wołyniu.
~świat
Odwracania kota ogonem ciąg dalszy .... Skończcie z tymi bredniami, albo przenieście się ze swoimi bredniami do krainy baśni w psychiatrykach. Wasze ODWAŁY nie mieszcza sie w świecie rzeczywistym.
~Jan
Kto wam zapłacił za spłodzenie tych wyssanych z palca bredni?
~autor
Najbardziej otwarci są ci, którzy przez ukraińców i resztę nie mają pracy albo zarabiają ale mniej bo ukrainiec zaniża stawkę. Jak Polacy w Anglii, z ta różnicą, że Anglicy pracę mają a Polacy w Polsce nie mają.
~Bartek
Ostatnie zdanie to bzdura. Polska nie chce zadnych muzumanow. Nawet gdyby pracowali nie chcemy ich tutaj. Niech spadaja do siebie.
~abc
Jak ostatni raz zatrudnialiśmy Ukraińców głośno było w Rzeczypospolitej o Chmielnickim.
O pracodawcach na Wołyniu nie wspomnę.
~ANTY_ryży_kutong
do tej pory musieli płacić 100-200 zł / h

ukrainki zrobią to samo za 1/3 ceny

ot wolny rynek.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki