Fundusz Alimentacyjny: resort podwyższa próg

Tysiąc złotych – nawet do tej kwoty może wzrosnąć kryterium dochodowe uprawniające do wypłat z funduszu alimentacyjnego - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Ruslan Shugushev / Shutterstock)

Projekt ustawy podwyższający kryterium przygotował resort rodziny. Dokument czeka na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu. Według nieoficjalnych informacji "DGP", zmieniony próg będzie obowiązywać w okresie świadczeniowym rozpoczynającym się od 1 października 2020 r.

Dziennik podkreśla, że jest to informacja ważna dla samotnych rodziców i że gdyby kryterium pozostało na dotychczasowym poziomie 800 zł w przeliczeniu na członka rodziny, wiele osób "wypadłoby" z funduszu. To dlatego, że świadczenie jest ustalane na podstawie dochodów z poprzedniego roku. W tym roku podstawą są dochody z 2019 r., kiedy to płaca minimalna wzrosła do 1634 zł na rękę. To powodowało, że każdy samodzielny rodzic, który zarabia tę kwotę, przekroczyłby od 1 października tego roku (czyli od nowego cyklu) próg o 34 zł.

Gazeta przypomina, że będzie to druga podwyżka progu dochodowego od 2008 r., kiedy zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Po raz pierwszy próg podniesiono w 2019 r. – o 75 zł. (PAP)

kmz/ krap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil