REKLAMA

PiS ponownie uderza w samorządu. Kaczyński: Nadzór jest słaby i powierzony sądom

2022-12-03 21:10
publikacja
2022-12-03 21:10

W Polsce skonstruowano taki system, że nadzór nad samorządami jest słaby i powierzony sądom - powiedział w sobotę w Zielonej Górze prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

PiS ponownie uderza w samorządu. Kaczyński: Nadzór jest słaby i powierzony sądom
PiS ponownie uderza w samorządu. Kaczyński: Nadzór jest słaby i powierzony sądom
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

„W Polsce skonstruowano taki system, ze nadzór nad samorządami jest słaby i powierzony sądom. Nawet jeśli wojewoda podejmie decyzje o wprowadzeniu komisarza, to staje się ona wykonalna po pierwszej rozprawie w WSA" - podkreślił Kaczyński.

"A więc nie ma mechanizmu szybkiego reagowania, a jakie sądy są, to wiadomo. To, że samorządy są poza kontrolą, jest fatalne. Bo władza, nad którą nie ma kontroli, nawet jeśli nie od razu staje się zła, to w końcu robi się zła. Musi być kontrola. W Polsce takich dziedzin poza kontrolą jest bardzo dużo, przykładem są spółdzielnie mieszkaniowe. To prowadzi do patologii” – zaznaczył lider PiS.

Dodał, że kiedy jego brat Lech Kaczyński był prezydentem Warszawy i spotykał się z władzami innych stolic europejskich, pytał ich o zakres władzy. „I okazało się, że nikt nie miał władzy porównywalnej z nim. Nawet tam, gdzie samorządy mogą bardzo dużo, jak w Anglii, pod względem finansów są pod absolutną kontrolą państwa i ministra finansów” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Zwrócił uwagę, że samorządy, zwłaszcza mniejsze, są praktycznie poza kontrolą, bo opinia publiczna praktycznie nie istnieje.

„Władza państwowa jest kontrolowana przez opozycję czy przez media. To nie znaczy, że nie dzieją się złe rzeczy, nie jesteśmy partia aniołów, ale reagujemy. Na poziomie samorządowym czegoś takiego nie ma i jest naszym wielkim zadaniem jest, aby to zmienić. W Polsce istnieje wiele ksiąstewek czy baronatów, gdzie samorządowiec mający powiązania robi, co chce, a ludzie się go boją” – dodał Kaczyński. (PAP)

autor: Marek Siudaj, Marcin Rynkiewicz

ms/ mmd/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
gordon-gekko
To dziwne, bo w Szwajcarii władze gminne i kantonalne mają bardzo dużo do powiedzenia mają własne wpływy z podatków. Jakoś Szwajcarzy na standard życia nie narzekają.
and00
jak by w 2 ostatnie wojny nie trzepali kasy a byli totalnie zniszczeni to inaczej by żyli
300_pala odpowiada and00
Chcemy aby… program wyborczy PiS
aszkenazyjski
Mylisz ze, zwykli Szwajcarzy maja taki raj .Jestes w bledzie i to powaznym bledzie, Jedz, pozyj, napisz.
czerwony_wiewior
Obsesją tego osobnika jest kontrolować wszystko i wszystkich. Wierny uczeń Stalina i Bieruta
samsza
nazwa jest prosta "SAMO RZĄD", czego tu można nie rozumieć ??
karbinadel
"Bo władza, nad którą nie ma kontroli, nawet jeśli nie od razu staje się zła, to w końcu robi się zła" - któż by się spodziewał takiej samokrytyki?
pafcio24
cytat - "Bo władza, nad którą nie ma kontroli, nawet jeśli nie od razu staje się zła, to w końcu robi się zła. Musi być kontrola'" - a kto kontroluje starego dziada? kot?
samsza
W ramach braku kontroli odcieliście posła Brauna od komisji.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki