Państwowa Inspekcja Pracy sprawdzi donosy obywatelskie

Przestrzeganie prawa pracy  to jedna z najważniejszych rzeczy, do jakich powinien stosować się każdy pracodawca. Nie zawsze jednak teoria idzie w parze z praktyką. Na straży przestrzegania przepisów związanych z prawem pracy stoi Państwowa Inspekcja Pracy.

Do PIP może zwrócić się każdy z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli u pracodawcy. Inspekcja prowadzi także działania, gdy otrzyma "donos obywatelski". Jest ona zmuszona do zareagowania w momencie, gdy wniosek w formie donosu spełnia wymagania KPA, czyli jest podpisany pełnym imieniem i nazwiskiem oraz wskazuje adres osoby wnoszącej.

- Zdarza się, że nie podejmujemy czynności kontrolnych, gdy skierowana do nas skarga jest anonimem. Lecz gdy z takiego pisma wynika, iż jest wysoce prawdopodobnym, że może dojść do zagrożenia zdrowia bądź życia - zareagujemy nawet na anonim – mówi Agata Kostyk – Lewandowska, rzecznik prasowy OIP we Wrocławiu.

W ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy wpisana jest także jej współpraca z Urzędami Kontroli Skarbowej. Bardzo często współpraca ta polega na tym, że inspektor pracy przesyła informacje do fiskusa na temat nieprawidłowości związanych z odprowadzaniem podatków, które uzyskał w czasie kontroli. Jednak US, IS czy UKS też przesyłają do PIP informacje powzięte podczas kontroli, bądź z wpływających do nich skarg.

- W OIP we Wrocławiu odbyło się niedawno spotkanie z dyrekcją Izby Skarbowej we Wrocławiu, którego tematem było właśnie wzmożenie współpracy i udokumentowanie jej ram w postaci porozumienia. Takie porozumienie na szczeblu wojewódzkim może już niedługo zostać podpisane – dodaje Agata Kostyk – Lewandowska.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl
 

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~jaa

Witam , chce zgłosić że firma „KOS” z Gdańska 80-831 ul.Piwna 9/10zatrudnia kelnerki i kucharzy na „czarno ” . Osoby juz od kilku mesiecy nie dosfaja umowy .. Dla potwierdzenia sa nagranaia wideo z pracownikami ktorzy pracuja od 9 rano do 24 po 6 dni w tygodniuProsze niech ktoś sprawdzi ta firmę

! Odpowiedz
0 1 ~Dorota

Resturacja Antonio przy ul. Jaracza 45 wyzyskuje ludzi, prawie żaden pracownik niema tam umowy oprócz kierowników. kucharze ,kelnerzy pracują na czarno i niema mowy o jakiej kolwiek umowie a jak sie upomnisz to za dwa dni podziękują ci za prace tak jak mi jak się dopominałam to wyleciałam myśle że Panstwowa Inspekcja Pracy powinna jak najszybciej sprawdzic tą restauracje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~oboz pracy

Firma Viktory technology łodż ul brzezińska 5 powinna byc przez pip sprawdzona w trybie natychmiastowym to jest oboz pracy ,a nie zaklad pracy tam ludzie są przyjmowani do pracy gora na dwa trzy miesiące i beszczelnie zwolnieni przez kierowniczke zakładu tam czlowiek nie może sie skupić na pracy bo wiecznie są krzyki ubliżanie ludzi wyzwiska tam ludzie nie wytrzymują psychicznie co nie wspomne o pracy fizycznej co chwile są podnoszone normy ludzie zostaja w pracy po godzinach nie placąc im za to są grożby można latwo sprawdzić ile przez jeden rok tam sie przewineło ludzi dlaczego oni nie mają stalych pracowników tam idą trzy linie a zakład może ma zatrudnionych stalych pracowników około 30 osob o tej firmie chyba slyszala juz cała łodz ludzie wiedzą ze to oboz pracy pip powinna coś z tym zrobić

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~prusak

Odmowa wszczęcia kontroli przez PiP gdy ta otrzymała informację o naruszeniu przez pracodawcę przepisów w zakresie prawa pracy na podstawie anonimu jest wg mnie rażącym uchyleniem sie od obowiązku wynikającego z celu do jakiego została PiP powołana o czym mówi art.1 ustawy. Brak reakcji PiP , a konkretnie właściwego inspektora, na anonimowy donos powinien być zgłoszony organowi nadrzędnemu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~mezo

firma na ulicy Tarnogajskiej która szyje flagi wyzyskują ludzi i nie płacą w terminie wypład tak jak jest w umowie kierowniczka chodzi pijana od rana i wyzywa pracowników a pani członek zażądu nato pozwala i oszukóje ludzi na piniądze i nie tylko.Tam kobiety są wyzyskiwane i łamane są ich prawa.

! Odpowiedz
0 1 ~JOHN

Jeżeli tak sądzisz to sam załóż sobie FIRMĘ....................

! Odpowiedz
1 2 ~Już pokorny

Niestety to przekupna instytucja, a pierwszą osobą, która dowie się kto doniósł będzie właścicielfirmy.

! Odpowiedz
1 1 ~O.K.


Karać pracodawców ile wlezie.

90% z nich to kanciarze.

!

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl