REKLAMA

Pandemia nie sprzyja pracującym matkom

2021-05-26 06:00
publikacja
2021-05-26 06:00
Pandemia nie sprzyja pracującym matkom
Pandemia nie sprzyja pracującym matkom
/ shutterstock

Raporty z rynków pracy w czasie pandemii mówią o tym, że lockdown wzmocnił tradycyjny podział ról w rodzinie. Mimo że obydwoje rodziców pracowało zdalnie, to matki brały na siebie ciężar zajmowania się dziećmi i wykonywania obowiązków domowych.

Jak wynika z badania „Kobiety na rynku pracy 2021”, pracujące matki z większą częstotliwością korzystały z wypłacanych w okresie zamknięcia placówek zasiłków opiekuńczych i edukacyjnych. Natomiast Raport Komisji Europejskiej wskazał, że w okresie pracy zdalnej, kiedy to obydwoje rodzice pracowali z domu, opieka nad dziećmi i nadzór nad ich nauką przypadały kobietom.

– Dla wielu pracujących mam pandemia jest czasem przemęczenia i nieustannego działania pod presją, co zmniejsza satysfakcję z pracy oraz może wpływać na efektywność. Mniej sukcesów zawodowych to z kolei wolniejsze tempo rozwoju i ograniczone szanse na otrzymanie awansu. Im dłużej trwa pandemia, tym większe prawdopodobieństwo dalszego pogłębiania się różnic w szansach kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Bardzo optymistyczną przesłanką jest zatem stopniowe odmrażanie gospodarki oraz powrót dzieci do szkół – Aleksandra Tyszkiewicz, dyrektor w Hays Poland.

Obowiązki rodzinne a powrót do pracy

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku blisko 50 proc. matek dzieci do lat 3 nie wraca do pracy z powodu braku dostępu do opieki. Jako główną przyczynę takiego stanu rzeczy podają brak możliwości łączenia obowiązków służbowych z rodzicielskimi. W 2019 roku mniej niż 1 proc. ojców zdecydowało się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego.

fot. / / Hays Poland

Fundacja Rodzic w mieście opracowała raport „Macierzyństwo a aktywność zawodowa”, z którego wynika, że ponad 90 proc. niepracujących mam zadeklarowała chęć powrotu na ten rynek. Jednocześnie blisko 70 proc. boi się tego, że po powrocie do pracy nie będą miały możliwości łączenia opieki nad dzieckiem i pracy w sposób, jaki by chciały. Główną motywacją do podjęcia zatrudnienia pozostaje przede wszystkim chęć powrotu do aktywności zawodowej, na kolejnym miejscu znalazła konieczność zapewnienia finansowego wsparcia rodzinie. 10 proc. z kolei nie chce obniżyć poziomu życia rodziny z powodu braku pracy.

Niepewny nowy start

Pracuj.pl opracował wyniki badania „Rodzice w pracy. Życie na pełny etat”, z którego wynika, że kończąc urlop macierzyński matki odczuwają przede wszystkim niepewność (54 proc.), drugim uczuciem jest strach – 29 proc. Co czwarta respondentka jednak wskazywała radość, jako główne uczucie towarzyszące powrotowi na rynek pracy. Negatywne podejście jest charakterystyczne w starszych grupach wiekowych. Matki do 25 roku życia częściej odczuwały ekscytację, a te w wieku 25-29 – częściej odczuwały strach. Co ciekawe, 21 proc. Polek zdecydowało, że po urlopie macierzyńskim zmieni pracodawcę. W tej grupie, co wydaje się zrozumiałe, częściej znajdowały się kobiety do 25 roku życia.

– Wyniki badania wyraźnie pokazują, że badane matki nie mają pełnej świadomości, na co mogą liczyć po powrocie do pracy. Uczucia takie jak strach przed utratą efektywności, obawy o możliwość łączenia wychowania z sukcesem zawodowym, a także niepewność co do stabilności etatu – to wyzwanie dla pracodawców – komentuje Sylwia Sosnowska, HR Manager Grupy Pracuj.

fot. / / Pracuj.pl

Rzadko matki korzystają z udogodnień, na jakie mogą liczyć. Na przerwę na karmienie decyduje się jedynie co czwarta badana matka (24 proc.), na niepełny etat – 22 proc. Optymizmem napawają opinie, że blisko połowa respondentem nie odczuwała trudności związanych z powrotem na rynek pracy.

Pandemia zweryfikowała jednak obawy wielu rodziców. Jak wynika z badania „Kobiety na rynku pracy 2021” przeprowadzonego przez Hays Poland 59 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn wychowujących co najmniej jedno dziecko uważa, że łączenie ról rodzica i pracownika jest obecnie trudniejsze.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Praca

Komentarze (3)

dodaj komentarz
wgc
Dobrze że kobiety odnajdują teraz szczęście w robieniu kariery ciągłym wyzwaniom zawodowym. Użeraniu się w pracy w korporacji, tyraniu w magazynie amazona. Dzięki temu są wolne i szczęśliwe, a nie jak niegdyś gdy skupiały się na macierzyństwie.
mknowak
Kobiet się nie zatrudnia i jest mniej problemów taka jest preferencja rządu więc po co z tym walczyć. Kobiety do garów i dzieciaków i tyle.... no i czasem do kościoła.
demeryt_69
Emancypacja bezsprzecznie poprawiła kobietom ich los :)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki