REKLAMA

Oświadczenie majątkowe premiera. Jest wniosek do CBA o kontrolę

2022-06-15 14:55
publikacja
2022-06-15 14:55

Lewica złożyła w środę wniosek do CBA o kontrolę oświadczenia majątkowego premiera Mateusza Morawieckiego ws. zakupu obligacji skarbowych. Nie chcemy, żeby 40-milionowym krajem "zarządzał osobnik, który ma coś na sumieniu" - mówił wiceszef klubu Tomasz Trela.

Oświadczenie majątkowe premiera. Jest wniosek do CBA o kontrolę
Oświadczenie majątkowe premiera. Jest wniosek do CBA o kontrolę
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

W ostatnich dniach media informowały, że premier Morawiecki - jak wynika z jego z oświadczenia majątkowego - w ubiegłym roku kupił obligacje skarbowe za ponad 4,6 miliona złotych, które - jak podkreślają media - są korzystniej oprocentowane niż lokaty bankowe. Morawiecki sam potwierdził, że kupił dwa typy obligacji, ale podkreślił, że nie sądził, że ta "najbezpieczniejsza inwestycja może być przedmiotem przewrotnego ataku".

"Od premiera oczekujemy transparentności"

Wiceszefowie klubu Lewicy Magdalena Biejat i Tomasz Trela podczas konferencji pod siedzibą CBA poinformowali o złożeniu wniosku o dokładne sprawdzenie oświadczeń majątkowych premiera.

Trela podkreślał, że Lewica domagała się od szefa rządu, aby podczas obrad Sejmu wyszedł i wytłumaczył się z zakupu obligacji. "Żeby Polkom i Polakom powiedział, kiedy kupił obligacje, skąd miał wiedzę, czy z kimś na ten temat rozmawiał, bo przecież sam zakup obligacji nie jest niczym nieprawidłowym" - mówił. "Opinia publiczna powinna mieć informację, ile pan premier ma, ile zarobił, co komu przekazał i jeżeli wpłacił na cele charytatywne jakiekolwiek pieniądze - też powinna to wiedzieć" - wskazywał wiceszef klubu Lewicy.

"Chcemy poznać i upublicznić kontrolę, jaką na nasz wniosek, mamy nadzieję, przeprowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne" - mówił Trela. "Nie chcemy, żeby czterdziestomilionowym krajem zarządzał osobnik, który ma coś na sumieniu albo na każdym kroku okłamuje obywateli" - stwierdził. "Chcemy, żeby premier polskiego rządu był transparentny, przezroczysty, a jego majątek był publicznie znany" - dodał.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Biejat podkreślała, że "premier nie powinien zajmować się zaciemnianiem swojego majątku, przepisywać go na żonę, ani zajmować się dziwnymi transakcjami". "Skoro sam premier nie jest w stanie samemu utrzymać tych standardów, to będziemy mu w tym pomagać" - mówiła i wskazywała, że stąd wniosek Lewicy. "Oczekujemy od premiera Polski, od premiera kraju Unii Europejskiej, że będzie transparentny, że będzie przedstawiał swój majątek w sposób przejrzysty po to, żebyśmy naprawdę mogli zaufać, że działa w interesie obywateli i obywatelek" - dodała.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel pytany o tę sprawę w środę przez dziennikarzy w Sejmie, podkreślił, że CBA bada oświadczenia majątkowe wszystkich posłów, w tym także Morawieckiego. "Póki nie mamy informacji podających w wątpliwość któregokolwiek z 460 posłów to oczywiste jest, że jest wszystko w porządku" - powiedział Fogiel.

Premier zdradził, jakie obligacje kupił

Szef rządu na kanale youtubowym Przygody Przedsiębiorców poinformował we wtorek, że kupił dwa różne typy obligacji. Pierwsze to były 3-letnie obligacje oszczędnościowe oparte o WIBOR, drugie to były czteroletnie obligacje oparte o regułę, że w pierwszym roku jest oprocentowanie 1,3 proc., a potem jest oparte o wskaźnik inflacji podawany za poprzedni okres. "W równych kwotach podzieliłem to po 2,3 mln" - powiedział.

"Bardzo zachęcałem, zachęcam i jeszcze raz będę zachęcał Polaków do kupowania polskich obligacji. One są bezpieczne, a przede wszystkim, to jest też dobrze dla państwa polskiego, jeżeli Polacy kupują polskie obligacje" - zwrócił uwagę. "Mogłem teoretycznie, nie wiem jak inni, inwestować gdzieś na giełdzie, spekulować, za granicą. Zainwestowałem w polskie obligacje, to chyba jest najlepsza inwestycje" - ocenił Morawiecki.

"Nawet mi przez głowę nie przeszło w zeszłym roku, kiedy kupowałem polskie obligacje, że najbezpieczniejsza, najbardziej normalna, taka do której zachęcam inwestycja, może być przedmiotem takiego przewrotnego, można powiedzieć, wręcz perwersyjnego ataku. Zresztą słyszałem, że politycy opozycji też kupili obligacje" - zauważył szef rządu. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ reb/ itm/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (23)

dodaj komentarz
-zbyszek1
Ja przypominam, że złodzieje wyprowadzają z budżetu po złodziejsku miliony według własnego uznania ile im się ich zdaniem po prostu należy. Gdyby lud plebejski był wolny, miał gen wolności a nie poddaństwa odziedziczonego po chłopkach pańszczyźnianych to by nigdy im nie przyszło do łbów, że im się należy tyle ile oni chcą a nie Ja przypominam, że złodzieje wyprowadzają z budżetu po złodziejsku miliony według własnego uznania ile im się ich zdaniem po prostu należy. Gdyby lud plebejski był wolny, miał gen wolności a nie poddaństwa odziedziczonego po chłopkach pańszczyźnianych to by nigdy im nie przyszło do łbów, że im się należy tyle ile oni chcą a nie tyle ile ustawa przewiduje.
Przypominam, również że po 89r. złodzieje są dopiero teraz.
-zbyszek1
Baja bongo. Nie po dyktatura chamów przejmowała wymiar sprawiedliwości, prokuraturę, sądy, służby aby teraz mieli ścigać sami siebie. Oni dzisiaj śmieją się w kułak, szydzą z ciemnego, plebejskiego narodu i słusznie mówią jak Bolo Łącznik w piłkarskim Pokerze " teraz to my możemy wszystko "
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
komendator
Ludzie no dajcie spokój a jak by się obkupił nieruchomościami z zyskiem 100% to byłby lament. A to, że ma złotówki i to jeszcze w Polskich Obligacjach jak najbardziej dobrze o nim świadczy.
-zbyszek1
Nie ze mną, Warszawiakiem z dziada pradziada takie numery. Ja spokoju nie dam. A co to za aktywo te obligacje w czasach stabilnych? Żadne, chyba, że się wie, że będzie wysoka inflacja a w tym bardziej jeśli samemu na bezczela kreuje wysoką inflację i słabego złotego. A z tym mieliśmy do czynienia. Gdyby wszyscy o tym wiedzieli,Nie ze mną, Warszawiakiem z dziada pradziada takie numery. Ja spokoju nie dam. A co to za aktywo te obligacje w czasach stabilnych? Żadne, chyba, że się wie, że będzie wysoka inflacja a w tym bardziej jeśli samemu na bezczela kreuje wysoką inflację i słabego złotego. A z tym mieliśmy do czynienia. Gdyby wszyscy o tym wiedzieli, że dyktatura chamów kłamie, że tak na prawdę gra na inflację to kupowaliby obligacje zamiast lokować w bardziej ryzykowne aktywa. Po co kupować obligacje jeśli ma nie być inflacji a jak mówił funkcjonariusz Glapiński prawdopodobieństwo podnoszenia stóp wynosi zero. .
Ja przypominam, że złodzieje wyprowadzają z budżetu po złodziejsku miliony według własnego uznania ile im się ich zdaniem po prostu należy. Stawiam na to, że Ty należysz właśnie do tych którzy to kupują. Gdyby takich obywateli nie było to by się okazało, że im się należy nie tyle ile oni chcą a tyle ile ustawa przewiduje.
Przypominam, że po 89r. złodzieje są dopiero teraz.
koperytko
To chyba dobrze że Polacy kupują obligacje ??? Zarzuty stawiane Morawieckiemu ze miał czelność to zrobic to szczyt głupoty i niekompetencji. Morawiecki swój majątek uzyskał bedąć prezesem ZAGRANICZNEGO banku i tez nie rozumiem z czego ma się tłumaczyc. Obecnie z polityki nie ciągnie żadnych apanaży nie pobiera tez 500+ na swoje dzieci.To chyba dobrze że Polacy kupują obligacje ??? Zarzuty stawiane Morawieckiemu ze miał czelność to zrobic to szczyt głupoty i niekompetencji. Morawiecki swój majątek uzyskał bedąć prezesem ZAGRANICZNEGO banku i tez nie rozumiem z czego ma się tłumaczyc. Obecnie z polityki nie ciągnie żadnych apanaży nie pobiera tez 500+ na swoje dzieci. Mnie bardziej interesuje skąd Kropiwnicki ma 10mieszkań kiedy zawsze był w samorządzie i polityce, to samo Adamowicz Gdula ....
lpg_plus_benzyna
lewica, niech się zajmie pomocą psychiatryczna dla ich wyznawców i wszystkich plusików którzy juz się doliczyli ponad 60 płci i ochodztw pokroju "co prawda mam macice, ale nie jestem kobietą"

miłego łikendu :)
po_co
Nie chcemy, żeby 40-milionowym krajem "zarządzał osobnik, który ma coś na sumieniu"

To planowana jest jakaś czystka w parlamencie i samorządach?
Posłowie którzy tną nas na paliwie mimo, że nie mają samochodów albo Ci co prezentowali sobie loty wojskowymi samolotami są w porządku ale premier nie jest :D
I ktoś
Nie chcemy, żeby 40-milionowym krajem "zarządzał osobnik, który ma coś na sumieniu"

To planowana jest jakaś czystka w parlamencie i samorządach?
Posłowie którzy tną nas na paliwie mimo, że nie mają samochodów albo Ci co prezentowali sobie loty wojskowymi samolotami są w porządku ale premier nie jest :D
I ktoś tę hipokryzję jeszcze kupuje?

Szkoda mi naiwnych ludzi którzy ufają dowolnemu politykowi. Gorzej swojego zaufania nie da się ulokować.
boris-vodka
Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego zatwierdziła w środę 2 mld euro w ramach finansowania dłużnego dla Polski jako dla kraju przyjmującego uchodźców z Ukrainy – powiedziała PAP wiceprezes EBI prof. Teresa Czerwińska.........Czyli Polska dostanie kredyt na utrzymywanie ukraińców.Jak widać ktoś zarabia kosztem Polski Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego zatwierdziła w środę 2 mld euro w ramach finansowania dłużnego dla Polski jako dla kraju przyjmującego uchodźców z Ukrainy – powiedziała PAP wiceprezes EBI prof. Teresa Czerwińska.........Czyli Polska dostanie kredyt na utrzymywanie ukraińców.Jak widać ktoś zarabia kosztem Polski na tej wojnie
Może pan Morawiecki zyskami z obligacji wesprze swój kraj w spłacie kapitału i odsetek związanych z utrzymaniem "gości ze wschodu"
jura78
Bzdura. Tez kupiłem te obligacje w styczniu 21 roku za wszystko co miałem. Wtedy było to najlepsze rozwiązanie. Inflacja stała na około 2,5%+0.75% marzy przy lokatach na śmiesznym optocetowaniu typu 0,1 czy maksymalnie 0,3% - nie było się nad czym zastanawiać i nie trzeba było być premierem. Wystarczyło wziąć kalkulator do ręki.

Powiązane: Zarobki i majątki polityków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki