REKLAMA

Odbicie w mieszkaniówce po styczniowym tąpnięciu

Marcin Kaźmierczak2022-03-21 13:55redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-03-21 13:55

Po kiepskim początku roku luty przyniósł odbicie na placach budów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Choć za mieszkaniówką jeden z najlepszych drugich miesięcy roku w ostatnich latach, to branża wciąż pozostaje pod kreską.

Odbicie w mieszkaniówce po styczniowym tąpnięciu
Odbicie w mieszkaniówce po styczniowym tąpnięciu
/ Shutterstock

Mieszkania oddane do użytku

W pięciu poprzednich latach luty za każdym razem przynosił spadek liczby oddawanych mieszkań w ujęciu miesięcznym. Z uwagi jednak na niską bazę w odniesieniu do niej tegoroczny luty był wyjątkowy. Deweloperzy i inwestorzy indywidualni oddali do użytku 18 420 mieszkań – o 20 proc. więcej niż w styczniu i jednocześnie o 10 proc. więcej niż przed rokiem.

Wzrost na podobnym poziomie zanotowali zarówno deweloperzy (10 270 mieszkań), jak i inwestorzy indywidualni (7759 domów jednorodzinnych).

fot. Bankier.pl / 

Biorąc jednak pod uwagę dwa pierwsze miesiące 2022 r., branża wciąż znajduje się nieznacznie pod kreską. 33 735 lokali mieszkalnych oznacza obniżkę względem analogicznego okresu 2021 r. o 0,1 proc. Głębiej pod kreską znajdują się deweloperzy, którzy w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2022 r. oddali do użytku o 6,5 proc. mniej mieszkań niż przed rokiem.

Rozpoczęte budowy mieszkań

W lutym rozpoczęto prace przy budowie 17 855 lokali mieszkalnych. W skali miesiąca zanotowano tym samym ponad 50-procentowe odbicie. W relacji rocznej nowych budów było o ponad 10 proc. więcej i niemal tyle samo, ile w rekordowym lutym 2020 r.

Podobnie jak w przypadku mieszkań oddanych do użytku również w kwestii nowych budów zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy indywidualni zaliczyli podobny wzrost na poziomie ok. 14 proc. w skali roku, przy czym w przypadku deweloperów tegoroczny luty był najlepszym drugim miesiącem roku w co najmniej od 1989 r.

fot. Ba / 

Lutowy wzrost aktywności na placach budów nie pozwolił jednak wyjść na plus względem poprzedniego roku. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2022 r. w Polsce rozpoczęto budowę 47 743 lokali mieszkalnych, co było o blisko 6 proc. gorszym wynikiem od osiągniętego w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Obniżkę w tym względzie zanotowali jednak wyłącznie deweloperzy (-16,4 proc. r/r). Inwestorzy indywidualni w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2022 r. zakończyli na niespełna 4-procentowym plusie.

Jak wynika z danych GUS, pod koniec lutego w budowie pozostawało ok. 867 tys. mieszkań.

Pozwolenia na budowę

Mniejszy ruch niż na placach budów panował w lutym w urzędach, które wydały 22 522 pozwolenia uprawniające do budowy lokali mieszkalnych. Choć był to o blisko 15 proc. lepszy rezultat od styczniowego, to w skali roku zanotowano 6-procentową obniżkę.

fot. Bankier.pl / 

Deweloperzy otrzymali 17 512 pozwoleń, z kolei inwestorom indywidualnym urzędy wydały pozwolenia uprawniające do budowy 7699 domów jednorodzinnych.

Pierwsze dwa miesiące zakończyły się w tym względzie z ok. 6-procentowym spadkiem w skali roku. Obniżkę zanotowali jednak przede wszystkim inwestorzy indywidualni (-16,2 proc. r/r). Deweloperzy pierwsze dwa miesiące 2022 r. zakończyli na niespełna 1-procentowym minusie w skali roku.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
czeslaw2020
W Warszawie nie ma już wolnych mieszkań do wynajęcia, myślę że wróci fala inwestowania w nieruchomości a ceny mieszkań jeszcze bardziej szybciej będą rosnąć do góry.
ten kto ma głowę na karku i trochę gotówki wie co robić :)
jpelerj
E, ja tam uważam, że ceny będą rosły w dół. A gotówka się przyda, jak się zaczną wyprzedaże. Pożyjemy, zobaczymy.
kazikwaw
Nie ma? To wejdź na któryś z największych portali i zobacz, że są…

Ciekawe jest to, że liczba ofert sprzedaży nieruchomości stale rośnie, również po wybuchu wojny na Ukrainie: https://olxdata.azurewebsites.net/olx-data/wszystkie

Jednak najciekawsze jest to, że większość ofert, jeśli już ma korygowane ceny, to w dół.
Nie ma? To wejdź na któryś z największych portali i zobacz, że są…

Ciekawe jest to, że liczba ofert sprzedaży nieruchomości stale rośnie, również po wybuchu wojny na Ukrainie: https://olxdata.azurewebsites.net/olx-data/wszystkie

Jednak najciekawsze jest to, że większość ofert, jeśli już ma korygowane ceny, to w dół. Polecam link: https://zametr.pl/statystyki/warszawa
Trzeba przewinąć do sekcji „Liczba ofert, które zmieniły swoją cenę”.

PS. Jak stabilna jest „wartość” nieruchomości pokazują obrazki z Mariupola, Charkowa czy Kijowa…

PS2. W którym biurze sprzedajesz? ;-)
kazikwaw
Wysoka podaż zawsze cieszy :-)
jpelerj
Czyli się zaczęło, deweloperzy spasowali, bo sprzedaż dziur w ziemi siadła: " Obniżkę w tym względzie (rozpoczęte budowy) zanotowali jednak wyłącznie deweloperzy (-16,4 proc. r/r). Inwestorzy indywidualni w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2022 r. zakończyli na niespełna 4-procentowym plusie." I to obniżka w stosunku do Czyli się zaczęło, deweloperzy spasowali, bo sprzedaż dziur w ziemi siadła: " Obniżkę w tym względzie (rozpoczęte budowy) zanotowali jednak wyłącznie deweloperzy (-16,4 proc. r/r). Inwestorzy indywidualni w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2022 r. zakończyli na niespełna 4-procentowym plusie." I to obniżka w stosunku do pandemicznego roku 2021! Indywidualni w tym roku podciągną do stanu surowego zamkniętego i zaczną się zastanawiać, co dalej. Podaż będzie naprawdę duża.
zops
fugi... Brak jest przebłysków świadomości. Będzie senator 2024.
darek_znawca
A czy teraz jest dobry czas na kupienia mieszkania od developera? Stan developerski, 44m2 270 tys zł. Zrobienie tego z meblami to mysle jakieś 1,5 tys/m2x44m2 co daje jakies 66 tys zł, do tego garaż podziemny 25-30tys zł co łącznie dałoby 270+66+30=366tys zł. Blok 3 piętrowy. Mam troszkę gotówki, część bym A czy teraz jest dobry czas na kupienia mieszkania od developera? Stan developerski, 44m2 270 tys zł. Zrobienie tego z meblami to mysle jakieś 1,5 tys/m2x44m2 co daje jakies 66 tys zł, do tego garaż podziemny 25-30tys zł co łącznie dałoby 270+66+30=366tys zł. Blok 3 piętrowy. Mam troszkę gotówki, część bym skredytował.
symbiann
Z kuchnią na wymiar 44m2 zrobione to ok. 90 - 100 tys. bez fajerwerków wykończenie. Oczywyiście biorąc niezłą ekipę a nie szorując ze śwagrem po sobotach i robienie z tego co się znajdzie na śmietniku. Sama robocizna to 30k z materiałem podstawowym typu gładzie, klej fugi.
darek_znawca odpowiada symbiann
Wszędzie doradcy piszą, że 1,5tys zł za m2 za wykończenie starczy.
czeslaw2020
Myślę że to bardzo dobry czas na taką inwestycję, bo cena jest niezwykle korzystna i może tylko pójść do góry.

Powiązane: Budownictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki