Nowelizacja programu "Mieszkanie dla młodych" przyjęta przez Radę Ministrów. Będzie koniec limitów

W ubiegłym tygodniu przyjęto projekt nowelizacji ustawy ustalającej warunki programu „Mieszkanie dla młodych”. Proponowane zmiany mają wejść w życie jeszcze w wakacje, a ich celem jest uwolnienie limitów na przyjmowanie wniosków o udzielenie finansowania zakupu pierwszego mieszkania.

Nowelizacja programu "Mieszkanie dla młodych" przyjęta przez Radę Ministrów
Nowelizacja programu "Mieszkanie dla młodych" przyjęta przez Radę Ministrów (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

– Rząd 13 czerwca 2017 r. przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Według szacunków resortu zmiany zapewnią finansowanie dodatkowym z 4000 gospodarstw domowych starających się o dopłaty z „Mieszkania dla młodych”.

Projekt nowelizacji zakłada likwidację limitów przyjmowania wniosków na dopłaty do finansowania zakupu mieszkania. Obecnie w sytuacji gdy łączna kwota z przyjętych wniosków na wypłaty w danym roku kalendarzowym osiągnie 95 proc. przeznaczonych na ten rok środków, przyjmowanie kolejnych wniosków jest wstrzymywane. Podobnie sprawa dotyczy wniosków na wypłaty świadczeń z programu na rok następujący po roku złożenia wniosku – limit wtedy obowiązuje do 50 proc. przeznaczonych środków. Fakt wstrzymania przyjmowania wniosków o dofinansowanie jest publikowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego w Biuletynie Informacji Publicznej – od następnego dnia banki nie mogą już przyjmować wniosków o kredyt z dopłatą z programu „Mieszkanie dla młodych”.

Stosowany mechanizm limitów sprawiał, że przyjmowanie wniosków było wstrzymywane już w okolicy I kw. roku. W 2017 r. rozpatrywanie wniosków wstrzymano już po miesiącu - 1 lutego 2017 r.

Wejście w życie nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi planowane jest na 1 sierpnia 2017 r., co uwolni przyjmowanie kolejnych wniosków najpóźniej 16 sierpnia br. Akt prawny ma znieść zasadę 95-proc. limitu na dany rok. Według MIB jego stosowanie powoduje niewykorzystywanie limitu w całości. - Przyczyną niepełnego wykorzystania limitu są indywidualne decyzje części wnioskodawców, którzy np. wycofali złożone wnioski lub nie zdecydowali się na zawarcie umowy kredytu – pisze MIB. Nowelizacja przewiduje ogłaszanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego informacji o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego, kiedy kwota wynikająca ze złożonych wniosków dla 2017 i 2018 r. osiągnie poziom 100 proc. limitu.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Black-diamond

Jak mówił Komorowski w kampani wyborczej żeby zmienić pracę i wziąć kredyt to się śmiali. Jak można mieć żal do garbatego że ma dzieci proste. System jaki jest każdy widzi. "Stop-MdM" jebnij się w głowę nim następnym razem nazwiesz kogoś złodziejem, coś ci ukradłem?? Najlepiej biadolić. Program wprowadzili nim miałeś 36 lat i dlaczego wtedy nie składałeś wniosku o dofinansowanie??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~Pytanie

A jak jest z vatem za materiały budowlane ?

! Odpowiedz
7 22 ~Stop-MdM

Szok...zlodziejowi dac jeszcze wiecej ?
To najwieksze oszustwo powojennej polski. Okradanie i dzielenie ludzi.

Zamiast zniesc limity wieku i ilosci dzieci ( cale zycie odkladalem na wklad wlasny pracujac na smieciowce ) majac 36 lat i 2 dzieci i bedac bezdomnym nadal nic mi sie nie nalezy.
Za to tym co czerpia garsciami dac jeszcze wiecej i zniesc im wszelkie limiy.
Oszust i zlodziej sie pogaci a uczciwy i biedy ma klepac biede.
Zlodzieje i oszusci cale to MDM

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 26 szczekam

Cały pogram MDM - począwszy od jego samej nazwy, to jawna kpina z konstytucyjnej zasady równości wobec prawa. To tak jakby wprowadzić program "Mieszkanie dla Łysych", "Dom dla Szczupłych" albo "Ziemia dla Niskich".

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl