Nowe monety kolekcjonerskie od NBP

17 stycznia 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie Skarby Stanisława Augusta, Stefan Batory (1576–86). Złotą o nominale 500 zł oraz srebrną o nominale 50 zł. 

(NBP)

Na rewersie monety widnieje odwzorowane z medalu popiersie króla (według obrazu pędzla Marcella Bacciarellego) profilem w lewo, z wąsami, w magierce z kitą, w żupanie i w delii z futrzanym kołnierzem i guzami, spiętej okrągłą agrafą.

Na awersie monety czytamy nieznacznie skrócony tekst z rewersu medalu (w tłumaczeniu): Książę Siedmiogrodu, królewny Anny Jagiellonki małżonek, wybrany na króla Roku Pańskiego 1575 dnia 15 grudnia, koronowany w roku następnym dnia 30 maja, Gdańszczan zmusił do posłuszeństwa, Połock, Witebsk i Inflanty orężem przywrócił Rzeczypospolitej, ustanowił trybunały, założył Akademię Wileńską, sprawiedliwy, waleczny, wykształcony, przedwczesną śmiercią porwany w Grodnie Roku Pańskiego 1586, w 54. roku życia, w 11. roku panowania, dnia 12 grudnia.

Piętnasta moneta serii przedstawia Stefana Batorego, którego uznaje się za jednego z wybitniejszych władców polskich. (…) Stefan Batory jako władca Polski dążył do wzmocnienia władzy królewskiej. (…) Szczególne zasługi Batory położył w dziedzinie wojskowości, m.in. zorganizował piechotę wybraniecką. Przeprowadził zwycięskie kampanie przeciwko Moskwie, zdobywając Połock i Wielkie Łuki. Rozejmem w Jamie Zapolskim (1582) umocnił panowanie Rzeczypospolitej w Inflantach i rozszerzył granice Litwy. (…) W polityce wewnętrznej usprawnił system podatkowy i założył nowe mennice. (…) Został pochowany na Wawelu – pisze w folderze emisyjnym Marta Męclewska. 

Złota moneta o nominale 500 zł wyemitowana została w nakładzie do 600 sztuk. Moneta srebrna o nominale 50 zł w nakładzie do 5500 sztuk. Cena monety srebrnej będzie wynosić 700 zł brutto, a złotej – 13 500 zł brutto. Monety można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

NBP

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 slc350

To jest kontynuacja serii która zrobiła furorę, a następnie po podwyższeniu emisji i zmianie emisji z co 3 miesiące na 6 miesięcy.. Jej wartość jest na poziomie kruszcu z którego ja zrobili....

! Odpowiedz
1 1 jes

Niby tak boczkiem artykuł sponsorowany można przepchnąć. Choc prawdę mówiąc nie jest to głupi pomysł inwestowanie w monety pomimo komunikatów GUS'u :)

! Odpowiedz