REKLAMA

Niska partycypacja w PPK i PPE. Flagowy pomysł Morawieckiego nie zachęcił Polaków

2021-06-16 12:26, akt.2021-06-16 16:25
publikacja
2021-06-16 12:26
aktualizacja
2021-06-16 16:25
Niska partycypacja w PPK i PPE. Flagowy pomysł Morawieckiego nie zachęcił Polaków
Niska partycypacja w PPK i PPE. Flagowy pomysł Morawieckiego nie zachęcił Polaków
/ Kancelaria Premiera

Po wdrożeniu ostatniego etapu PPK partycypacja w programie, według metodologii PFR, wynosi 28,8 proc. - powiedział w trakcie konferencji prasowej prezes PFR Paweł Borys.

"Pracodawcy stanowiący 68 proc. zatrudnienia w Polsce utworzyli Pracownicze Plany Kapitałowe. (...) Wśród firm, które utworzyły PPK (...) czyli posiadają choć jedną aktywną umowę z pracownikiem na prowadzenie rachunku PPK, partycypacja w samym PPK wyniosła 28,8 proc. Z uwzględnieniem firm, które wybrały PPE zamiast PPK, ta partycypacja wyniosła 32,6 proc." - powiedział Borys.

W swojej metodologii PFR uwzględnił liczbę uczestników w PPK łącznie w czterech wdrożonych etapach (wynoszącą 2.304.378 osób), w relacji do liczby pracowników zatrudnionych w firmach, które podpisały umowy o prowadzenie programu dla co najmniej jednego pracownika (wynoszącą 8.013.462 osób).

W ten sposób wyznaczono, że partycypacja w PPK ogółem wynosi 28,8 proc., w dużych firmach wynosi 41 proc., w średnich 21,2 proc., a w mniejszych 21,5 proc. W ostatnim etapie, obejmującym najmniejsze firmy oraz sektor publiczny, wynosi ona 22 proc.

W II kwartale 2021 r. zakończył się czwarty, ostatni etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych, obejmujący jednostki sektora finansów publicznych oraz najmniejsze firmy.

Jak podano, w tym etapie partycypacja w sektorze publicznym wyniosła 19,5 proc., a w sektorze prywatnym 29,2 proc.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez PFR wszystkich firm ogółem (wg. ZUS) jest 938.885, z czego aż 680.654 nie podpisało umów o zarządzanie PPK ani nie wdrożyło alternatywnego PPE. Jak podano, umów nie podpisało 551 tys. mikrofirm.

Prezes PFR Paweł Borys zapowiedział, że chciałby przede wszystkim skupić się na dotarciu do tych firm z przekazem i edukacją, a nie na stosowaniu kar.

Zwrócił uwagę, że najwyższy poziom partycypacji jest w branżach związanych z finansami i ubezpieczeniami (58,4 proc.), a także informacji i komunikacji (46,1 proc.) - łącznie zatrudnionych jest w nich 420 tys. osób.

Z kolei najniższy poziom uczestnictwa jest w ochronie zdrowia (18,7 proc.) oraz edukacji (19,3 proc.), łącznie zatrudniających 1,6 mln osób.

Jak ocenił, ze względu na dużą liczbę zatrudnionych edukacja i ochrona zdrowia negatywnie wpłynęły na ogólną partycypację.

"Zaobserwowaliśmy także duże różnice w uczestnictwie między poszczególnymi instytucjami. Tam, gdzie stawiano na szkolenia, średnia partycypacja sięgała ponad 40 proc. Są jednak instytucje, które mniej w to inwestowały, wykorzystywały pośredników w pozyskiwaniu firm i nie patrzyły na partycypację. Tam wskaźnik był na niskim poziomie. To pokazuje, że kluczem do upowszechnienia programu jest zgoda pracodawcy na szkolenia" - dodał Borys.

"Średnia stopa zwrotu z PPK to 18 proc."

Na koniec maja br. 268 tys. firm oferowało programy emerytalne, a średnia stopa zwrotu z funduszy Pracowniczych Planów Kapitałowych to 18 proc. - powiedział w środę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, podsumowując wdrażanie PPK w Polsce. Dodał, że jeszcze w tym roku aktywa PPK wzrosną z 5 do 8 do mld zł.

Z przedstawionych przez PFR danych wynika, że partycypacja w Pracowniczych Planach Kapitałowych i Pracowniczych Programach Emerytalnych wnosi 32,6 proc., a liczba osób oszczędzających na emeryturę wspólnie z pracodawcą i państwem to 2,9 mln osób. Prezes PFR wskazał, że partycypacja w samym PPK wynosi 28,8 proc., przy czym w dużych firmach, które jako pierwsze przystępowały do programu, jest ona znacznie większa i wynosi ok. 40 proc. Co więcej, zauważył, to właśnie w tych firmach liczba pracowników przystępujących w późniejszym okresie do PPK jest największa. "Jeżeli ten trend się utrzyma, to wkrótce przekroczymy 3 mln uczestników" - powiedział Borys.

Zaznaczył, że na koniec maja br. 268 tys. firm oferowało programy emerytalne, a średnia stopa zwrotu z funduszy inwestycyjnych PPK wyniosła w okresie ponad dwóch lat ponad 18 proc., co - jak ocenił - jest obecnie bardzo dobrym wynikiem. "Jeżeli uwzględnimy dopłaty pracodawcy oraz z budżetu państwa to uczestnik PPK mógł od momentu wdrożenia programu podwoić zainwestowany przez siebie kapitał" - powiedział szef PFR.

Przyznał, że pandemia koronawirusa wpłynęła na ostateczny, niższy niż pierwotnie szacowano, wynik partycypacji. Zwłaszcza w firmach najmniejszych przystępujących do PPK w IV etapie, wiele przedsiębiorstw nie wdrożyło programu. W sumie w tzw. IV fali, w której do PPK przystępowały m.in. instytucje publiczne oraz małe przedsiębiorstwa, partycypacja wyniosła ok. 22 proc., przy czym w instytucjach z branży finansowej czy ubezpieczeniowej poziom uczestnictwa sięgał 50 proc.

Jak powiedział wiceprezes PFR Bartosz Marczuk, w ustawie o PPK jest zapis, który umożliwia firmom zatrudniającym do 9 osób niepodpisywanie umów o zarządzanie PPK, jeżeli żaden z pracowników nie wyrazi zainteresowania programem. Wskazał też, że do firm, które takich umów nie podpisały, będą wysłane pisma z prośbą o wyjaśnienie.

Z udostępnionych przez PFR danych wynika, że na niski poziom partycypacji w IV etapie miały wpływ dwie branże, czyli oświata i służba zdrowia, w których zatrudnienie jest wysokie, natomiast zarobki stosunkowo niewielkie.

"Obecnie analizujemy z czego to wynikało. Widzimy np., że w szkolnictwie wyższym partycypacja wynosiła ok. 40 proc., natomiast w przedszkolach, gdzie wiele osób pracuje na kontraktach, udział uczestnictwa w PPK jest znacznie niższy" - wskazał Borys. Zauważył również, że na poziom uczestnictwa duży wpływ mieli sami pracodawcy a także instytucje finansowe zarządzające PPK.

"Te, które zainwestowały np. w szkolenia pracowników w firmach, osiągnęły znacznie lepsze wyniki niż te, które tego nie robiły i np. ograniczały się tylko do automatycznej akwizycji" - wyjaśnił. Nie wykluczył, że liczba instytucji (obecnie jest ich 19), nieco się zmniejszy, ponieważ część z nich nie osiągnie satysfakcjonujących wyników z działalnością.

Obecnie aktywa w PPK przekroczyły 5 mld zł i - jak wskazał Borys - jeszcze w tym roku przekroczą 8 mld zł, a na koniec 2022 r. może to być ok. 15 mld zł.

Borys wyraził przekonanie, że - podobnie jak w innych krajach, gdzie podobne programy emerytalne wprowadzono - partycypacja w PPK będzie z czasem rosła. "Przyrost skokowy spodziewany jest w 2023 roku, kiedy to będzie miał miejsce kolejny tzw. automatyczny zapis do programu" - powiedział. Dodał, że taki mechanizm będzie uruchamiany w Polsce co 4 lata.

"Jeśli zachowana będzie stabilność regulacji i uda się zbudować zaufanie do programu, jako w pełni prywatnego i atrakcyjnego pod względem finansowym, to w perspektywie trzech lat uda nam się przekroczyć próg 40 proc. ogólnej partycypacji i zwiększyć liczbę uczestników do 4,5 mln" - wskazał.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymują także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

"Przy 2,3 mln uczestników PPK partycypacja jest na poziomie 20 proc."

Przy 11,5 mln osób uprawnionych do skorzystania z Pracowniczych Planów Kapitałowych i 2,3 mln zapisanych uczestników, partycypacja w PPK wynosi 20 proc. – powiedział PAP Biznes prezes Instytutu Emerytalnego Antoni Kolek.

„Uprawnionych do skorzystania z Pracowniczych Planów Kapitałowych było ok. 11,5 mln osób. Rząd w OSR wskazywał, że do programu przystąpi 75 proc. Jednak jak podał PFR, po wdrożeniu ostatniego etapu liczba uczestników PPK wynosi 2,3 mln osób. To znaczy, że partycypacja wynosi 20 proc.” – ocenił Antoni Kolek. (PAP Biznes/PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ mmu/ kk/ tus/ asa/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (23)

dodaj komentarz
edwinn
To normalne w naszym kraju, że wszelkie nowości nie wzbudzają zaufania. Tu trzeba czasu, bo jak ludzie zobaczą zyski tych co pozostali, być może część zapozna się z regulaminem ppk, to i powroty nastąpią
witasl
Już nawet po samych komentarzach niżej widac, że w przypadku ppk na niekorzyśc programu zadziałały negatywne komenty zazwyczaj o bardzo niewielkiej wartości marytorycznej. Bo sorry, ale program nie jest żadnym polskim wymysłem, tylko czyms sprawdzonym od lat w innych krajach. Dlaczego u nas miałby się nie przyjąć?
lukasz5678
Ja zrezygnowałem na początku bo nikt nie przedstawił jak program działa. Wiele osób była i jest nie świadoma, że są automatycznie zapisana oraz że ich pensja będzie niższa.Wypisać się nie jest prosto bo fundusz robi pod górkę w szczególności jeżeli są duże wpływy.
kiniaa
Bardziej tu podziałał hejt, oparty na zastraszaniu.....a przecież w ppk można się w dowolnym czasie wpisać czy wypisać. Mało tego, to wyciągając pieniądze wcześniej i tak sporo się zyskuje.
zenonn
Mówiliście "wystarczy nie kraść".
Patrz OFE
c.b.d.o.
arzab
Ile razy trzeba szarego Polaka zrobić w balona aby się czegoś nauczył ? Jak nas rządzący mają nie grabić skoro widzą iż mimo afery z likwidacją OFE 2,9 mln suwerenów nie wyciągnęło żadnych wniosków !
langdon25
Morafiecki - kolejna twoja porażka :-)))

Ktoś jeszcze liczy która to już ?

To efekt twoich nieustannych kłamstw - sam sobie na to zapracowałeś .
iluminata
PPK = OFE 2.0

Dawaj kasę złodziejom, a ci po 20 latach wyzerują!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kozey
Lepiej odłożyć kilkanaście ostatnich pensji, które będą wielokrotnością obecnych, niż bawić się teraz w jakieś programiki

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki