REKLAMA

Za niską partycypacją w PPK stoi m.in. brak zaufania i nastawienie pracodawców [Badanie]

2021-05-06 12:20
publikacja
2021-05-06 12:20
Za niską partycypacją w PPK stoi m.in. brak zaufania i nastawienie pracodawców [Badanie]
Za niską partycypacją w PPK stoi m.in. brak zaufania i nastawienie pracodawców [Badanie]
fot. Pawel Michalowski / / Shutterstock

Brak zaufania Polaków do systemu emerytalnego i nastawienie pracodawców do PPK odpowiadają za niską partycypację w programie - wynika z ankiety przeprowadzonej przez IZFiA i IGTE wśród instytucji prowadzących PPK. Wyższy poziom partycypacji mógłby zostać osiągnięty poprzez zwiększenie zaangażowania pracodawców i zwiększenie ulg podatkowych.

"Wyzwań związanych z wdrożeniem PKK, jak również z poziomem partycypacji, przybyło. Niemniej, jak poprzednio, sporym wyzwaniem jest odbudowanie zaufania do systemu oraz skuteczne włączenie pracodawców w promowanie i edukację na temat PPK. Pokonanie tych dwóch kluczowych barier pozwoliłoby na szybszy rozwój programu. Warto obie kwestie przeanalizować w gronie interesariuszy systemu, poszukać najlepszych rozwiązań i wdrożyć je w życie" - wskazała cytowana w komunikacie prezes IZFiA i IGTE Małgorzata Rusewicz.

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, które zrzeszają TFI i PTE, instytucje finansowe zarządzające środkami w ramach PPK, przeprowadziły badanie wśród swoich członków, by zebrać doświadczenia po kolejnych etapach wdrożenia programu, wyciągnąć z nich wnioski i na tej bazie przygotować rekomendacje rozwoju systemu.

Wśród głównych negatywnych czynników warunkujących osiągnięty poziom partycypacji wymieniono przede wszystkim brak zaufania pracowników do systemu emerytalnego i rynku kapitałowego (92,9 proc.), brak pozytywnego zaangażowania pracodawców w promowanie PPK w swojej firmie (57,1 proc.), a także brak kultury oszczędzania i inwestowania w Polsce oraz zbyt małą kampanię informacyjną ze strony rządu (oba wskazania po 35,7 proc.).

W porównaniu do wyników z ubiegłorocznej edycji badania wzrosło przekonanie, że za niski wynik uczestnictwa odpowiada nastawienie pracodawców (wzrost wskazań z 20 do 57,1 proc.) oraz spadło - że kampania ze strony rządu (spadek wskazań z 60 do 35,7 proc.).

Za mniej ważne powody uznano niski poziom wiedzy i sprawności finansowej wśród pracowników (21,4 proc.) oraz brak dobrej znajomości produktu (PPK), zbyt niskie pensje i niepewność związaną z pandemią COVID-19 i jej następstwami (wszystkie trzy wskazania po 14,3 proc.), a także zbyt krótki okres na wdrożenie PPK i brak możliwości komunikowania dłuższej historii oszczędzania i inwestowania w PPK (oba wskazania po 7,1 proc.).

Zdaniem badanych, wyższy poziom partycypacji mógłby zostać uzyskany przede wszystkim poprzez większe zaangażowanie pracodawców w promowanie PPK w swojej firmie (71,4 proc.), zwiększenie ulg podatkowych dla uczestników PPK (71,4 proc.), większe rządowe wsparcie pracodawców we wdrażaniu PPK (50 proc.) oraz kampanię informacyjną ze strony rządu (42,9 proc.).

W ocenie pozytywnych czynników wpływu na poziom partycypacji, w porównaniu do wyników badania po I etapie wdrożenia, zdecydowanie mniejszą wagę przywiązywano do dopracowania legislacji (spadek z 46,7 proc. do 7,1 proc.) oraz do kampanii informacyjnej ze strony rządu (spadek z 66,7 do 42,9 proc.), a większą do zaangażowania pracodawców w promowanie PPK oraz do zwiększenia ulg podatkowych dla uczestników PPK (w obu przypadkach wzrost z 53,3 do 71,4 proc.).

Instytucje finansowe (85,7 proc.) uważają, że nie miały dużego wpływu na uzyskany rezultat partycypacji u obsługiwanych przez nich pracodawców.

"Wraz z obejmowaniem programem kolejnych grup uczestników, różnicuje się opinia w zakresie możliwości wpływu instytucji finansowych na wzrost poziomu uczestnictwa. Wzrósł odsetek zarówno tych, którzy uważają, że instytucje nie mają wpływu na poziom partycypacji, jak również tych, którzy są przeciwnego zdania. Ten fakt pokazuje, że podjęcie wyzwania i poszukiwanie twórczych rozwiązań w zakresie komunikacji i edukacji dotyczącej PPK może dawać szansę na wzrost liczby uczestników programu u danego pracodawcy" - skomentowała Małgorzata Rusewicz.

"Jestem przekonana, że liczba uczestników PPK z czasem będzie rosła, ponieważ jest to jedna z najtańszych i najskuteczniejszych możliwości zgromadzenia dodatkowych, prywatnych środków na emeryturę. W zasadzie nie ma racjonalnego argumentu, by zrezygnować z uczestnictwa w tym programie" – dodała.

Badanie „Wdrożenie PPK w II i III etapie” zostało przeprowadzone przez IZFiA oraz IGTE metodą CAWI w dniach od 22 lutego do 22 marca 2021 roku na próbie 14 instytucji finansowych, TFI i PTE, członkach ww. izb.

kk/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (43)

dodaj komentarz
dawidzia
Raczej hejt, hejt i hejt.....bo przecież łatwiej utożsamić się z negatywną opinią niż samemu zapoznać się z regulaminem programu. Jednak osoby które pozostały w programie zyskują całkiem sporo, więc część osób nie będzie tylko na to biernie patrzeć, a sami się z powrotem wpiszą do programu :p
kiniaa
Tu po prostu trzeba czasu i ludzie zaczną wracać do ppk. Wystarczy już teraz spojrzeć na wyniki programu z dotychczasowego okresu, co już sporo osób nęci do powrotu ;) Ja tu pozostałam i zupełnie nie żałuję
men24a
Po co wchodzić w ppk jak prezydent Anżej powiedział że będzie 13 ka i 14 ka a potem i 20ta. Do tego ponoć w nowym ładzie do 2500 tys zł ma być zwolniona z podatku. Więc tylko frajer oszczędza. Ponoć też aktorzy mają dostać w prezencie emeryturę, tzn nowy podatek dla reszty zostanie podwyższony a smartfony stanieć mają. Cuda panie Po co wchodzić w ppk jak prezydent Anżej powiedział że będzie 13 ka i 14 ka a potem i 20ta. Do tego ponoć w nowym ładzie do 2500 tys zł ma być zwolniona z podatku. Więc tylko frajer oszczędza. Ponoć też aktorzy mają dostać w prezencie emeryturę, tzn nowy podatek dla reszty zostanie podwyższony a smartfony stanieć mają. Cuda panie , cuda panie się dzieją.
jan888
Dlaczego Polacy mają mieć zaufanie do państwa, które łupi ich i oszukuje na każdym kroku. Wszyscy pamiętają co się stało z OFE, wszyscy obecnie widzą jak rząd PIS rozpętuje sztuczną inflację i kłamie w żywe oczy, że to ona sama się rozpętała - wszystko w imię uzupełniania budżetu pieniędzmi z oszczędności/zarobków/emerytur.
tatatam
PPK to dobrowolny podatek od głupoty.
Pieniądze z OFE też były prywatne. Potem nagle Trybunał Konstytucyjny uznał, że jednak nie są.
Ojej, jaka szkoda.
Jakim cymbałem trzeba być, żeby się łudzić, że politycy nie pójdą utartym już szlakiem.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
harrytracz
Pytanie tylko do @jas2:
Czy prawdą jest, że wszystkie dopłaty dla uczestników są wliczane do sumy środków, które podlegają opłacie 0,6% naliczanej przez fundusz zarządzający?
jason666
Nie. Dopłaty dla uczestników nie podlegają opłacie 0.6%. Podlegają opłatom, które średnio na dzień dzisiejszy wynoszą około 0.35%. Cywilizowany, europejski poziom opłaty za zarządzanie tego typu aktywami, a wraz ze zwiększaniem wartości aktywów pod zarządzaniem, opłaty mają tendencję do spadku.
harrytracz
Pytanie tylko do @jas2:
Czy prawdą jest to, że część składki odprowadzana przez pracodawcę jest obciążona podatkiem dochodowym który to dodatkowo obniża wynagrodzenie netto pracownika?

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki