REKLAMA

Ostatnie dwie niedziele handlowe w tym roku

2022-12-11 10:33
publikacja
2022-12-11 10:33

Grudzień to szczyt zakupowego szaleństwa. Jeśli załatwiając inne przedświąteczne sprawy zapomnieliśmy o zakupach, okazuje się, że nic straconego. Mamy jeszcze okazję zrobić zakupy w niedzielę.

Ostatnie dwie niedziele handlowe w tym roku
Ostatnie dwie niedziele handlowe w tym roku
fot. pryzmat / / Shutterstock

Zakaz handlu w niedzielę nie jest już żadną nowością. Część klientów się do tego przyzwyczaiła, a część nie. Sklepy spożywcze, markety budowlane, galerie handlowe oraz pozostałe punkty sprzedaży detalicznej - te miejsca są szczególnie oblegane tuż przed Świętami. Trwa wtedy gorączka zakupów - w poszukiwaniu prezentów, a także produktów na świąteczny stół. Ustawodawca umożliwił jednak otwarcie sklepów w dwie grudniowe niedziele.

Zakupy w niedzielę zrobimy w tym roku już tylko w następujących terminach:

  • 11 grudnia 2022 r.,
  • 18 grudnia 2022 r.

Na kolejne niedzielne zakupy będziemy musieli poczekać do końca stycznia 2023 r. Kalendarium niedziel handlowych w 2023 r. można sprawdzić tutaj.

Zakaz handlu w niedzielę - wyjątki

Ustawodawca przewidział zamknięty katalog 32 wyjątków od zakazu handlu w niedzielę. Ograniczeniu handlu w niedziele niehandlowe nie podlegają m.in.: placówki pocztowe, stacje paliw, kwiaciarnie, apteki i punkty apteczne, zakłady lecznicze dla zwierząt, sklepy z pamiątkami, saloniki prasowe, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, skupy produktów pochodzenia rolnego, hurtownie farmaceutyczne, handel towarami z automatów, wieńcami, zniczami i kwiatami przy cmentarzach.

Zakaz handlu nie obowiązuje również w strefach wolnocłowych, placówkach handlowych na dworcach w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych oraz punktach organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych także, gdy są one zlokalizowane w halach targowych, podaje ustawa.

Sieci kombinują jak mogą, by zakaz ominąć

Nie jest nowością również fakt, że sieci handlowe niechętnie godzą się z ograniczeniem handlu. Po "wysypie" placówek pocztowych funkcjonujących w poplarnych sieciach, Sejm zdecydował się na zaostrzenie przepisów od lutego br. 

Nie było to jednak przeszkodą dla niektórych podmiotów. Co jakiś czas pojawiają się informacje, jakoby Biedronka miała zdecydować się na otwarcie sklepów w niedzielę pod szyldem "placówki medycznej". Wcześniej zaś spekulowano o "wypożyczalni książek", która miałaby mieścić się w jej sklepach. Z tego pomysłu skorzystała jednak sieć Topaz. Pomysłowość handlowców wydaje się nie mieć granic - jak nie wypożyczalnia sprzętu sportowego, to "na ochroniarza". 

Za łamanie zakazu handlu w niedzielę przedsiębiorcom grozi jednak kara grzywny - od 1 tys. zł do 100 tys. zł" - podaje Państwo Inspekcja Pracy.

JM

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jaroslaw_kaczynski
Szanowni Państwo, czy podoba się Państwu taki pomysł? Tzn sklepy otwarte w niedzielę?

Głosujcie Państwo, wypowiadajcie się. Jeśli większośc będzie za, to go wprowadzimy.
daniel_1
?
Po co ten tekst został opublikowany?
fiat126p
"To ostatnia niedziela,
Moje sny wymarzone,
Szczęście tak upragnione
Skończyło się."

A na poważnie - żeby przypominać, że niedawno było normalnie tzn. bez regulacji?
Czemu nie dali nawet minimum wolności tzn. żeby każdy sklep samodzielnie decydował w które z 7 w roku niedziel był otwarty?

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki