REKLAMA

Niedziele handlowe w 2023 r. Kiedy sklepy będą otwarte?

2022-12-04 06:00
publikacja
2022-12-04 06:00

Niedziele handlowe w 2023 r. wypadają w styczniu, kwietniu, czerwcu, sierpniu oraz grudniu. Sześć i pół niedzieli - tyle dokładnie niedziel jest wyjętych spod zakazu handlu. Skąd ta połowa? W grudniu ostatnia niedziela handlowa przed Bożym Narodzeniem to Wigilia. Przepisy wskazują, że w takim przypadku czas pracy jest skrócony do godziny 14:00. To pierwsza taka sytuacja od wprowadzenia w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. 

Niedziele handlowe w 2023 r. Kiedy sklepy będą otwarte?
Niedziele handlowe w 2023 r. Kiedy sklepy będą otwarte?
/ Shutterstock

Zakaz handlu w niedzielę jest stopniowo wprowadzony do Polski od 2018 r. W pierwszym roku, po wejściu w życie ustawy, sklepy były otwarte w dwie niedziele w miesiącu. Rok później liczba ta zmniejszyła się do jednej niedzieli w miesiącu. Obecnie tylko w dni wskazane przez rząd klienci mogą zrobić zakupy w sklepach stacjonarnych. Sprawdziliśmy, kiedy wypadają niedziele handlowe w 2023 r. 

Niedziele handlowe – 2023 r.

Siedem niedziel handlowych w 2023 r. jest nieobjętych zakazem handlu. W praktyce oznacza to, że galerie handlowe, sklepy spożywcze i budowane będą otwarte średnio co półtora miesiąca w ostatni dzień tygodnia. W praktyce rozkład wygląda nieco inaczej. Najbliższa niedziela handlowa w 2023 r. wypada pod koniec stycznia. Później zakupy będzie można zrobić w pierwszą niedzielę kwietnia – tydzień przed Wielkanocą. Kolejna niedziela handlowa jest jeszcze w kwietniu, dzień przed długim weekendem majowym.  

Lista niedziel handlowych w 2023 r.:

  • 29 stycznia 2023 r.,
  • 2 kwietnia 2023 r.,
  • 30 kwietnia 2023 r.,
  • 25 czerwca 2023 r.,
  • 27 sierpnia 2023 r.,
  • 17 grudnia 2023 r.,
  • 24 grudnia 2023 r.

Następna niedziela handlowa przypada na koniec czerwca. Kolejna jest w sierpniu. W okresie od września do połowy grudnia klienci nie zrobią zakupów w sklepach stacjonarnych. Dopiero w grudniu wypadają dwie niedziele handlowe. W 2023 r. będą to, dokładnie rzecz ujmując, półtorej niedzieli. 

Skradziona niedziela handlowa

"Nie siedem, ale sześć pełnych i jedna połowiczna - tyle niedziel handlowych czeka nas w 2023 r." – informuje serwis WiadomościHandlowe.pl. To wyjątkowa sytuacja, ponieważ wigilia Bożego Narodzenia wypada w niedzielę. W związku z tym, na klientów czeka sześć i pół niedzieli bez ograniczenia handlu. Powodem jest przepis o skróceniu godzin pracy marketów w dniu 24 grudnia.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje, że w 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych: "handel i wykonywanie czynności związanych z handlem oraz powierzanie pracownikowi lub osobie zatrudnionej wykonywania pracy w handlu i wykonywania czynności związanych z handlem" jest zakazane po godzinie 14:00.

Zakaz handlu w niedzielę – wyjątki

Ustawa przewiduje zamknięty katalog 32 wyjątków. W tych miejscach nie obowiązuje zakaz handlu. Ograniczeniu handlu w niedziele niehandlowe nie podlegają m.in.: placówki pocztowe, stacje paliw, kwiaciarnie, apteki i punkty apteczne, zakłady lecznicze dla zwierząt, sklepy z pamiątkami, saloniki prasowe, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, skupy produktów pochodzenia rolnego, hurtownie farmaceutyczne, handel towarami z automatów, wieńcami, zniczami i kwiatami przy cmentarzach.

Zakaz handlu nie obowiązuje również w strefach wolnocłowych, placówkach handlowych na dworcach w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych oraz punktach organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych także, gdy są one zlokalizowane w halach targowych, podaje ustawa.

Kolejnym wyjątkiem są sklepy osiedlowe. Zakaz handlu w niedziele niehandlowe nie obowiązuje, pod warunkiem że, za ladą stanie właściciel placówki. W ostatni dzień tygodnia markety mogą być również otwarte, gdy klientów obsługują członkowie rodziny osoby prowadzącej sklep. Przedsiębiorcy mają opcję skorzystać z nieodpłatnej pomocy: małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków, dziadków. Ograniczenie handlu nie dotyczy również sklepów internetowych.

Niedziele handlowe z uszczelnionymi przepisami

Co ciekawe, wśród wyjątków znajdziemy także sklepy osiągające przychody z działalności pocztowej. W poprzednich latach duże hipermarkety korzystały z tej luki w prawie i przekształcały się na placówki pocztowe, w których można było nadać lub odebrać przesyłkę. W 2022 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą uszczelnić przepisy. Akt prawny wprowadził limit w korzystaniu ze statusu placówek pocztowych. Przez siedem dni w tygodniu mogą być otwarte tylko te punkty, które wykażą, że z działalności pocztowej mają miesięczne przychody ze sprzedaży detalicznej na poziomie co najmniej 40 proc. 

Kara za nierespektowanie zakazu handlu

Przedsiębiorcy za naruszenie zakazu powierzenia wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem pracownikowi, lub zatrudnionemu grożą sankcje. "Takie działania stanowią wykroczenie z art. 10 ustawy zagrożone karą grzywny od 1 tys. zł do 100 tys. zł" - podaje Państwo Inspekcja Pracy.

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (4)

dodaj komentarz
finitowski
Pan zdecydował kiedy masz iść do sklepu a kiedy nie możesz. Dlaczego ktoś ma w ogóle o tym decydować??!! Jeżeli chcę pracować w niedzielę to mam do tego święte prawo.
krokodilko
jestem za przywróceniem handlu w niedziele.
Do kościoła nie chodzę i ich przykazania mam w tej części ciała gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę,
za to mój komfort życia obniżył się znacznie po zakazie niedziel handlowych.
qwertas
Pierwsze trzy niedziele grudnia powinna być niedzielą handlowa, to jest: 4, 11, 18.12.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki