Niedziele handlowe w 2023 r. wypadają w styczniu, kwietniu, czerwcu, sierpniu oraz grudniu. Sześć i pół niedzieli - tyle dokładnie niedziel jest wyjętych spod zakazu handlu. Skąd ta połowa? W grudniu ostatnia niedziela handlowa przed Bożym Narodzeniem to Wigilia. Przepisy wskazują, że w takim przypadku czas pracy jest skrócony do godziny 14:00. To pierwsza taka sytuacja od wprowadzenia w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.


Zakaz handlu w niedzielę jest stopniowo wprowadzony do Polski od 2018 r. W pierwszym roku, po wejściu w życie ustawy, sklepy były otwarte w dwie niedziele w miesiącu. Rok później liczba ta zmniejszyła się do jednej niedzieli w miesiącu. Obecnie tylko w dni wskazane przez rząd klienci mogą zrobić zakupy w sklepach stacjonarnych. Sprawdziliśmy, kiedy wypadają niedziele handlowe w 2023 r.
Niedziele handlowe – 2023 r.
Siedem niedziel handlowych w 2023 r. jest nieobjętych zakazem handlu. W praktyce oznacza to, że galerie handlowe, sklepy spożywcze i budowane będą otwarte średnio co półtora miesiąca w ostatni dzień tygodnia. W praktyce rozkład wygląda nieco inaczej. Najbliższa niedziela handlowa w 2023 r. wypada pod koniec stycznia. Później zakupy będzie można zrobić w pierwszą niedzielę kwietnia – tydzień przed Wielkanocą. Kolejna niedziela handlowa jest jeszcze w kwietniu, dzień przed długim weekendem majowym.
Lista niedziel handlowych w 2023 r.:
- 29 stycznia 2023 r.,
- 2 kwietnia 2023 r.,
- 30 kwietnia 2023 r.,
- 25 czerwca 2023 r.,
- 27 sierpnia 2023 r.,
- 17 grudnia 2023 r.,
- 24 grudnia 2023 r.
Następna niedziela handlowa przypada na koniec czerwca. Kolejna jest w sierpniu. W okresie od września do połowy grudnia klienci nie zrobią zakupów w sklepach stacjonarnych. Dopiero w grudniu wypadają dwie niedziele handlowe. W 2023 r. będą to, dokładnie rzecz ujmując, półtorej niedzieli.
Skradziona niedziela handlowa
"Nie siedem, ale sześć pełnych i jedna połowiczna - tyle niedziel handlowych czeka nas w 2023 r." – informuje serwis WiadomościHandlowe.pl. To wyjątkowa sytuacja, ponieważ wigilia Bożego Narodzenia wypada w niedzielę. W związku z tym, na klientów czeka sześć i pół niedzieli bez ograniczenia handlu. Powodem jest przepis o skróceniu godzin pracy marketów w dniu 24 grudnia.
Ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje, że w 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych: "handel i wykonywanie czynności związanych z handlem oraz powierzanie pracownikowi lub osobie zatrudnionej wykonywania pracy w handlu i wykonywania czynności związanych z handlem" jest zakazane po godzinie 14:00.
Zakaz handlu w niedzielę – wyjątki
Ustawa przewiduje zamknięty katalog 32 wyjątków. W tych miejscach nie obowiązuje zakaz handlu. Ograniczeniu handlu w niedziele niehandlowe nie podlegają m.in.: placówki pocztowe, stacje paliw, kwiaciarnie, apteki i punkty apteczne, zakłady lecznicze dla zwierząt, sklepy z pamiątkami, saloniki prasowe, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, skupy produktów pochodzenia rolnego, hurtownie farmaceutyczne, handel towarami z automatów, wieńcami, zniczami i kwiatami przy cmentarzach.
Zakaz handlu nie obowiązuje również w strefach wolnocłowych, placówkach handlowych na dworcach w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych oraz punktach organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych także, gdy są one zlokalizowane w halach targowych, podaje ustawa.
Kolejnym wyjątkiem są sklepy osiedlowe. Zakaz handlu w niedziele niehandlowe nie obowiązuje, pod warunkiem że, za ladą stanie właściciel placówki. W ostatni dzień tygodnia markety mogą być również otwarte, gdy klientów obsługują członkowie rodziny osoby prowadzącej sklep. Przedsiębiorcy mają opcję skorzystać z nieodpłatnej pomocy: małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków, dziadków. Ograniczenie handlu nie dotyczy również sklepów internetowych.
Niedziele handlowe z uszczelnionymi przepisami
Co ciekawe, wśród wyjątków znajdziemy także sklepy osiągające przychody z działalności pocztowej. W poprzednich latach duże hipermarkety korzystały z tej luki w prawie i przekształcały się na placówki pocztowe, w których można było nadać lub odebrać przesyłkę. W 2022 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą uszczelnić przepisy. Akt prawny wprowadził limit w korzystaniu ze statusu placówek pocztowych. Przez siedem dni w tygodniu mogą być otwarte tylko te punkty, które wykażą, że z działalności pocztowej mają miesięczne przychody ze sprzedaży detalicznej na poziomie co najmniej 40 proc.
Kara za nierespektowanie zakazu handlu
Przedsiębiorcy za naruszenie zakazu powierzenia wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem pracownikowi, lub zatrudnionemu grożą sankcje. "Takie działania stanowią wykroczenie z art. 10 ustawy zagrożone karą grzywny od 1 tys. zł do 100 tys. zł" - podaje Państwo Inspekcja Pracy.
Dominika Florek