REKLAMA

Naukowcy: Deszczówka na całym globie jest niezdatna do picia

2022-08-07 12:00
publikacja
2022-08-07 12:00

Deszczówka jest niezdatna do spożycia już na całym globie; nawet na obszarach tak mało dotkniętych działalnością człowieka jak Antarktyda czy Wyżyna Tybetańska - podaje pismo „Environmental Science & Technology”.

Naukowcy: Deszczówka na całym globie jest niezdatna do picia
Naukowcy: Deszczówka na całym globie jest niezdatna do picia
fot. Bianca Grueneberg / / Shutterstock

Przyczyną szkodliwości pochodzącej z opadów wody jest zawartość w niej związków PFAS, czyli substancji per- i polifluoroalkilowych. Są to niebezpieczne dla zdrowia chemikalia wytwarzane przez człowieka, które łatwo rozprzestrzeniają się w atmosferze. Można je znaleźć w wodzie deszczowej i śniegu nawet w najbardziej odległych zakątkach Ziemi.

W ciągu ostatnich 20 lat wytyczne odnośnie zawartości PFAS w wodzie pitnej, wodach powierzchniowych i glebie drastycznie spadły ze względu na nowe dowody naukowe dotyczące ich toksyczność. Efektem jest to, że aktualnie obserwowane stężenia PFAS w różnych typach wód wyraźnie przekraczają dopuszczalne poziomy.

Najnowszy artykuł naukowców z Uniwersytetu Sztokholmskiego i ETH Zurich opublikowany w „Environmental Science & Technology” (https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.est.2c02765) sugeruje, że kolejna granica zanieczyszczenia środowiska została przekroczona.

„W ciągu ostatnich 20 lat nastąpił zdumiewający spadek wartości norm dla PFAS w wodzie pitnej. Na przykład wytyczne dotyczące jednej, bardzo dobrze poznanej substancji z rodziny PFAS, a mianowicie rakotwórczego kwasu perfluorooktanowego (PFOA), spadły w USA 37,5 mln razy!” - mówi prof. Ian Cousins z Wydziału Nauk o Środowisku Uniwersytetu Sztokholmskiego, główny autor badania.

„W oparciu o te najnowsze wytyczne woda deszczowa powinna być dosłownie wszędzie uznana za niebezpieczną do picia. I chociaż w świecie zachodnim rzadko pijemy deszczówkę, wiele osób na całym świecie jednak właśnie w taki sposób z niej korzysta, mając nadzieję, że jest zdatna do spożycia” - dodaje.

Zespół prof. Cousinsa przez ostatnich 10 lat prowadził badania laboratoryjne i terenowe dotyczące obecności i rozprzestrzeniania się PFAS w atmosferze ziemskiej. Naukowcy zauważyli, że stężenia niektórych związków z tej grupy nie spadają znacząco nawet pomimo ich wycofania przez ich głównego producenta, firmę 3M, już dwie dekady temu. Wiadomo jednak, że PFAS są bardzo trwałe, a dodatkowo ich ciągła obecność w atmosferze może wynikać także z tego, że potrafią stale migrować z powierzchni do atmosfery i z powrotem.

„Ekstremalna trwałość i ciągła cyrkulacja niektórych związków z rodziny PFAS prowadzą do tego, że normy są stale przekroczone - zaznacza kolejny autor badania prof. Martin Scheringer. - Substancje te rozprzestrzeniły się po całym świecie, a my możemy zrobić bardzo niewiele, aby zmniejszyć to zanieczyszczenie. Pewna granica została przekroczona”.

Autorzy artykułu wyjaśniają, że PFAS to zbiorcza nazwa dla per- i polifluorowanych substancji alkilowych lub substancji wysoko fluorowanych, które mają podobną strukturę chemiczną. Wszystkie PFAS wyjątkowo trwałe i niezwykle długo utrzymują się w środowisku, co przyniosło im przydomek „forever chemicals”.

Związki te powodują wiele poważnych szkód zdrowotnych, w tym raka, problemy z nauką i zachowaniem u dzieci, niepłodność i powikłania ciąży, podwyższony poziom cholesterolu i problemy z układem odpornościowym.

Dr Jane Muncke, dyrektor zarządzająca Fundacji Food Packaging Forum w Zurychu w Szwajcarii, mówi: „Nie może być tak, że niektóre grupy odnoszą korzyści ekonomiczne zanieczyszczając wodę pitną, z której korzystają miliony ludzi i powodując poważne problemy zdrowotne. Ogromne kwoty, które będzie kosztować nas eliminacja PFAS z wody pitnej do poziomów bezpiecznych dla człowieka, muszą zostać pokryte przez producentów i przemysł wykorzystujący te toksyczne chemikalia. Nadszedł czas na działanie”.

Katarzyna Czechowicz

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (17)

dodaj komentarz
endes
Brednie zielonych komuchow!… płaszczyk pod którym uskuteczniają swoje szkodliwe i rabunkowe działania!
jas2
"Deszczówka na całym globie jest niezdatna do picia"; To pewnie dlatego w tym roku nie ma komarów.

Niestety, obawiam się, że jak zacznie padać deszcz to i komary się pojawią. Jak nie w tym, to w przyszłym roku.
itso_rozszczepici_umysl
''chemikalia wytwarzane przez człowieka'' ja wytwarzam 2 rodzaje chemikaliów :D
itso_rozszczepici_umysl
aha 3 4 5 6.... trochę tego produkuje
itso_rozszczepici_umysl odpowiada itso_rozszczepici_umysl
no i 0 konkretów która firma za to odpowiada niema winnych szkoda kasy na tych naukowców
eobywatel odpowiada itso_rozszczepici_umysl
przecież napisane jest: 3M
itso_rozszczepici_umysl odpowiada eobywatel
i to niby tylko jedna firma za to odpowiada czy to rodzaj nieczystej konkurencji w branży ?

Spółka 3M Poland powstała w 1991 r. Jej siedziba w Kajetanach wybudowana została w 1997 r. Przedsiębiorstwo ma w Polsce 3 ośrodki produkcyjne – we Wrocławiu, Janinowie i Rabce,

źródło: https://pl.wikipedia.
i to niby tylko jedna firma za to odpowiada czy to rodzaj nieczystej konkurencji w branży ?

Spółka 3M Poland powstała w 1991 r. Jej siedziba w Kajetanach wybudowana została w 1997 r. Przedsiębiorstwo ma w Polsce 3 ośrodki produkcyjne – we Wrocławiu, Janinowie i Rabce,

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/3M
konik_garbusek
Oczywiscie, chodzi o kasę, badania, granty, eliminacja chemii, wyklady, odczyty, konferencje, apele, wsparcie rządowe, demonstracje i tak bez konca.
www.eurodolar.pl
To co mają teraz pić zwierzęta leśne? Co im mam powiedzieć?

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki