REKLAMA
WEBINAR

Sesja na GPWNajwiększe odbicie w Europie. Dino z nowym szczytem - ma przed sobą tylko Orlen

Michał Kubicki2023-06-01 17:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-01 17:10

Indeksy na GPW rozpoczęły nowy miesiąc od mocnego odbicia po wyprzedaży z dnia poprzedniego. Chociaż czerwiec jest statystycznie gorszy dla rynków akcji, nie wykluczając z tego grona także GPW, to jego początek rozpoczął się nad wyraz optymistycznie w Warszawie, a WIG20 i WIG były w czwartek najlepiej radzącymi sobie indeksami w Europie. Nowy historyczny szczyt osiągnął kurs Dino.

Największe odbicie w Europie. Dino z nowym szczytem - ma przed sobą tylko Orlen
Największe odbicie w Europie. Dino z nowym szczytem - ma przed sobą tylko Orlen
/ FORUM

Czwartek był wypełniony danymi makroekonomicznymi, bo pojawiały się wskaźniki przemysłowych PMI z krajów Europy, w tym z Polski, opublikowano dane o obniżającej się inflacji HICP w strefie euro, a w Ameryce raporty z rynku pracy, w tym oczekiwane wskazania ADP oraz odczyty indeksu ISM dla przemysłu, sugerujące spadek aktywności gospodarczej. W nocy ukazały się chińskie PMI dla przemysłu od firm Markit i Caixin, które były lepsze od pokazanych dzień wcześniej odczytów państwowych ośrodków badawczych. Kurs dolara, mimo że zyskiwał do złotego przez większość dnia, to po południu oddał całość zwyżki.

Kongres USA zaakceptowała umowę w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia USA, mimo to indeksy na Wall Street rozpoczęły od spadków czwartkową sesję. W Europie natomiast indeksy odbijały po czwartkowej przecenie, która wiele z nich ściągnęła najniżej od co najmniej kilku tygodni. Nie inaczej było na parkiecie w Warszawie, gdzie WIG20 i WIG były w czwartek liderem słabości na Starym Kontynencie, a w czwartek z kolei odbiły najmocniej.

WIG20 zyskał więc 2,73 proc., WIG był wyżej o 2,17 proc. Nieco słabiej odreagowały niższe segmenty rynku, gdzie mWIG40 zyskał 1,34 proc., a sWIG80 0,34 proc. Obroty powróciły do statystycznych średnich i wyniosły 946 mln zł na WIG, z czego 781 mln dotyczyło WIG20. Przypomnijmy, że w środę na koniec miesiąca, na szerokim rynku obrót zbliżył się do 3 mld zł.

Bankier.pl

W ujęciu sektorowym na GPW najmocniej zwyżkowały WIG-Paliwa (ponad 3,49 proc.) i WIG-Górnictwo (3,5 proc.), a mocne były także energetyka (2,85 proc.) i banki (2,29 proc.). To odwrócenie zachowań tych indeksów ze środy, kiedy raziły słabością. W czwartek pod kreską znalazły się tylko nieruchomości (-1,79 proc.) oraz leki (-0,39 proc.).

Scenariusz przeciwny do tego ze środy obecny był także w WIG20, gdzie do góry poszły kursy 18. spółek, a najwięcej zyskały akcje Dino (6,22 proc.) i LPP (3,92 proc.). W kontekście Dino warto przytoczyć podniesioną rekomendację dla Jeronimo Martins (głównego konkurenta Dino) od Bank of America z zaleceniem „kupuj” i o 16 proc., wyższą ceną docelową.

Kurs Dino ustanowił tym samym nowy historyczny szczyt na poziomie 443,50 zł za akcję, przez co spółka jest warta na giełdzie już ponad 43 mld zł. Więcej w WIG20 warty jest tylko PKN Orlen (ponad 72 mld zł). Szerzej o Dino, jako „ulubieńcowi” zagranicznych inwestorów oraz jego giełdowej historii można przeczytać w artykule "Ewenement w skali polskiej giełdy".

Mniejsza presja ze strony dolara oraz obijające o ponad 1 proc., ceny m.in. miedzi i ropy wsparły spółki surowcowe takie jak KGHM (3,78 proc.) czy PKN Orlen  (3,64 proc.), do góry poszedł też kurs JSW (2,31 proc.). Mocny był kurs PGE (3,75 proc.) oraz największych banków zyskujących powyżej 2 proc.  Pod kreską znalazły się kursy Grupy Kęty (-0,09 proc.) i Allegro (-1,46 proc.). W kontekście Allegro warto wspomnieć o wycieku danych użytkowników, którym pisaliśmy na Bankier.pl. Kurs Allegro spadł, chociaż na rynku pojawiła się podniesiona cena w rekomendacji analityków Wood&Co.

Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na Mostostal Zabrze (12,6 proc.), który wygrał proces arbitrażowy i odszkodowanie o wartości ponad 43 mln zł. 

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
polonu
giełdy do góry , sztuczne utrzymywanie kursu USD, dodruk dolara na maxa , inflacja buszuje , spadek produkcji , drogie surowce . co dalej , na razie Ameryka jedzie na wirusie i wojnie , na razie się kręci jeszcze .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
chudy_january
wróciły Borowiaki z ul. Sobieskiego w Radomiu
i znów spamują na swoje "książeczki"
zwyciestwo_doskonale
Istnieje możliwość, która rozwiązuje wszelkie nasze problemy, zmagania i przede wszystkim kończy wszelkie cierpienia. To jest całkowicie realne rozwiązanie tylko wymaga od nas zrozumienia. Kluczem do naszego legendarnego "raju" jest współczucie. Wejdźcie sobie na różne fundacje, które pomagają, np. dzieciom. Zobaczycie Istnieje możliwość, która rozwiązuje wszelkie nasze problemy, zmagania i przede wszystkim kończy wszelkie cierpienia. To jest całkowicie realne rozwiązanie tylko wymaga od nas zrozumienia. Kluczem do naszego legendarnego "raju" jest współczucie. Wejdźcie sobie na różne fundacje, które pomagają, np. dzieciom. Zobaczycie tam z jakim okrucieństwem muszą się mierzyć niektóre nasze maluchy. Widać tam jak w soczewce realną, niezwykle brutalną ziemską rzeczywistość. Niektórym dzieciom się udaje i zostają wyleczone, ale niestety niektóre dzieci umierają w strachu, stresie i bólu. A to tylko jeden fragment naszej ziemskiej rzeczywistości. Przebywając tu na ziemi narażamy wielu z nas, a nawet dzieci, na nieakceptowalne cierpienia. Jednak co możemy zrobić, taka już jest ta ziemska rzeczywistość, nie mamy na to wpływu... Jednak mamy wpływ, istnieje jedna możliwość! By tego dokonać musielibyśmy kierować się najwyższym współczuciem i oddać własne życie dla innych. To najwspanialszy dar jaki można ofiarować. Musielibyśmy wszyscy, solidarnie opuścić ziemię i nie zostawiać tutaj nikogo. Paradoksalnie, stracone lata na ziemi mogą okazać się zyskanymi w raju. Jest na to 50% szans, ponieważ rozsądnie myśląc albo będziemy istnieć wiecznie, albo... nie. Nie bądźmy dziećmi. Jeśli przestaniemy istnieć to tylko nieco wcześniej zostanie dokonane to co i tak jest nieuchronne, a jeśli jesteśmy wieczni to wszyscy... wygrywamy. Najważniejsze w tym jest to, że tak czy inaczej zostaną przerwane wszystkie cierpienia i już nikt nigdy nie doświadczy na ziemi nic złego. Co jest ważniejszego i co jest wspanialszego? To po prostu byłby prawdziwy cud, którego sami byśmy dokonali. Nie można obawiać się reakcji Boga, ponieważ nie można obawiać się Najwyższej Mądrości. Z pewnością zrozumie nasze postępowanie, o to możemy być spokojni. Lepiej zrobić co w naszej mocy, niż nie zrobić nic. Możemy tego dokonać! Pierwszy raz w historii ziemi, dzięki rozwojowi nauki i technologi, mamy wybór... Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Wszyscy wygrywamy. Zwycięstwo Doskonałe... Już nikt nic nie musi, już tylko nirvana.
simonsoft8 odpowiada (usunięty)
wystarczy odmówić
jas2 odpowiada (usunięty)
Zwierzęta nie należą do gatunku ludzkiego. Każdy gatunek martwi się o siebie.
infinityhost odpowiada simonsoft8
I co będzie lepiej jak nie będę wiedział, jak wyłączę kontrolki ostrzegawcze?
simonsoft8 odpowiada infinityhost
potem ta włącz
infinityhost
Jak market odnotowuje historyczny szczyt to chyba całe miasto jest w nasieniu.
simonsoft8
host pojawia się and znika

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki