REKLAMA
WEBINAR

USA od niewypłacalności dzieli tylko głosowanie w Senacie

2023-06-01 03:57
publikacja
2023-06-01 03:57

Izba Reprezentantów przegłosowała w środę projekt ustawy zawieszający limit zadłużenia do stycznia 2025 r. oraz ograniczający wydatki budżetowe w dwóch najbliższych budżetach (poza tymi na zbrojenia). Aby USA uniknęły niewypłacalności, projekt musi wkrótce przegłosować Senat.

USA od niewypłacalności dzieli tylko głosowanie w Senacie
USA od niewypłacalności dzieli tylko głosowanie w Senacie
fot. dwphotos / / Shutterstock

Za projektem, będącym efektem kompromisu między prezydentem USA Joe Bidenem i liderem Republikanów, spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym głosowało 314 kongresmenów, zaś przeciwko było 117.

"Uzależnienie od wydawania pieniędzy w Waszyngtonie jest zarówno nieodpowiedzialne, jak i po prostu złe. Więc zatrzymajmy je. Będę szczery, dzisiejsza ustawa nie zatrzymuje jej, ale po raz pierwszy zaczynamy zawracać ten okręt" - powiedział McCarthy przed głosowaniem.

Do przyjęcia ustawy doszło po miejscami dramatycznych negocjacjach w obliczu możliwego bankructwa USA i mimo ostrego sprzeciwu części kongresmenów obydwu partii. Część najbardziej radykalnych zwolenników cięć wydatków wśród Republikanów groziło nawet McCarthy'emu usunięciem go ze stanowiska, lecz ostatecznie spikerowi udało się ograniczyć bunt w partii. Lewicowi Demokraci z kolei sprzeciwiali się przeciwko cięciom socjalnym i zaostrzeniom kryteriów w dostępie do programów dla najuboższych rodzin.

Ustawa zawiesza limit długu do stycznia 2025 i mrozi wydatki budżetowe w roku fiskalnym 2024 - poza wydatkami obronnymi - na poziomie z obecnego roku. Porozumienie przewiduje wzrost tych wydatków o 1 proc. w kolejnym roku. Według analiz pozwoli to zredukować deficyty budżetowe o 1,5 bln dolarów w ciągu 10 lat.

"Dziś Izba uczyniła kluczowy krok w kierunku uniknięcia pierwszego w historii bankructwa i ochrony naszej ciężko osiągniętej i historycznej odbudowy gospodarki" - napisał Biden w oświadczeniu. "To porozumienie budżetowe jest ponadpartyjnym kompromisem. Żadna ze stron nie dostała wszystkiego, czego chciała. Na tym polega odpowiedzialność" - dodał, wzywając Senat do szybkiego przegłosowania legislacji.

Zawieszenie limitu długu, ustanowionego obecnie na poziomie 31,4 bln dolarów, jest konieczne, by Stany Zjednoczone uniknęły bankructwa. Według Departamentu Skarbu, by tak się stało, ustawa musi zostać podpisana przez prezydenta przed 5 czerwca.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

osk/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Ostatni taniec na Titanicu. BRICS robią sojusz uderzający w dolara, a w tych krajach tzw. demokracji wojskiem i agenturą już nie wprowadzą. :-)))
grzegorzkubik
Za chwilę kryzys zmieni się w tak zwaną hossę i ogólnie będzie ok dla inwestorów na Wall Street. Dla obywateli w USA mamy jednak pogorszenie sytuacji.
nasch_tschalnik
Amerykanie zaczynają zmieniać kurs. Widzą, że drukowanie to droga do katastrofy. Inaczej jest w Cebulandii.
ptokbentonicznyjb
Ten kto kontroluje podaż pieniądza ma z tego korzyści. Reszta obywateli traci. A ty masz amerykanów za ludzi mądrych mimo, iż to nie oni decydują
polonu
bo nie chcą długów oddawać ,Chinom wiszą najwięcej , tam jest Brazylia , kraje Arabskie , Rosja , Chińczycy już dawno powinni wyprzedawać na maxa Amerykańskie obligacje po ile poleci , nie patrzeć na straty , lepiej stracić połowe jak wszystko .

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki