Najlepszy kredyt hipoteczny ma PKO Bank Polski [Złoty Bankier 2018]

Po raz kolejny statuetkę Złotego Bankiera w kategorii Kredyty hipoteczne przyznano PKO Bankowi Polskiemu. Oprócz niskiego kosztu finansowania eksperci pozytywnie ocenili także elastyczne podejście banku do wcześniejszej spłaty zobowiązania, bardziej korzystne dla klienta niż wymagane przez obowiązujące prawo.

Zobacz pełną listę zwycięzców rankingu ZŁOTY BANKIER 2018 »

Banki aktywne na rynku kredytów hipotecznych mają za sobą doskonały rok. Mieszkaniowy boom przyniósł kredytodawcom zwiększony ruch, a to pozwoliło wyraźnie poprawić wyniki sprzedaży. Skala wzrostu rynku w 2017 r. nie była symboliczna – wartość nowych kontraktów wzrosła o 13 proc. Pomogły niskie stopy procentowe i kończący swój żywot program „Mieszkanie dla młodych”. Efekt mógł być tylko jeden – wyniki zbliżyły się do tych odnotowanych podczas ostatniego szczytu cyklu koniunkturalnego.

Złoty Bankier 2018 w kategorii Kredyt hipoteczny trafił do PKO Banku Polskiego
Złoty Bankier 2018 w kategorii Kredyt hipoteczny trafił do PKO Banku Polskiego (www.pkobp.pl)

Co ciekawe, większy ruch na rynku nie przełożył się na znaczące zmiany w ofertach. Kilka instytucji obniżyło wymagania dotyczącego minimalnego wkładu własnego, ale trudno mówić o rewolucji w cennikach czy wysypie promocji.

W tegorocznej edycji rankingu kapituła wzięła pod lupę oferty instytucji dla trzech typów klienta – singla o dochodach powyżej średniej, młodego małżeństwa kupującego lokal na rynku wtórnym w dużym mieście i rodziny  „2 plus 1” nabywającej mieszkanie od dewelopera w stolicy. W każdym ze scenariuszy analizowano dwie opcje -  wpłatę jednej piątej ceny („standardowy” kredyt) oraz wkład własny na poziomie bezwzględnie obowiązującego obecnie minimum (10 proc.). Wyłaniając zwycięzcę, ocenialiśmy także parametry oferty dotyczące szacunku zdolności kredytowej, maksymalnego okresu spłaty oraz warunków wcześniejszego uregulowania zobowiązania.

Po raz kolejny statuetkę Złotego Bankiera przyznaliśmy w kategorii Kredyt hipoteczny PKO Bankowi Polskiemu. Koszt finansowania proponowany przez największy polski bank lokował się w czołówce zestawienia w każdym z analizowanych scenariuszy. Kapituła doceniła również elastyczne podejście banku do wcześniejszej spłaty zobowiązania, bardziej korzystne dla klienta niż wymagane przez obowiązujące prawo.

Drugą lokatę otrzymał Bank Pekao SA, który proponuje atrakcyjne kosztowo finansowanie i wyróżnia się prostą konstrukcją oferty. Na trzecim miejscu znalazł się Bank BGŻ BNP Paribas. Instytucja nie oferuje kredytów z 10-procentowym wkładem własnym, ale dla klientów gotowych zaangażować się w większym stopniu w inwestycję przygotowała wyróżniające się na tle konkurencji warunki.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj