REKLAMA
NIE PRZEGAP

Na ok. 12 zł wyceniono jedną kurę padłą na ptasią grypę

2020-01-04 13:38
publikacja
2020-01-04 13:38

Na ok. 12 zł wyceniono jedną kurę padłą na ptasią grypę w Topoli Osiedlu - przekazał w sobotę PAP wojewódzki lekarz weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki. Z wyceny nie jest zadowolony hodowca padłych 65 tys. kur niosek Krzysztof Borowczyk.

fot. Daniel Dmitriew /

65 tys. kur niosek zachorowało na ptasią grypę na fermie drobiu w wielkopolskiej Topoli Osiedle i decyzją powiatowego lekarza weterynarii w Ostrowie Wlkp. zostało przeznaczonych do utylizacji.

Rzeczoznawca zakończył wycenę padłych na ptasią grypę kur niosek. Podstawę do oszacowania szkód – jak poinformował Żarnecki – stanowi wycena poznańskiego oddziału Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Na tej podstawie powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł wydać nakaz dotyczący wysokości wypłacanego przez państwo odszkodowania dla hodowcy.

Hodowca Krzysztof Borowczyk miał na fermie kury nioski 38-tygodniowe i takie, które miały więcej niż 90 tygodni. Według wyceny Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz to odpowiednio koszty 11,71 zł i 2,50 zł za sztukę. Rzeczoznawca - jak poinformował wojewódzki lekarz weterynarii - wycenił jednego ptaka na ok. 12 zł.

"Nie jesteśmy zadowoleni, myśleliśmy, że państwo stanie na wysokości zadania. Tu nie chodzi o zbudowanie na tym nieszczęściu fortuny, tylko o to, żeby mieć środki na odbudowanie hodowli, którą zajmujemy się od 23 lat" – powiedział PAP hodowca z Topoli Osiedla.

Krzysztof Borowczyk oszacował, że wartość wycenionej kury wynosi 2/3 rzeczywistych kosztów utrzymania jednego ptaka.

"16-tygodniowa kura, która jeszcze nie znosi jajek kosztuje średnio 16 zł. Do tego należy doliczyć koszty związane z przygotowaniem ptaka do znoszenia jajek, czyli do 22 tygodnia życia. Ten okres żywienia mojego stada to koszt 150 tys. zł" – wyliczył.

Zdaniem hodowcy "z pieniędzy, które dostaniemy trudno jest się przebranżowić, dlatego będziemy starać się wznowić hodowlę". Dodał, że straty w jego gospodarstwie sięgają kilku milionów złotych.(PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ ozk/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
marxs
gościu jest bezczelny przecież 12x65 tys.zł to daje 780 tys.zł a np za takiego ministra ZERO jakiś gość chciał dać jedynie 100 tys.zł
destylator
Prawda to !!! Nasi dziadkowie i pradziadkowie spożywali i dożywali ledwie niespełna 100 lat, jeśli wcześniej nie trafiła ich kula armatnia zaprzyjażnionego państwa.
awenturyn1
Ptasia grypa???
Dla człowieka nieszkodliwa. Nikt kury nie je na surowo. Ostatnio jak ogłosili ptasią grypę i wybili 90% ptactwa tuż przed świętami to jakimś sposobem mięsa nie zabrakło w lubuskim. Wiecie dlaczego....bo pociagi z kurami juz stały przy granicy z zaprzyjaźnionego kraju z pod ciemnej gwiazdy. Wybijają nam zwierzęta
Ptasia grypa???
Dla człowieka nieszkodliwa. Nikt kury nie je na surowo. Ostatnio jak ogłosili ptasią grypę i wybili 90% ptactwa tuż przed świętami to jakimś sposobem mięsa nie zabrakło w lubuskim. Wiecie dlaczego....bo pociagi z kurami juz stały przy granicy z zaprzyjaźnionego kraju z pod ciemnej gwiazdy. Wybijają nam zwierzęta : kury, świnie...unia zakazuje inwentarz trzymać razem w jedenj stodole choć zawsze tam był i nikomu to nie przeszkadzało. Wszystko,żeby znięchecić rolników to trzyymania zwierząt. Wcześniej tusk sprzedawał nas niemcom teraz kaczyński sprzedaje nas usa i zydom. Ciągle mówię..do tego koryta ciągnie bydło raz z jedej strony raz z drugiej. Głosujcie dalej na tych skurw....w z PO , PIS-u, PSL-u czy SLD ,a zostaniecie z wielkim .... w kieszeni.
Niech żyją nasi bracia PERSOWIE!!!!
karkses
Chwila a dlaczego "państwo" czyli my wszyscy musimy się składać na odszkodowanie dla tego Pana za to że mu ptaki padły? W cywilizowanym świecie jak prowadzi się biznes to się ubezpiecza od różnych nieszczęśliwych wypadków, zwłaszcza ubezpiecza się to co jest podstawą danej działalności. Tymczasem u nas są tzw. branże uprzywilejowanie Chwila a dlaczego "państwo" czyli my wszyscy musimy się składać na odszkodowanie dla tego Pana za to że mu ptaki padły? W cywilizowanym świecie jak prowadzi się biznes to się ubezpiecza od różnych nieszczęśliwych wypadków, zwłaszcza ubezpiecza się to co jest podstawą danej działalności. Tymczasem u nas są tzw. branże uprzywilejowanie z niewiadomych przyczyn do których wszyscy musimy dopłacać i jak widać później jeszcze są pretensje i oczekiwania. Być może to nie państwo nie stanęło na wysokości zadania, tylko Pan hodowca który się nie ubezpieczył bo nie miał wyobraźni.
jkl777
W Polnej Wolsce nie ma cywilizowanego swiata. Jest za to KOMUNIZM.
and-owc
Usuniety komentarz to od "and-owc". Przyznam się bez bicia do swoich "wypocić". Umyć nogi bo śmierdzą.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomekyy
Cena rynkowa to 12 zlotych, dlatego trzeba zaplacic 12zl. Jak beda placic 16zl to hodowcy sami beda zarazac aby zarobic. A jak bedzie mniej niz 12 zl np. 8zl to nie beda zglaszac i bedzie problem, bo choroba bedzie sie rozprzestrzeniac.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki