REKLAMA
TYLKO U NAS

Musk bogaty jak nigdy. Kosmiczna wycena pomogła przebić 400 mld dolarów

Michał Kubicki2024-12-12 11:40, akt.2024-12-12 12:08redaktor Bankier.pl
publikacja
2024-12-12 11:40
aktualizacja
2024-12-12 12:08

Indeks miliarderów Agencji Bloomberga po raz pierwszy w historii wycenił majątek jednej osoby na ponad 400 mld dolarów. Elon Musk umacnia się na szczycie listy najbogatszych ludzi świata, a bogactwo miliarderów rośnie w niespotykanym tempie. Aktywa o wartości 100 mld dolarów nie wystarczają na pierwszą dziesiątkę.

Musk bogaty jak nigdy. Kosmiczna wycena pomogła przebić 400 mld dolarów
Musk bogaty jak nigdy. Kosmiczna wycena pomogła przebić 400 mld dolarów
fot. Brandon Bell / / FORUM

Według najnowszego zestawienia indeksu miliarderów Bloomberga majątek Elona Muska wyceniono na 447 mld dolarów. Tym samym założyciel Tesli został pierwszą osobą w historii, której wycena aktywów przekroczyła 400 mld dolarów. Tylko w ciągu jednego dnia powiększyła się o 62,8 mld dolarów, po tym jak akcje Tesli na Wall Street zdrożały o ponad 5,9 proc., wyceniając firmę na 1,33 biliona dolarów.

Historyczny moment zawdzięcza jednak nowej wycenie rakietowej firmy SpaceX, która dodała aż 50 mld dolarów do wartości majątku Muska – wynika z doniesień Bloomberga.

bloomberg.com/billionaires/

Nowa wycena SpaceX to efekt uzgodnionych w środę transakcji sprzedaży części udziałów przez insiderów firmy, która nie jest jeszcze spółką publiczną notowaną na giełdach. Według oferty, do których dotarła stacja CNBC, SpaceX i inwestorzy zgodzili się kupić akcje od osób związanych z firmą za kwotę 1,25 miliarda dolarów, wyceniając tym samym spółkę na 350 mld dolarów. To o 67 proc. więcej od poprzedniej na poziomie 210 miliardów dolarów z czerwca tego roku.

Musk jest największym udziałowcem SpaceX, firmy, która buduje rakiety kosmiczne i stara się zmniejszyć koszt wynoszenia ładunków na orbitę. Udziały w Tesli i SpaceX to najwartościowsze aktywa Elona Muska. Miliarder jednak jest lub był związany z wieloma innymi firmami. To m.in. kupiony w 2022 r. Twitter, sprzedany dawno temu PayPal czy internetowy Starlink.

Ponadto Musk pojawia się na początku historii OpenAI, które wypuściło ChataGPT, a teraz rozwija Groka w ramach xAI. W Las Vegas jego górnicza firma The Boring Company drąży tunele dla transportu publicznego, a w międzyczasie sprzedaje… miotacze ognia. Najbardziej tajemniczą firmą jest chyba Neuralink, zajmująca się pracami nad implantem mózgowym, który ma łączyć ludzki umysł z komputerem.

W tym roku majątek Muska wzrósł wg Bloomberga o 218 mld dol., czyli tylko nieco mniej niż wynosi wycena majątku drugiego na liście Jeffa Bezosa (249 mld dol.), założyciela Amazona, ale też innej kosmicznej firmy Blue Origin, która dąży do skomercjalizowania turystyki kosmicznej oraz transportu po orbicie ziemskiej. Trzeci na liście miliarderów Bloomberga jest Mark Zuckerberg (224 mld dol.), założyciel Facebooka.

Jak się okazuje, majątek wyceniany na 100 mld dolarów nie wystarcza, aby znaleźć się na liście dziesięciu najbogatszych ludzi świata. Pierwszą dziesiątkę otwiera Warren Buffett, którego majątek wycenia się na 144 mld dolarów. Jest on oparty głównie o udziały w Berkshire Hathaway wycenianego na 992 mld dolarów.

"Miliardy stały się nowymi milionami" – napisał w ostatnim liście do akcjonariuszy Buffett, zwracając uwagę, że nikt nie wyobrażał sobie fortun, jakie stały się osiągalne w Ameryce w ostatnich dziesięcioleciach. Dotyczy to nie tylko Ameryki, gdzie majątki rosną w zawrotnym tempie, a jak wynika z analizy szwajcarskiego banku UBS, wystarczyło niecałe 10 lat, żeby majątki najbogatszych ludzi na świecie zwiększyły się o ponad dwa razy.

Michał Kubicki

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Nawet 6 miesięcy za 0 złotych
Nawet 6 miesięcy za 0 złotych

Komentarze (10)

dodaj komentarz
roza_von_tusk
Szacun, Elon w przeciwieństwie do reszty chciiwych miliarderów całą tę kasę inwestuje w R&D. SpaceX, Tesla, Starlink, Starschild, Neuralink, xAI, OpenAi. Kto nie widział łapania Spaceshipa ten niech żałuje.
elistheo
Cóż w niektórych kręgach podobnież mówią że ten fakt obrazuje jedynie teorie iż większość ludzi ma jednak naturę niewolnika i mieć swojego Pana.
bha
Cóż.... To co się dzieje na globie od dekad to nie jest normalne!. Ta postępująca coraz szybciej w wielu dziedzinach, branżach sektorach Globalizacjo-monopolizacja sieciowa na wewnętrzynych rynkach coraz mocniej marginalizująca tgen maluczkie mały prywatny bizneso inewcjo-działanio-kapitał coraz mocniej nie mający żadnych szans na Cóż.... To co się dzieje na globie od dekad to nie jest normalne!. Ta postępująca coraz szybciej w wielu dziedzinach, branżach sektorach Globalizacjo-monopolizacja sieciowa na wewnętrzynych rynkach coraz mocniej marginalizująca tgen maluczkie mały prywatny bizneso inewcjo-działanio-kapitał coraz mocniej nie mający żadnych szans na swój perspektywiczny rozwój. Kiedyś jeszcze 2czy 3 dekady wstecz przecież z tych zarobionych przaz masy społeczne wielo Miliardów trafiających i będących w rynkowym obiegu utrzymywało się i nieżle żyło miliony osób rodzin w wielu krajach?! na wewnętrznych krajowych rynkach teraz te Globo Wielo wielo miliardy co m-c od lat na tych od dekad coraz szerzej i szerzej zmonopolizowanych do bólu krajowych rynkach czerpie na rynku w większości Zyski % garstka Korpo Siecio monopolistów.Kraje społeczeństwa toną w coraz większym zadłużeniu ogólnym? A garstka % coraz mocniej i mocniej jakoś dziwnie się dalej Bogaci?.Taki Nowoczesny Globo Kapitalizm gdzie Garstka % na Globie ma się finansowo coraz lepiej, żyje coraz godniej w coraz większym przepycho bogactwie którego i tak raczej nadal raczej jest im mało i mało i ciągle za mało, a reszta cóż nawet pracując sumiennie, fachowo, profesjonalnie i wydajnie na jednym czy 2 etatach nawet 24h l 30 dni w miesiącu w ogromie różnych branż i zawodów to kokosów się wielkich nigdy nie dorobi?.Szczególnie na tym Globo rynku niestety od dekad coraz mocniej zapatrzonym jak w obraz tylko na Mamonę i Zyski coraz większe co roku Zyski bez umiaru.Niestety brak na to więcej słów.
miketheripper
"Szanowni Państwo,

Polkomtel Sp. z o.o. informuje, że z dniem 30 grudnia 2024 r. zakończy udostępnianie Bezpłatnego Dostępu do Internetu (dalej: BDI). Działanie to jest podyktowane wygaśnięciem obowiązku udostępniania BDI, o którym mowa w Decyzji Prezesa UKE nr DZC-WAP-5176-8/09 (21) z dnia 10 listopada 2009 r. zmienianej
"Szanowni Państwo,

Polkomtel Sp. z o.o. informuje, że z dniem 30 grudnia 2024 r. zakończy udostępnianie Bezpłatnego Dostępu do Internetu (dalej: BDI). Działanie to jest podyktowane wygaśnięciem obowiązku udostępniania BDI, o którym mowa w Decyzji Prezesa UKE nr DZC-WAP-5176-8/09 (21) z dnia 10 listopada 2009 r. zmienianej kolejnymi decyzjami.

Szczegółowe informacje w tym zakresie na trwałym nośniku pod bezpiecznym linkiem:"
po_co
Mam wrażenie, że nagromadzenie takiego majątku w rękach kilku osób może być dla USA gwoździem do trumny.
W Europie doświadczyliśmy skupiania ogromnych majątków rękach uprzywilejowanych kast i każdorazowo kończyło się to albo rewolucją albo wojną, co najczęściej dla tych ludzi oznaczało albo śmierć albo poważne zuborzenie.
Mówiąc
Mam wrażenie, że nagromadzenie takiego majątku w rękach kilku osób może być dla USA gwoździem do trumny.
W Europie doświadczyliśmy skupiania ogromnych majątków rękach uprzywilejowanych kast i każdorazowo kończyło się to albo rewolucją albo wojną, co najczęściej dla tych ludzi oznaczało albo śmierć albo poważne zuborzenie.
Mówiąc o Europie myślę nie tylko o zachodzie i Unii Europejskiej, w Rosja w ostatnim wieku też doświadczyła dwóch poważnych rewolucji które kosztowały życie milionów osób, a szlachta musiała się przemianować aby nie podzielić losu cara.

Może to tylko moje czarnowidztwo ale historia lubi się powtarzać, szczególnie gdy ludzie popełniają te same błędy.
jas2
Pisałem już, że "zubożenie".
sterl
Dzisiaj Tesla 1,33 bln $ jutro może być 100 mld $ i tak to będzie więcej od dużo większego Volkswagena , czy Toyoty ,no w końcu jak nie ma zysków to balon musi pęknąć.

Powiązane: Elon Musk

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki