REKLAMA

ChatGPT ma polskiego ojca. To on zakładał start-up z Elonem Muskiem

Jacek Misztal2023-03-18 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-18 06:00

Chat GPT to może być technologiczny przełom nie tylko ostatnich miesięcy, ale może dekady. Nie każdy jednak wie, że jednym z ojców sukcesu jest Polak Wojciech Zaremba, który start-up zakładał z Elonem Muskiem.

ChatGPT ma polskiego ojca. To on zakładał start-up z Elonem Muskiem
ChatGPT ma polskiego ojca. To on zakładał start-up z Elonem Muskiem
fot. Grenobli / / Wikipedia

Chat GPT od OpenAI to przełom nie tylko ostatnich miesięcy, a być może dekady. Sztuczna inteligencja robi zawrotną furorę, a w tym tygodniu udostępniono jej kolejną, ulepszoną wersję. Poprzednia wersja prawie mogłaby zostać amerykańskim lekarzem. Nie każdy jednak wie, że jednym z ojców sukcesu AI jest wybitny naukowiec, a do tego Polak — Wojciech Zaremba.

Złote dziecko — imponująca kariera naukowa

Wojciech Zaremba pochodzi z Kluczborka. Od dziecka pociągały go nauki ścisłe — matematyka, informatyka, chemia i fizyka. W 2007 roku Zaremba, mając 19 lat ,reprezentował Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Wietnamie — zdobył wówczas srebrny medal.

Kształcił się na najlepszych uczelniach świata. Ukończył Uniwersytet Warszawski oraz Politechnikę w Paryżu (Ecole Polytechnique). Został również stypendystą North American Google PhD Fellows w 2015 roku, doktoryzował się na New York University, gdzie w 2016 roku obronił pracę doktorską o uczeniu maszynowym. Doktorat ukończył w 2,5 roku, chociaż standardowo studia doktoranckie na NY University powinny trwać 5 lat.

W 2017 roku trafił na listę „Forbesa” najbardziej wpływowych Polaków przed 30. rokiem życia.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Pracował z największymi — w Google i Facebooku

Pracował m.in. dla firmy NVIDIA, a także w Google Brain (gdzie zajmował się sieciami neuronowymi) oraz w Facebook Artificial Intelligence Research. W 2015 roku Zaremba wraz z m.in. Elonem Muskiem, Samem Altmanem i Peterem Thielem założył OpenAI, firmę badawczą zajmującą się sztuczną inteligencją (AI). W 2019 roku firma pozyskała 1 mld dolarów finansowania. Ale workiem z pieniędzmi sypnął w styczniu 2023 r. Microsoft, któy ogłosił, że zainwestuje 10 mld dolarów.

Celem projektu jest stworzenie bezpiecznej sztucznej inteligencji. Choć społeczeństwo może być sceptycznie nastawione, rewolucji nie da się już chyba zatrzymać. Nawet w Polsce trwają prace nad umożliwieniem wsparcia botami pracy lekarzy.

Sztuczna inteligencja jak prąd — trafi pod strzechy

"ChatGPT jest całkiem sensownym produktem, ale sporo mu jeszcze brakuje do ideału. To tylko demonstracja naszych możliwości. Próbka, która pokazuje, w jakim kierunku rozwija się technologia sztucznej inteligencji i do czego można ją wykorzystać. Widać chociażby to, że w ciągu kilku najbliższych lat mogłaby zrewolucjonizować edukację" — mówi Wojciech Zaremba, cytowany przez Forbes.pl.

"Biorąc pod uwagę, że sztuczna inteligencja ma szansę zmienić praktycznie każdy element naszego życia, porównałbym ją raczej do prądu. Zanim powstał, trudno było sobie wyobrazić, do czego może być używany. Niektórzy sądzili, że da się przy jego pomocy rozświetlić pomieszczenie, ale nikt nie przypuszczał, że przyczyni się do powstania radia czy komputera. A teraz prąd jest wokół nas. I podobnie będzie z AI" - dodaje.

Sztuczna inteligencja na Bankier.pl

Prace nad sztuczną inteligencją trwały od lat, ale nie przynosiły pożądanych efektów. Udało się jednak osiągnąć przełom, a najnowsza wersja GPT4 ma zdać egzamin prawniczy z bardzo dobrym wynikiem. Na łamach Bankier.pl wielokrotnie pisaliśmy już o perspektywach, jakie stwarza chat GPT.

O możliwościach dla inwestorów pisał Michał Kubicki w artykule pt. "Sztuczna inteligencja może wypchać portfele inwestorów i przeprowadzić ekonomiczną rewolucję". Marcin Dziadkowiak zastanawiał się natomiast, czy trend wzrostu popularności sztucznej inteligencji ma twarde podstawy? A Agata Wojciechowska przytoczyła bezduszną stronę technologii w artykule pt. "AI wskazała, Google zwolnił. Nowy wymiar cięć etatów".

ChatGPT może generować artykuły, eseje, żarty, poezję i podania o pracę w odpowiedzi na zapytania tekstowe. OpenAI, prywatna firma wspierana miliardami dolarów przez Microsoft, udostępniła ją publicznie pod koniec listopada. Więcej artykułów o GPT można znaleźć tutaj.

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (14)

dodaj komentarz
wizytator
Może i fajna by była ta inteligencja gdyby nie cenzura i poprawność polityczna nałożona na nią. Zapytana o najmniej awaryjne auta w Europie nie chce odpowiedzieć. Pewnie to samo ze smartfonem itp. Żartami na temat innych nacji gardzi. Nawet nie chce słyszeć kiedy to my chcemy jej coś takiego napisać. Słabo.
pstrzezek
Wyszukiwanie polskich akcentów wszędzie dookoła dowodzi że cały czas rządzą nami polskie kompleksy. A zakompleksionym narodem łatwo się steruje. Wystarczy wrzucić do gara stare resentymenty i urazy i dobrze zamieszać. Obeceny rząd ma z tego doktorat
warmiak007
"Jako sztuczna inteligencja, nie mam ojca ani matki, ponieważ nie jestem istotą ludzką. Jestem produktem pracy wielu naukowców i inżynierów pracujących nad stworzeniem algorytmów uczenia maszynowego i sieci neuronowych."

Chat zdementował ;)
peluquero
"Kształcił się na najlepszych uczelniach świata. Ukończył Uniwersytet Warszawski ..." nie no parskłem
mroova
Ta wasza zaściankowość i potrzeba udowadniania polskości jest poniżej wszelkiej krytyki
monuz
Z tekstu wynika, że został on miliarderem, faktem jest, że Musk zatrudnia tysiące takich geniuszy, jego pewnie ten Chat sam zwolnił na podstawie swoich AI przemyśleń.
eglantyna
AI jest wśród nas. Kasa samoobsługowa do nas już gada. Dzwoniąc na infolinię musimy przed połączeniem z żywym głosem dokonać wyborów pod dyktando automatu. Nikomu nie przeszkadza, że pralka ma swój rozum: waży ubranie, sama oblicza ilość obrotów wirowaniu i pokaże środkowy palec, jeśli wrzucimy buty. W filmie Odyseja kosmiczna 2001 AI jest wśród nas. Kasa samoobsługowa do nas już gada. Dzwoniąc na infolinię musimy przed połączeniem z żywym głosem dokonać wyborów pod dyktando automatu. Nikomu nie przeszkadza, że pralka ma swój rozum: waży ubranie, sama oblicza ilość obrotów wirowaniu i pokaże środkowy palec, jeśli wrzucimy buty. W filmie Odyseja kosmiczna 2001 (1968) wszystkim na pokładzie kieruje gadający komputer Hal, który jednak się zbiesił i należało go wyłączyć.
Przjdzie czas, że zamiast porannej gazety, spytamy swojego Hala, co w świecie słychać - to co nas interesuje. Nie mylić z TV, która wali propagandą i tematami, które mało kogo interesują.

AI nie jest zła. Zły jest kapitalizm. Kapitalizm to jest system, w którym liczy się zysk, a wszystko inne - normy, prawa, sowerenność, moralność, przyzwoitość, honor, prawda, zasady - to tylko przeszkoda na drodze do zysku. Te wszystkie wielkie korpo balansują na granicy prawa, płacą kary i jadą dalej. Jeżeli ludzie, naukowcy i politycy mają rację, to jednych się uciszy, drugich przekupi, a prawo zniszczy. Tak działa kapitalizm, sygnowany przez Amerykę, kóra nigdy nie była dobra, ani bohaterska, ani uczciwa, ani święta. Na dodatek, ten kapitalizm oparty jest na pieniądzach z powietrza, co sprawia, że kapitaliści są coraz bogatsi, a obywatele coraz biedniejsi. I to właśnie ci kapitaliści dostaną do ręki AI. Gdy dostali czołgi i samoloty, zniszczyli pół cywylizowanego świata. Przy pomocy AI spróbują zrobić to samo - oczywiście dla uświęconego zysku.
zoomek
Nie kapitalizm tylko satanizm i psychopatia są złe. Nikt nie każe kapitaliście zachowywać się jak s-syn wobec bliźnich. Mylisz pojęcia.
SI będzie nas gnoić bo jest robina na lecenie satanistycznej banksterki.
eglantyna odpowiada zoomek
W kapitalizmie liczy się zysk ponad wszystko. Nicola Tesla został okradziony z owoców pracy i musiał kopać rowy, żeby przeżyć zimę. Kazimierz Deyna został okradziony przez własnego managera z dorobku życia w przedzień pójścia na emeryturę. Chińczycy byli werbowani hasłami dobrobytu, a na miejscu zamieniani w niewolników i prostytutki.W kapitalizmie liczy się zysk ponad wszystko. Nicola Tesla został okradziony z owoców pracy i musiał kopać rowy, żeby przeżyć zimę. Kazimierz Deyna został okradziony przez własnego managera z dorobku życia w przedzień pójścia na emeryturę. Chińczycy byli werbowani hasłami dobrobytu, a na miejscu zamieniani w niewolników i prostytutki. Jankescy kanciarze mordowali Indian dla złota i ziemi z Biblią w jednej ręce, z dymiącym rewolwerem w drugiej. Kant na kancie kantem popycha! To nie satanizm i psychopaci, to kultura zysku kosztem drugiego człowieka, kultura kapitalizmu! Znajdź mi jedną uczciwą firmę w Polsce i uczciwego managera! Ja nie znam i nigdy nie widziałem.
zoomek odpowiada eglantyna
Nie - nie w kapitaliznie liczy się zysk PONAD wszystko tylko w SATANIZMIE.
Mylisz pojęcia.

Powiązane: Sztuczna inteligencja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki