REKLAMA
WEBINAR

Twitter wart jeszcze mniej. Musk szuka "nowego dna"

Agata Wojciechowska2023-05-31 13:40redaktor
publikacja
2023-05-31 13:40

W przypadku Twittera niewiele rzeczy jest w stanie zaskoczyć: referendum kto powinien pozostać szefem platformy, a ostatnio coraz bliższy koniec Twittera w UE czy oskarżenia odnośnie do fake newsów. Muskowi (i jego księgowy także) udało się ponownie zaskoczyć inwestorów. Wartość Twittera znowu spadła.

Twitter wart jeszcze mniej. Musk szuka "nowego dna"
Twitter wart jeszcze mniej. Musk szuka "nowego dna"
fot. POOL / /  Reuters / Forum

Elon Musk zapłacił za Twittera 44 mld dolarów (w tym 33,5 mld dolarów w kapitale własnym). Jak się okazuje, w trzy miesiące od finalizowania transakcji platforma straciła połowę swojej szacunkowej wartości. Sam CEO przyznał, że spółka wyceniana jest obecnie na mniej niż 20 mld dolarów. 

Teraz, jak podaje Bloomberg, powołując się na Fidelity, która niedawno obniżyła wartość swoich udziałów w firmie, platforma warta jest zaledwie 33 proc. ceny wywoławczej, czyli 8,8 mld dolarów. Sam Musk przyznawał, że przepłacił za Twittera, a teraz chyba usiłuje dowieść prawdy tych słów. To powoduje, że z fortuny miliardera (wycenianej na 187 mld dolarów) ubywa około 850 mln dolarów. Jego rachunki ratuje Tesla.

Twitter boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Od momentu przejęcia władzy przez Elona Muska i jego rewolucyjno - kontrowersyjnych zmian, które skutkowały kilkoma eksodusami pracowników, spadki z tytułu reklam spadły o połowę. Próba odbudowania dochodów poprzez wprowadzenie płatnej subskrypcji znaczka Twitter Blue jak na razie się nie powiodła - pod koniec marca zarejestrowanych było mniej niż 1 proc. stałych użytkowników serwisu.

Twitter odmówił komentarza w tej sprawie.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

To nie pierwsza "przecena" Twittera dokonana przez Fidelity. W listopadzie obniżyła wartość swoich udziałów do 44 proc. ceny zakupu. Później kolejno robiła to i w grudniu i w lutym. Teraz określiła, że platforma warta jest jedną trzecią ceny, którą zapłacił miliarder. Nie jest do końca jasne, w jaki sposób Fidelity określiła nową, niższą wycenę Twittera, ani czy opiera się w niej na niejawnych informacjach pochodzących z wewnątrz.

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
mkk6999
Jest najbogatszy w swiecie, starczy
Wolne media" beda go przsladowac,
bo Chiny wypowiedzialy sie o Musku b. pozytywnie
maxykaz
Interes życia. Nie pomogło spanie w biurze.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
p-j
No czego się nie tknie to idzie słabiej niż twój kram z warzywami!
ministerprawdy
Specjaliści siedzący na etatach od lat są zgodni, że Musk wszystko co robi to robi źle. Jedyne czego nie mogą pojąć to fakt, że jest jednym z najbogatrszych ludzi na świecie i to nie w wyniku bycia z właściwej rodziny etc.
zoomek
To ryj baksterki - realizuje system bestii. Inwigilacja to jej główne imię.
gruking
Gosciu nie jest najbogatszy bo ma kulejącego twittera albo fabryke samochodzików do której musi dopłacać. Musk żyje ze space x i kontraktów rządowych.
ministerprawdy odpowiada gruking
Fecet doszedł od samego dołu do tego poziomu. Kombinuje, ryzykuje, ale wie co robi.
pdox
Cena to nie jest wartość, to dwie różne rzeczy. Wartość twittera jest polityczna, obecnie z jakiegoś powodu nie jest to wyceniane przez giełdę. Z punktu widzenia posiadacza pakietu kontrolnego wycena nie ma zresztą żadnego znaczenia, o ile nie zamierza sprzedawać udziałów, to może co najwyżej dotykać premii jakiegoś wynajętego CEO.

Powiązane: Media społecznościowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki