REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Mocny wzrost popytu na kredyty hipoteczne – indeks BIK na rekordowym poziomie

Michał Kisiel2021-05-10 06:48analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-10 06:48
Mocny wzrost popytu na kredyty hipoteczne – indeks BIK na rekordowym poziomie
Mocny wzrost popytu na kredyty hipoteczne – indeks BIK na rekordowym poziomie
fot. LY photographer / / Shutterstock

W kwietniu padł historyczny rekord kwot, o które wnioskowali starający się o kredyty hipoteczne, informuje Biuro Informacji Kredytowej. Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe osiągnął wartość +94,3 proc., a o finansowanie ubiegało się o 83 proc. więcej osób niż przed rokiem.

W kwietniu 2021 r. w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 94,3 proc. w porównaniu z kwietniem 2020 r., informuje Biuro Informacji Kredytowej. O kredyt starało się łącznie 50,9 tys. potencjalnych kredytobiorców. To liczba wyższa o 83,1 proc. niż przed rokiem, ale o 9,2 proc. niższa niż w marcu.

Historyczny rekord BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe to nie tylko wynik porównania z wyjątkowo słabym dla hipotek kwietniem zeszłego roku. „Na wartość Indeksu pozytywnie wpłynął zarówno wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, jak i przede wszystkim bardzo duży wzrost liczby wnioskodawców w porównaniu do kwietnia 2020 r. Rekordowa w całej historii jest wartość kwot na wnioskach kredytowych (wartości bezwzględne)” – komentuje prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

fot. / / BIK

„W aspekcie liczby wnioskodawców trzeba pamiętać, że w kwietniu 2020 r. mieliśmy do czynienia z  jednej strony z największą niepewnością co do przebiegu i skutków pandemii, jak również był to sam środek lockdownu. Bezpieczeństwo ekonomiczne gospodarstw domowych wydawało się zagrożone. Nie zachęcało to wówczas do zaciągania kredytów, w tym kredytu mieszkaniowego na 20 – 30 lat. W kwietniu 2020 r. było jedynie 27,81 tys. wnioskodawców, co było piątym najniższym poziomem od 2007 r.” – przypomina Rogowski.

Indeks od listopada 2020 r. znajduje się w trendzie wzrostowym. Jak wskazuje ekspert BIK, w kolejnych miesiącach można się spodziewać szybkiego wzrostu akcji kredytowej. Sprzyjają temu m.in. wysoki poziom akceptacji wniosków w bankach (zbliżony do 70 proc.), jak również wzrost cen nieruchomości i niski poziom stóp procentowych.

Biuro Informacji Kredytowej monitoruje dane o zapytaniach spływających z banków i na tej podstawie przygotowuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Klienci wnioskujący o finansowanie hipoteczne sprawdzani są przez banki w BIK-u, a biuro otrzymuje m.in. dane dotyczące wysokości potencjalnego zobowiązania. Do obliczenia indeksu brane są kredyty o kwotach poniżej 1 mln zł i z wyłączeniem wielu zapytań o tego samego klienta w ciągu kolejnych 90 dni (co pozwala wykluczyć efekt wynikający z częstej praktyki starania się o finansowanie w kilku bankach jednocześnie).

Rekordowa sprzedaż mieszkań i nieracjonalny wzrost cen. Eksperci wieszczą bańkę

Nad rozgrzanym rynkiem sprzedaży mieszkań pojawiło się widmo pęczniejącej bańki spekulacyjnej. Zdaniem ekspertów, wszystko przez szalejący popyt i ceny gruntów, mizerną ofertę lokat bankowych, tanie kredyty i dysproporcje między poziomem inflacji a nominalną stopą procentową. Na kierowany emocjami popyt wpływ mają także obawy przed skokowym wzrostem cen w związku z planami wprowadzenia deweloperskiego funduszu gwarancyjnego.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
dareku87
Nie dziwię się wcalę, warunki są świetne a ceny szybują w górę – to też oznacza, że inwestycje zwrócą się w parę lat. Osobiście rozważam bardzo intensywnie czy nie ulokować kapitału w mikroapartament Modern Space w Warszawie.
marxs
hehe następni do golenia po frankensztajnach
ps.oszukano nas Pan Doradca Bankowy z wybitnym światowym łekonomistom z TV Trwam Panem Łonem mówili że stopy procentowe przez najbliższe 30 lat nie wzrosną żądamy unieważnienia umów kredytowych
jasiek2017
Marudy jak zawsze coś kwiczą o spadkach cen i wzrostach stóp.
zosia3005
SUPER , po problemach z frankowiczami banki będą miały problem z niespłacalnymi kredytami - wtedy kupię sobie przejęte mieszkanko od banku , na licytacji za pół ceny :-)
A to wszystko zawdzięczamy RPP z Prezesem Glapińskim na czele !
kerad_
Dlaczego sądzisz, że bank sprzeda je za pół ceny? Gdyby tak robiły to doprowadziły by do krachu i same nie odzyskały by pieniędzy.
zosia3005 odpowiada kerad_
Prawo popytu i podaży .
To byłaby odpowiednia cena - sprzed dobrej zmiany
i epoki rozdawnictwa , pomniejszona o premię dla klienta z tytułu dużej podaży.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Tak-zmienialy-sie-ceny-mieszkan-po-2008-roku-10-wykresow-ktore-warto-zobaczyc-7902631.html
zosia3005 odpowiada zosia3005
Moim zdaniem na świecie mamy kalkę kryzysu kredytów subprime.
Zerowe stopy + wysoka inflacja = celowe pompowanie balonów . W ten sposób banki centralne zmuszają ludzi do kupowania różnych rzeczy , w tym nieruchomości grubo powyżej ich realnej wartości. Jak balony pękną - będzie spadek cen i inflacja sama zniknie
Moim zdaniem na świecie mamy kalkę kryzysu kredytów subprime.
Zerowe stopy + wysoka inflacja = celowe pompowanie balonów . W ten sposób banki centralne zmuszają ludzi do kupowania różnych rzeczy , w tym nieruchomości grubo powyżej ich realnej wartości. Jak balony pękną - będzie spadek cen i inflacja sama zniknie . To tak z grubsza , bo sprawa jest troszkę bardziej skomplikowana.
marianpazdzioch odpowiada zosia3005
Nie ma powrotu do starych cen. To tak nie działa. Nawet gdyby po tym pustym dodruku pojawił się kolejny krach i ceny przejściowo spadły, to znów go zadrukują. Jedynym skutkiem będzie słaba złotówka w długim terminie, aż do bankructwa i p[rzejścia na dolary. I tutaj warto inwestować. Mieszkanie czy to za milion czy Nie ma powrotu do starych cen. To tak nie działa. Nawet gdyby po tym pustym dodruku pojawił się kolejny krach i ceny przejściowo spadły, to znów go zadrukują. Jedynym skutkiem będzie słaba złotówka w długim terminie, aż do bankructwa i p[rzejścia na dolary. I tutaj warto inwestować. Mieszkanie czy to za milion czy za 100, to nadal będzie ta sama relatywnie mała kwota w dolarach.
exio odpowiada marianpazdzioch
Info zza grobu.
talmud
.......tutaj jest wytłumaczone.....

https://www.youtube.com/watch?v=PtHX23Trvy4

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki