Miksowanie kryptowalut to przestępstwo?

2020-02-14 08:40
publikacja
2020-02-14 08:40

Serwisy umożliwiające mieszanie kryptowalut pochodzących od różnych użytkowników miały służyć poprawieniu anonimowości obrotu. Amerykański prokurator generalny jest jednak zdania, że to narzędzie prania pieniędzy, a prowadzenie tego typu działalności jest przestępstwem.

Wiele kryptowalut bazuje na publicznym, utrzymywanym wspólnie w ramach sieci rejestrze transakcji. Wprawdzie tożsamość poszczególnych użytkowników korzystających z portfeli nie jest znana, ale wykonywane przez nich operacje są widoczne dla wszystkich i mogą być analizowane.

/ Pexels

Jednym ze sposobów na zwiększenie poziomu anonimowości obrotu były od lat tzw. miksery – serwisy, które w zamian za opłatę „mieszały” grupy transakcji i utrudniały śledzenie operacji. O dochodzeniu w sprawie jednego z takich przedsięwzięć donosi „Coindesk”. Na początku lutego aresztowano twórcę serwisu Helix, zarzucając mu udział w praniu środków wartych co najmniej 300 mln dolarów. Mikser Helix polecany był przez czarnorynkową platformę e-commerce Alpha Bay, która została zamknięta przez FBI w 2017 r.

Przedstawiciel biura prokuratora generalnego Brian Benczkowski w oświadczeniu wydanym 13 lutego wskazał, że „Helix pozwalał klientom, w zamian za opłatę, przesyłać bitcoiny do wskazanych odbiorców, w sposób, który ukrywał rzeczywistego posiadacza bitcoinów”. W dokumencie podkreślono, że „próba maskowania transakcji z użyciem wirtualnych walut w taki sposób jest przestępstwem”.

Stanowisko amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości może oznaczać zmianę podejścia do serwisów miksujących transakcje kryptowalutami. Samo dostarczanie takiej usługi nie było do tej pory traktowane jako przestępstwo.

MK

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
pis_po_jedno_zlo
Takie to właśnie anonimowe są transakcje BTC, że FBI bardzo się raduje mogąc jak po sznurku namierzyć każdego kogo chce:)
obeznany
czyli rozmienianie pieniędzy to przestępstwo - nie wymieniajcie banknotów, bo was FBI wsadzi
asdc
Dodawanie dwóch liczb to przestępstwo.
xiven
jak kupicie marchewkę w warzywniaku płacąc gotówką to zostawcie skan dowodu bo inaczej dokonacie anonimowego zakupu a anonimowość to przecież przestępstwo

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki