Miksowanie kryptowalut to przestępstwo?

Serwisy umożliwiające mieszanie kryptowalut pochodzących od różnych użytkowników miały służyć poprawieniu anonimowości obrotu. Amerykański prokurator generalny jest jednak zdania, że to narzędzie prania pieniędzy, a prowadzenie tego typu działalności jest przestępstwem.

Wiele kryptowalut bazuje na publicznym, utrzymywanym wspólnie w ramach sieci rejestrze transakcji. Wprawdzie tożsamość poszczególnych użytkowników korzystających z portfeli nie jest znana, ale wykonywane przez nich operacje są widoczne dla wszystkich i mogą być analizowane.

(Pexels)

Jednym ze sposobów na zwiększenie poziomu anonimowości obrotu były od lat tzw. miksery – serwisy, które w zamian za opłatę „mieszały” grupy transakcji i utrudniały śledzenie operacji. O dochodzeniu w sprawie jednego z takich przedsięwzięć donosi „Coindesk”. Na początku lutego aresztowano twórcę serwisu Helix, zarzucając mu udział w praniu środków wartych co najmniej 300 mln dolarów. Mikser Helix polecany był przez czarnorynkową platformę e-commerce Alpha Bay, która została zamknięta przez FBI w 2017 r.

Przedstawiciel biura prokuratora generalnego Brian Benczkowski w oświadczeniu wydanym 13 lutego wskazał, że „Helix pozwalał klientom, w zamian za opłatę, przesyłać bitcoiny do wskazanych odbiorców, w sposób, który ukrywał rzeczywistego posiadacza bitcoinów”. W dokumencie podkreślono, że „próba maskowania transakcji z użyciem wirtualnych walut w taki sposób jest przestępstwem”.

Stanowisko amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości może oznaczać zmianę podejścia do serwisów miksujących transakcje kryptowalutami. Samo dostarczanie takiej usługi nie było do tej pory traktowane jako przestępstwo.

MK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 pis_po_jedno_zlo

Takie to właśnie anonimowe są transakcje BTC, że FBI bardzo się raduje mogąc jak po sznurku namierzyć każdego kogo chce:)

! Odpowiedz
5 16 obeznany

czyli rozmienianie pieniędzy to przestępstwo - nie wymieniajcie banknotów, bo was FBI wsadzi

! Odpowiedz
1 16 asdc

Dodawanie dwóch liczb to przestępstwo.

! Odpowiedz
3 44 xiven

jak kupicie marchewkę w warzywniaku płacąc gotówką to zostawcie skan dowodu bo inaczej dokonacie anonimowego zakupu a anonimowość to przecież przestępstwo

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil