"Mieszkanie Plus". W Zamościu ponad 500 chętnych na 96 lokali

2019-09-09 14:35
publikacja
2019-09-09 14:35

W Zamościu ankiety dotyczące "Mieszkania Plus" wypełniło ponad 500 chętnych - poinformował PFR Nieruchomości. Powstanie tam 96 mieszkań, budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

/ YAY Foto

Jak podano w poniedziałkowym komunikacie prasowym, "przez dwa miesiące zainteresowani "Mieszkaniem Plus" w Zamościu mogli wypełniać ankiety dotyczące preferencji mieszkaniowych". "Wypełniło je ponad pół tysiąca osób, co oznacza blisko 6 chętnych na jedno mieszkanie".

"Wśród pytań były zarówno te dotyczące preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, a także rodzaju umowy – najmu instytucjonalnego lub najmu z dojściem do własności" - podano w komunikacie. "Większość jest zainteresowana najmem z dojściem do własności – taką odpowiedź wskazało 93 proc. osób" - podano w komunikacie.

Jak wynika z analizy ankiet w Zamościu, przygotowanej przez rzecznik PFR Nieruchomości Ewę Sytę "najwięcej, bo blisko 50 proc. badanych, chce zamieszkać w lokalu 3-pokojowym, z kolei na 2-pokojowe mieszkanie zdecydowałoby się prawie 30 proc. ankietowanych".

"67 proc. chce wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz. Jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową ankietowanych, to najczęściej wskazywali oni, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (41 proc.) bądź mieszkają u rodziców (45 proc.). Respondenci zainteresowali się programem Mieszkanie plus, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (65 proc.), a także nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (50 proc.)" - wynika z ankiety.

PFR Nieruchomości podaje także, że "ankietowani zamieszkują głównie gminę Zamość (74 proc.) i mają przeważanie od 21-40 lat (78 proc.)".

PFR Nieruchomości poinformował, że "do Urzędu Miasta w Zamościu wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę osiedla w ramach programu Mieszkanie plus przy ul. Parkowej". "Rozpoczęcie budowy jest planowane jesienią tego roku. Do 17 września trwa przetarg na generalnego wykonawcę" - podano.

"Jak każdy samorząd, także Zamość chce zatrzymać mieszkańców tak, aby pracowali, płacili podatki i wiązali swoją przyszłość z miastem" - powiedział prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz, cytowany w komunikacie. "Lokalny rynek pracy prężnie się rozwija. Barierą jest brak mieszkań i tu zaczyna się rola spółki PFR Nieruchomości, która realizując program Mieszkanie plus chce ten deficyt zmniejszyć. Jestem przekonany, że inwestycja, która wkrótce się rozpocznie, da mieszkańcom miasta 96 powodów, by pozostać w Zamościu" - dodał Mirosław Barszcz.

W Zamościu na niespełna hektarowej działce powstanie osiedle z sześcioma, trzypiętrowymi blokami. Będą tam lokale od kawalerek do czteropokojowych. Grunt wskazany przez miasto ma zapewnioną niezbędną infrastrukturę społeczną – w promieniu kilometra od planowanej inwestycji są szkoły oraz przedszkole, a także liczne sklepy spożywcze. Ponadto w mieście są trzy uczelnie wyższe.

W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus powstało 867 lokali w Białej Podlaskiej, Wałbrzychu, Gdyni, Jarocinie oraz Kępnie. Kolejnych 864 jest w trakcie budowy – są to inwestycje w Katowicach, Jarocinie, Dębicy oraz Kępicach.

W trakcie projektowania jest kolejnych 18 tys. lokali w całej Polsce. Jak wynika ze statystyk zamieszczonych na stronie mplus.pl, potencjał gruntów przeznaczonych pod Mieszkania plus wynosi 120 tys. mieszkań. 

autor: Mariusz Polit

mp/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jendreka
To ile tych mieszkań? Bo od premiera słyszałem że miało być 100 tysięcy,
search
Tez tak mysle, ze mieszkania w tych malych miejscowosciach w ilosci 860+ miszkan zachwieje mocno cenami u deweloperow czy canami najmu w takich miastach jak Warszawa, Poznan , Krakow, Wroclaw czy gdansk. :-))).
trooper
Proponuję walki na ringu, bez kagańców.
grzegorzkubik
No to deweloperzy oberwą i dobrze. Kto to słyszał by mieszkania były po 6 tys zł z metra. PIS tylko na tym zyska.
krokus12
tak 800 mieszkań wybudowanych w 4 lata zachwieje całym rynkiem a miało być kilkadziesiąt tysięcy
fakty
Za P.O był program MDM, w Krakowie była inwestycja gdzie można było kupić 50 m2 za 220000 PLN + minimum 10 % dopłaty. Czyli mieszkanie kosztowało Cię 200000 PLN, rata kredytu ok 1000 PLN. Dzisiaj na tym samym osiedlu mieszkanie z rynku wtórnego kosztuje 9000 PLN, czyli 50 m2 kosztuje 450000 PLN, rata kredytu 2500 PLN. Osiedle Za P.O był program MDM, w Krakowie była inwestycja gdzie można było kupić 50 m2 za 220000 PLN + minimum 10 % dopłaty. Czyli mieszkanie kosztowało Cię 200000 PLN, rata kredytu ok 1000 PLN. Dzisiaj na tym samym osiedlu mieszkanie z rynku wtórnego kosztuje 9000 PLN, czyli 50 m2 kosztuje 450000 PLN, rata kredytu 2500 PLN. Osiedle nazywa się AVIA. Rata kredytu wzrosła w 5 lat o 100 %. Chcesz coś jeszcze dodać ?
psokal
Jak długo trzeba było pracować na własne mieszkanie w 2015 a jak dlugo dzisiaj. Wynagrodzenia wzrosły o blisko 1/4. Ceny mieszkań znacznie bardziej. Do tego zakończono programy typu Rodzina na Swoim oraz Mieszkanie dla Młodych. Z drugiej strony - mamy Mieszkanie + oraz 96 lokali w Zamościu.

Powiązane: Mieszkanie Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki