REKLAMA

Mercator Medical ze stratą netto w IV kwartale

2022-01-19 17:38, akt.2022-01-20 09:07
publikacja
2022-01-19 17:38
aktualizacja
2022-01-20 09:07
Mercator Medical ze stratą netto w IV kwartale
Mercator Medical ze stratą netto w IV kwartale
/ Mercator

Mercator Medical wstępnie szacuje, że jego skonsolidowana strata netto w IV kwartale 2021 roku wyniosła 7,7 mln zł, wobec 348,6 mln zł zysku netto osiągniętego w IV kwartale 2020 r. - poinformowała spółka w komunikacie. 7 minut po rozpoczęciu czwartkowej sesji akcje spółki tracą ok. 10 proc.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły w ostatnim kwartale 2021 roku 278,5 mln zł, wobec 652,2 mln zł w IV kwartale 2020 r. oraz 361,7 mln zł w III kwartale 2021 r.

Skonsolidowany wynik EBITDA wyniósł 5,3 mln zł, wobec 405,4 mln zł przed rokiem oraz 58 mln zł w III kwartale 2021 r.

Spółka podała, że obserwowane już od pierwszego kwartału 2021 roku spadki cen rękawic i wzrosty ich rynkowej dostępności trwały także w czwartym kwartale.

"Kolejne fale koronawirusa i wprowadzane w wielu krajach obostrzenia nie wpłynęły jednak pozytywnie na sytuację producentów i dystrybutorów rękawic jednorazowych. Jednocześnie druga połowa 2020 roku oznaczała rekordowo wysokie ceny rękawic, co przełożyło się na efekt bardzo wysokiej bazy porównawczej rok do roku, chociaż negatywne tendencje zaobserwowaliśmy również w ujęciu kwartał do kwartału" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym członek zarządu ds. finansowych Mercator Medical, Michał Romański.

"Mamy nadzieję, że w bieżącym roku rynek rękawic znajdzie już równowagę, która pozwoli nam na ustabilizowanie i wzrost generowanych rezultatów" - dodał.

Na koniec grudnia 2021 r. grupa posiadała ok. 530,7 mln zł płynnych środków pieniężnych.

"Na początku sierpnia spółka Mercator Medical przekazała akcjonariuszom 312 mln zł w ramach rozliczenia dywidendowego skupu akcji własnych. Finalizowana jest również warta całościowo około 200 mln zł inwestycja w fabrykę nr 3 w Tajlandii, w której pierwsza linia produkcyjna jest już właściwie gotowa. Mimo to prezentujemy solidną gotówkę netto, stwarzającą dużą przestrzeń do realizacji założonych celów strategicznych" - powiedział Romański.

Mercator Medical zastrzegł, że prezentowane wielkości mają charakter wstępny i szacunkowy.

Spółka podała, że finalne wyniki finansowe za czwarty kwartał zostaną przekazane w ramach publikacji zaudytowanego raportu rocznego za rok 2021, który jest w trakcie przygotowania. (PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (12)

dodaj komentarz
tysiak35
W ciągu pierwszych 25 minut obroty za 10 mln , skąd słabi ludzie mają tyle kasy ?
szprotkafinansjery
Nie mają, sprzedali z ogromną stratą akcje za 10 mln :D
Kolejnym naiwnym od łapania spadających noży, którzy będą w panice sprzedawać balona po 50 zł. I tak aż do bazy na poziomie 7 zł... od 770 zł :D
tysiak35 odpowiada szprotkafinansjery
Przed pandemią wartość księgowa akcji wynosiła 12 zł , teraz wynosi 106 zł , przy minimalnym zadłużeniu firmy , Ci co kupują teraz nie są naiwni . Nie zakładam że wartość księgowa się obniży , ale jak masz inne zdanie napisz co myślisz .
passenger
Jakim trzeba być specjalistą od zarządzania, żeby taką firmę podczas pandemii wpędzić w straty?
adam.1983
konkurencja, z tym nawet najlepszy prezes nie wygra. Prosperity na rękawiczkach się skończyło bo 2 lata to wystarczająco dużo żeby w chinach zbudować fabryki rękawiczek zalewając świat dużo tańszym produktem niż robionym w europie przy wysokim koszcie pracy.
Ci co zabijali się o akcje po 500 czy 600zł to byli marzyciele więc zostali
konkurencja, z tym nawet najlepszy prezes nie wygra. Prosperity na rękawiczkach się skończyło bo 2 lata to wystarczająco dużo żeby w chinach zbudować fabryki rękawiczek zalewając świat dużo tańszym produktem niż robionym w europie przy wysokim koszcie pracy.
Ci co zabijali się o akcje po 500 czy 600zł to byli marzyciele więc zostali porządnie przystrzyżeni.
janekmaly odpowiada adam.1983
przecież Mercator produkuje rękawiczki w Tajlandii a nie w Europie
adam.1983 odpowiada janekmaly
Widocznie tam drożej niż w chinach, tak czy inaczej eldorado na rękawicach się skończyło i to było pewne, jednorazowy strzał dla firm które w tamtym okresie miały moce przerobowe, ale jak to już jest na rynku im atrakcyjniejsza cena towaru i większe zyski tym konkurencja szybciej wchodzi w biznes.
rekin1986 odpowiada adam.1983
Właśnie 5 fala się zaczęła wcale mnie nie zdziwi jak po 1 kwartale tego roku znowu ostro w górę ruszy na dzisiaj C/ WK jest prawie 1 do 1 więc wycena nie jest odrealniona od rzeczywistości szczególnie , że zobowiązania są śmiesznie niskie .
rekin1986
Dopiero się okaże w drugim kwartale jaki będzie wynik po pierwszym bo się właśnie zaczęła 5 fala pandemi . Na dzisiaj zobowiązania są śmiesznie niskie Aktywa- kapitał własny= zobowiązania

Wcale mnie nie zdziwi jak po 1 kwartale tego roku znowu ruszy do góry
szprotkafinansjery odpowiada rekin1986
I tak już rusza od ponad roku :D

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki