REKLAMA

Media: zarzuty korupcyjne dla Sarkozy'ego

2018-03-21 21:38, akt.2018-03-22 11:53
publikacja
2018-03-21 21:38
aktualizacja
2018-03-22 11:53

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został w środę postawiony w stan oskarżenia i objęty nadzorem sądowym w związku z zarzutami o korupcję, nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej i zatajenie libijskich środków publicznych - podaje tygodnik "L'Obs".

/ fot. Jacky Naegelen / Reuters

Policyjni śledczy i sędziowie podjęli decyzję o postawieniu Sarkozy'ego w stan oskarżenia po blisko dwudniowym przesłuchaniu, które zakończyło się wcześniej w środę. Sarkozy, którego zatrzymano we wtorek, wyszedł w środę z aresztu.

Sarkozy jest podejrzewany o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej z pieniędzy pochodzących z Libii.

We wtorek przesłuchano też francuskiego eurodeputowanego i byłego ministra spraw wewnętrznych za prezydentury Sarkozy'ego Brice'a Hortefeux - podaje dziennik "Le Monde".

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy nazwał oszczerstwem zarzuty stawiane mu w śledztwie w sprawie finansowania przez libijski reżim jego kampanii wyborczej w 2007 roku - wynika z oświadczenia Sarkozy'ego przed sądem, które w czwartek przytacza "Le Figaro".

"Od 11 marca 2011 roku przeżywam piekło w związku z tym oszczerstwem" - oświadczył Sarkozy, który także potępił brak "materialnych dowodów" na oskarżenia wysuwane przeciwko niemu. Dodał, że w wyniku afery z finansowaniem przez dyktatorski reżim Muammara Kadafiego przegrał wybory w 2012 roku, w których ubiegał się o reelekcję.

Sarkozy powiedział przed sądem, że został "oskarżony bez żadnych materialnych dowodów" na podstawie wypowiedzi Kadafiego i osób z jego bliskiego otoczenia, a także francusko-libańskiego biznesmena Ziada Takieddine'a, który był domniemanym pośrednikiem między Kadafim a Sarkozym. Były prezydent nazwał kłamstwem - twierdzenia Takieddine'a, który m.in. sam określił się jako "pozostającego w cieniu pośrednika" w kontaktach między szefami tajnych służb Francji i Libii.

"Wiele razy udowodniono, że on (Takieddine) otrzymał pieniądze od państwa libijskiego" - zauważył Sarkozy. "Jeśli chodzi o pana Takieddine'a, to chciałbym państwu przypomnieć, że on nie udowodnił, że w okresie 2005-2011 doszło do jakiegokolwiek spotkania ze mną" - dodał były szef francuskiego państwa.

"Mam świadomość, że czyny, o które jestem podejrzewany, są poważne. Ale jeśli (...) jest to manipulacja dyktatora Kadafiego lub jego ekipy czy jego konfidentów, (...), proszę sędziów, abyście patrzyli na wagę niesprawiedliwości, jaka mnie spotkała" - podkreślił Sarkozy.

Zaznaczył też, że "zapłacił wysoką cenę za tę sprawę". "Ujmę to tak: przegrałem wybory prezydenckie w 2012 roku o 1,5 pkt proc. Kontrowersje zainicjowane przez Kadafiego i jego popleczników kosztowały mnie 1,5 proc." - dodał.

W 2013 roku wszczęto postępowanie sądowe w sprawie zarzutów, że Sarkozy w kampanii w 2007 roku skorzystał z nielegalnych środków przekazanych przez reżim ówczesnego libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego.

"L'Obs" dodaje, że obiektami zainteresowania francuskiego wymiaru sprawiedliwości są dwaj domniemani pośrednicy między Kadafim a byłym prezydentem: francusko-libański biznesmen Ziad Takieddine i Alexandre Djouhri, który przebywa w areszcie w Londynie w oczekiwaniu na przekazanie go władzom francuskim.

Sarkozy został już postawiony przed sądem w odrębnej sprawie dotyczącej finansowania jego nieudanej kampanii reelekcyjnej w 2012 roku, kiedy to został pokonany przez Francois Hollande'a. Sarkozy'emu zarzuca się, że świadomie przekroczył dopuszczalny pułap wydatków na kampanię, wynoszący 22,5 mln euro. Wysokość budżetu na kampanie regulowana jest prawem, aby była ona równa dla kandydatów. Śledztwo, wszczęte w 2014 roku, wykazało istnienie rozbudowanego systemu fałszywych faktur. (PAP)

fit/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
A co cwierkaja papugi na dachu + nie-wolne media ??? :)

Francuzy z królowa matka (z lac. matrona Makrona) maja Big Problem, Syn Kadafiego Sidf Kadafi, teraz kandydat na PREZYDENTA skatowanej przez "demokr. zachód" Libii.
Zarzadal on oddania 50 milionów € na kampanie Sarkozego. Powiedzial teraz ""mamy
A co cwierkaja papugi na dachu + nie-wolne media ??? :)

Francuzy z królowa matka (z lac. matrona Makrona) maja Big Problem, Syn Kadafiego Sidf Kadafi, teraz kandydat na PREZYDENTA skatowanej przez "demokr. zachód" Libii.
Zarzadal on oddania 50 milionów € na kampanie Sarkozego. Powiedzial teraz ""mamy wszystko, dowody, przekazy, pokwitowania.
""CHCIELISMY, ZEBY FRANCUZI NAM POMOGLI""..
No i pomogli.....

ajwaj
""Saif Al-Islam uznał Sarkozy'ego za zbrodniarza wojennego i był odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się terroryzmu i nielegalnej imigracji w Libii oraz wezwał francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona do ścigania go za zbrodnie popełnione na Libii.""
https://www.middleeastmonitor.com/20180321-gaddafi-
""Saif Al-Islam uznał Sarkozy'ego za zbrodniarza wojennego i był odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się terroryzmu i nielegalnej imigracji w Libii oraz wezwał francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona do ścigania go za zbrodnie popełnione na Libii.""
https://www.middleeastmonitor.com/20180321-gaddafi-son-willing-to-testify-against-sarkozy-in-funds-scandal/

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki