REKLAMA

Masowe likwidacje i pogrom na rynku kryptowalut. Ryzykowne aktywa na cenzurowanym

Michał Misiura2024-08-05 10:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2024-08-05 10:45

Strach przed recesją w Stanach Zjednoczonych i krach na japońskim rynku akcji, który rozlewa się właśnie po europejskich giełdach, nie oszczędził rynku kryptowalut. Kapitał szukający bezpiecznych przystani odpłynął z ryzykownych aktywów, prowadząc do masowej wyprzedaży i rekordowych likwidacji długich pozycji z dźwignią.

Masowe likwidacje i pogrom na rynku kryptowalut. Ryzykowne aktywa na cenzurowanym
Masowe likwidacje i pogrom na rynku kryptowalut. Ryzykowne aktywa na cenzurowanym
fot. Tschub / / Shutterstock

Kurs bitcoina spadł o 1/5 przebijając poziom 50 000 dolarów, który po raz ostatni zanotowano na początku lutego 2024 roku. Druga pod względem kapitalizacji rynkowej kryptowaluta ethereum traciła w najgorszym momencie nawet 1/4 swojej ceny, docierając do 2200 dolarów - również najniższej wartości od lutego. W przypadku ethereum był to również największy jednodniowy spadek od maja 2021 roku.

Wyprzedaż rozlała się po całym rynku kryptowalut, powodując dwucyfrowe spadki notowań niemal wszystkich cyfrowych aktywów, za wyjątkiem stablecoinów, których kurs powiązany jest z tradycyjnymi walutami. 

Spadki doprowadziły do masowych likwidacji długich pozycji z dźwignią na giełdach kryptowalut. Według danych "Coinglass" przymusowe zamknięcie "longów" dotknęło 270 000 traderów, którzy zanotowali w ciągu ostatnich 24 godzin ponad 1 mld dolarów strat.

O godzinie 10:30 czasu polskiego, kryptowaluty przeżywały niewielkie odbicie. Kurs bitcoina wynosił wtedy ok. 53 000 dolarów, a ethereum 2340 dolarów.

BTC/USD (TradingView)

Powody załamania na rynku kryptowalut

Światowe rynki rozpoczęły tydzień ostrą reakcją na wydarzenia w Japonii, gdzie doszło do krachu na tokijskiej giełdzie. Indeks Nikkei225 poszedł w dół o ponad 12%, co czyni ten dzień jednym z najgorszych w historii. Przez ostatnie 3 tygodnie japoński rynek akcji stracił już 24%, co według amerykańskiej.

Strach zapoczątkowany w piątek odczytem zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych, w poniedziałek przerodził się w panikę, która rozlała się po wszystkich światowych giełdach, nie wyłączając Polski. Po pięciu minutach od otwarcia parkietu w Warszawie, WIG20 zniżkował już o ponad 4%

Bankier.pl

Do obaw inwestorów można dorzuć również napięcia na Bliskim Wschodzie, gdzie odwet na Izraelu zapowiada Iran. Jak mówił jednak w wywiadzie dla Bankier.pl ekspert od spraw tego kraju, Marcin Krzyżanowski, ryzyko pełnoskalowej wojny pomiędzy dwoma państwami jest "raczej" niewielkie.

W takiej sytuacji najmocniej cierpią ryzykowne aktywa, do których zalicza się bitcoin i pozostałe kryptowaluty. Zyski notują za to tzw. bezpieczne przystanie, m.in. złoto, którego cena znajduje się obecnie w okolicy 2500 dolarów za uncję, czyli piątkowego rekordu wszech czasów.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych. tel: 532 803 384

Tematy
Miejski model Ford Puma. Trwa wyjątkowa wyprzedaż

Komentarze (27)

dodaj komentarz
prawnuk
Dawno tak długo nie dumałem nad zdaniem bankiera ; ......... co wg amerykańskiej .......
Prawda ile możliwości?
swoją drogą przy tak przereklamowanym portalu /w sensie liczba reklam do sensownej treści/ można zatrudnić na zlecenie stażystę do korekty?
samsza
Trump przykleił się do krypto, to wyborcy demokratyczni zaraz odpowiedzieli uderzeniem we wiarygodność Donalda, zwykła sprawa. Do listopada będzie ciekawie.
opcjoner_
No właśnie a propos prądu na kopanie. Moim zdaniem nie był zmarnowany. Wczytajcie się, na czym polegał ów proces kopania. A raczej CO i KOMU liczyły te miliony kompów dzień i noc.
maniek_as
Ale mi pogrom!!! Jest 54 tyś USD, a rok temu był 23 tyś USD. Chciałbym na wszystkim taki pogrom zaliczać po roku.
zoomek
Żadne krypto nie przetrwa próby czasu choćby dlatego że nie istnieje fizycznie.
niepejsiaty_polak
O, jaka piękna katastrofa !
bha
A przecież miało być tak coraz Niby na rynku piękniej coraz Niby korzystniej i coraz to niby godniej i bogaciej ponoć niby dla wszystkich!?.
innowierca
no znowu, wyleszczyli leszczy na akcjach, to i na krypto... a tyle bylo od poczatku roku paneli, spotkan z gwiazdami ekspertami, i taka miala byc okazja inwestycyjna ta
gielda. O krypto to nawet szkoda gadac :)
moravietz
Piekne wyprzedaze :D a ja akurat mam kolejne srodki do upakowania... Tylko czekam na nizej.
kobiety_na_traktory
A nieruchomości w PL ciągle tylko w górę. W Wawie za ostatni rok +25%, gdzie jest lepsza stopa zwrotu? I najważniejsze że nieruchy nigdy nie tanieją. To święty Graal internetowych kołczy. Tak mówią na wszystkich szkoleniach. Warto się szkolić z flipowania bo to się zwraca po jednej inwestycji a podobno można inwestować w ogóle bez A nieruchomości w PL ciągle tylko w górę. W Wawie za ostatni rok +25%, gdzie jest lepsza stopa zwrotu? I najważniejsze że nieruchy nigdy nie tanieją. To święty Graal internetowych kołczy. Tak mówią na wszystkich szkoleniach. Warto się szkolić z flipowania bo to się zwraca po jednej inwestycji a podobno można inwestować w ogóle bez pieniędzy i na tym zarabiać

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki