REKLAMA

Macierewicz o dostępie do broni w Polsce: Broń to wielka odpowiedzialność

2016-11-27 16:42
publikacja
2016-11-27 16:42

W Polsce przyjdzie taki czas, kiedy będzie można w dużo większym stopniu otworzyć dostęp do broni - mówił w niedzielę w Warszawie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. "Broń to wielka odpowiedzialność" - podkreślił szef MON.

fot. / / thetaXstock

"Przyjdzie taki czas, kiedy będzie można w dużo większym stopniu otworzyć dostęp do broni" - powiedział szef MON, który w niedzielę wziął udział w spotkaniu promocyjnym na Targach Książki Historycznej w Warszawie. Promocja dotyczyła książki "Harcerską drogą do niepodległości" Justyny Błażejowskiej - zbioru relacji o powstałym w 1976 r. Komitecie Obrony Robotników.

Podczas spotkania jedno z pytań czytelników dotyczyło "przywrócenia - zdrowym psychicznie, praworządnym Polakom - prawa do posiadania broni" na wzór przedwojenny, czyli taki, w którym broń obywatelom wydają urzędnicy administracji państwowej (starostowie), a nie jak dziś policja.

"Społeczeństwo polskie dzisiaj jest innym społeczeństwem niż było w okresie II Rzeczypospolitej i zapewne przyjdzie taki moment, kiedy to, o czym pan mówi, będzie można zrealizować. Ale przejdźmy kolejne etapy dorastania do posługiwania się i posiadania broni. Bo broń to jest wielka, wielka odpowiedzialność i trzeba się tej odpowiedzialności po prostu normalnie nauczyć. Ja nie mówię o dziesiątkach lat, ale mówię o latach" - powiedział Macierewicz.

Szef MON zaznaczył przy tym, że tworzona obecnie obrona terytorialna i "możliwość masowego posługiwania się bronią przez ochotników jest ważnym krokiem w tę stronę". Zgodnie z zapowiedziami MON, w 2019 r. w nowej formacji ma służyć ponad 50 tys. żołnierzy, a dostęp do broni ma być regulowany przepisami wojskowymi.

Macierewicz przypomniał też, że dzisiaj dostęp do broni jest możliwy dla każdego obywatela - "który ma podstawy do tego, żeby czuć zagrożenie". "I policja, pod pewnym warunkami, po przejściu odpowiednich testów i egzaminów, tę broń wydaje" - tłumaczył.

Z informacji udostępnionych PAP w 2013 r., w Polsce zarejestrowanych było prawie 0,5 mln sztuk broni, ponad połowa z nich to broń myśliwska. Pozwolenie na broń miało w tym czasie niemal 334 tys. obywateli. Zgodnie z ustawą o broni i amunicji pozwolenie wydaje się, jeżeli wnioskodawca "przedstawi ważną przyczynę posiadania broni" oraz "nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego".

"Proszę nie tworzyć takiego wrażenia, że Polacy są bezbronni dlatego, że w odróżnieniu od II Rzeczypospolitej dzisiaj nie ma masowego dostępu do broni. Ani w II Rzeczypospolitej nie było masowego dostępu do broni, ani dzisiaj nie jest ona wykluczona i zamknięta dla obywateli, a obrona terytorialna - powtarzam - jest krokiem w tę stronę" - mówił Macierewicz, dodając, że "broń jest rzeczywiście krokiem ostatecznym". (PAP)

nno/ ala/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~jatoja
Cieszę się, że Polacy nie mają łatwego dostępu do broni. Nie dorośliśmy do niego, a 500+ i inne socjale tylko to pogłębiają.

Zanim zaminusujesz, zerknij: www.wykop.pl/wpis/20830223/przedstawiam-historie-w-ktora-nadal-nie-wierze-typ/
~ryzykfizyk
Nie ma wolności bez dostępu do broni. To bardzo fundamentalna sprawa. Gdy w jednej sferze godzimy się być traktowani przez państwo jak dzieci lub niepoczytalni - to ma to wpływ jak Państwo nas traktuje i jak myślimy o sobie samych.
W USA mają takie określenie "excercise freedom"; nie będzie wolności i odpowiedzialności
Nie ma wolności bez dostępu do broni. To bardzo fundamentalna sprawa. Gdy w jednej sferze godzimy się być traktowani przez państwo jak dzieci lub niepoczytalni - to ma to wpływ jak Państwo nas traktuje i jak myślimy o sobie samych.
W USA mają takie określenie "excercise freedom"; nie będzie wolności i odpowiedzialności bez takich elementów.
~niepelnosprawny_org
w tym jedynie ze Stanami sie nie zgadzam ...
~Radar
Zacofanie i tyle. Uzyskać legalnie dostęp do broni to nic trudnego. Wystarczy przeczytać UBOiA i ok. 6-8 miesięcy.
~poik
bron=suwerennosc
Stan wojenny w 1981 gdy 9/10 ma w domu bron?
~menda
Wystarczy spojrzeć co się dzieje w Polaczkowie na drogach. I teraz pomyśleć, że to bydło miało by jeszcze dostać broń do ręki. Straszne - to najszybsza droga do depopulacji narodu polskiego. Oprócz dzwonów na drogach, bijatyk w rodzinie i nie tylko, doszłyby jeszcze regularne strzelaniny "praworządnych obywateli" Wystarczy spojrzeć co się dzieje w Polaczkowie na drogach. I teraz pomyśleć, że to bydło miało by jeszcze dostać broń do ręki. Straszne - to najszybsza droga do depopulacji narodu polskiego. Oprócz dzwonów na drogach, bijatyk w rodzinie i nie tylko, doszłyby jeszcze regularne strzelaniny "praworządnych obywateli" albo sfrustrowanych gimbusów.
~UzasadnienieOpozwole
"od zawsze się interesowałem bronią obecnie mam kilka sztuk pneumatyków
i teraz chciałbym szczelać na strzelnicy z ostrej broni bo te śruty juz mnie nie kręcą..."
~Maciej
Macierewicz otworzył drzwi przed nowym poziomem organizacji przestępczych. Legalnie uzbrojona przez rząd mafia. Jakaś masakra. Macierewicz będzie miał krew na rękach, każdego zabitego z takiej wolnej broni człowieka.
~chf
A czy wojsko, policja, sb-ecja (z 6 różnych skrótów), to też jest uzbrojona przez rząd mafia?
~Lolo
Aaa co ty gadasz. Powszechny dostep do broni w usa sprawia, ze zlodziej 10 razy zastanowi sie czy wejsc w nocy na obca posesje. Tego nie ma w polsce

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki