REKLAMA
PILNE

MFW: Inflacja w Wenezueli sięgnie 1 000 000 proc.

2018-07-24 07:15
publikacja
2018-07-24 07:15

Wenezuela utknęła w głębokim kryzysie gospodarczym i społecznym. MFW przewiduje, że do końca roku inflacja w kraju sięgnie 1 000 000 proc. i zaznacza, że sytuacja jest podobna jak w Niemczech w 1923 r. czy w Zimbabwe w późnych latach 2000.

fot. Carlos Garcia Rawlins / / FORUM

Alejandro Werner, szef departamentu półkuli zachodniej w MFW, we wpisie na blogu Funduszu odniósł się do perspektyw gospodarczych Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Najbardziej dramatyczna pozostaje sytuacja Wenezueli. Na skutek znacznego spadku produkcji ropy naftowej oraz problemów natury mikro i makroekonomicznej, PKB kraju ma się w tym roku skurczyć po raz trzeci z rzędu, tym razem o 18 proc. - wskazuje Werner.

MFW spodziewa się, że rząd w Caracas będzie utrzymywał głęboki deficyt budżetowy, finansowany poprzez dodruk pieniądza ("ekspansję bazy monetarnej"), co doprowadzi do przyspieszenia inflacji. Ma ona wzrosnąć do końca roku aż do miliona procent! Werner zaznacza, że sytuacja w Wenezueli jest podobna do sytuacji w Niemczech w 1923 r. czy Zimbabwe w późnych latach 2000.

"Spadek aktywności gospodarczej, hiperinflacja i pogarszający się poziom dóbr i usług publicznych (ochrona zdrowia, elektryczność, woda, transport i bezpieczeństwo), a także niedobory żywności po cenach subsydiowanych doprowadziły do dużych przepływów migracyjnych, które będą miały skutki uboczne dla sąsiednich krajów" - kończy Werner.

Jeszcze w kwietniowych prognozach MFW przewidywał, że inflacja w Wenezueli sięgnie w tym roku "zaledwie" 13 000 proc.

MKa

Źródło:
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (9)

dodaj komentarz
do_niczego
Niech zrobią DENOMINACJĘ pieniądza jak zrobili kiedyś w Polsce przygotowując POLAKÓW do wejscia do UE dla dobra starych państw UE by opłaciło się tanio inwestować w PL.
macianet
Czyli idzie Falko rano po bułeczki , wraca i okazuje się kupił za 1000x mniej niż jak jadł. Czyli ekonomista .Tylko jak żyć Panie Premierze?
trooper
Najgorsze, że PIS działa analogicznie do Wenezuelskiego pierwszego sortu i szlachty. Powoli, powol do celu. Szlachta nie zbiednieje, ale plebs będzie żarł sól i popijał octem
jkendy
Pis miesza religię, teorię socjalizmu i nacjonalizm. To wszystko wzmacniane jest natrętną propagandą i kłamstwem ... trochę to przypomina Niemcy z lat 30 XX wieku.
_jasko
Dwa zdania z Wikipedii nt Wenezueli:
"29 marca 2017 r. podporządkowany prezydentowi Sąd Najwyższy ogłosił delegalizację parlamentu pod pretekstem ignorowania wcześniejszych wyroków, jednocześnie przejmując władzę ustawodawczą oraz wzywając prezydenta do ogłoszenia stanu wyjątkowego. Wyrok został przez opozycję
Dwa zdania z Wikipedii nt Wenezueli:
"29 marca 2017 r. podporządkowany prezydentowi Sąd Najwyższy ogłosił delegalizację parlamentu pod pretekstem ignorowania wcześniejszych wyroków, jednocześnie przejmując władzę ustawodawczą oraz wzywając prezydenta do ogłoszenia stanu wyjątkowego. Wyrok został przez opozycję demokratyczną uznany za zamach stanu, a parlament w odpowiedzi ogłosił, że uznał Sąd Najwyższy za nielegalny w związku z wielokrotnym łamaniem przez niego konstytucji"
wektorwg
Polacy lubią kryzys, a jeszcze bardziej lubią jak słyszą że to nie jest ich wina
search odpowiada wektorwg
Winny jest wiadomo KTO i wiadomo gdzie przebywa. Wedlug Elity Panow i I sortu Najjasniejszej Rzeczpospolitej i na dni obecne i przyuszle , kleski nieurodzaju sa pod matka powszechnie znana w TVP tj. WINA Tuska.
do_niczego odpowiada search
Jakby Tobie zaproponowano dobrą posadę w Brukseli pod warunkiem że sprzedasz tanio naród POLSKI dla dobra UE to nie zgodziłbyś się?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki