REKLAMA

Lidl otworzy wszystkie sklepy w niedziele niehandlowe

Alan Bartman2021-10-26 09:02Redaktor
publikacja
2021-10-26 09:02
Lidl otworzy wszystkie sklepy w niedziele niehandlowe
Lidl otworzy wszystkie sklepy w niedziele niehandlowe
fot. Denis Balibouse / / Reuters

Wszystkie sklepy Lidl Polska dołączą do siatki Punktów Obsługi Paczek DHL. Oznacza to, że niemiecki dyskont otworzy w niedziele niehandlowe w sumie 787 placówek.

Jak informuje portal wiadomoscihandlowe.pl, zakończył się proces uruchamiania POP-ów we wszystkich 787 sklepach sieci Lidl Polska. Umowa podpisana w sierpniu br. zakładała stopniowe przyłączanie po 100 sklepów tygodniowo. Proces ten zakończył się, a firma kurierska DHL niedługo ma wystartować z kampanią informacyjną dla klientów.

Dla Lidla oznacza to, że teraz każdy jego sklep będzie mógł być otwarty przez 7 dni w tygodniu. Z uwagi na nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele, która wejdzie w życie od lutego 2022 r., oraz na zbliżający się okres świąteczny, wydaję się to istotne w kontekście „walki o klienta”.

Poza siecią Lidl firma kurierska DHL uruchomiła swoje POP-y w takich sieciach handlowych takich jak Żabka, ABC, Biedronka, Kaufland, Stokrotka, ale także w salonach prasowych Inmedio i na stacjach benzynowych Shell oraz Moya.

Pracownicy handlu mówią "dość"

Niskie płace, braki kadrowe oraz otworzenie sklepów w niedziele niehandlowe - to główne powody, które wpłynęły na decyzję związkowców z "Solidarności" o organizacji demonstracji w 4 listopada w Warszawie. Jak przyznali w rozmowie z Bankier.pl poszczególni reprezentacji związków zawodowych dużych sklepów, te nie konsultowały skorzystania z "furtki" i pozostawiły pracowników bez możliwości wpłynięcia na grafik. 

Sklepy Carrefour, Kaufland oraz Lidl jako jedyne zapowiedziały przyznanie dodatku swoim pracownikom za pracę w niedziele niehandlowe. Jednak jak udało się ustalić, w sieci Carrefour taki dodatek wynosi 3,70 zł brutto na godzinę, natomiast w Kauflandzie 4 zł brutto na godzinę. 

Źródło:

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy.

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (43)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
Że co? Że niemiecka firma omija prawo? Jak to? Przecież mitologia wtłaczana do głów wszystkich nacji "nierobów i złodziei" mówi coś odwrotnego....
niederfurzdorf
A w Niemczech w Lidlu te same artykuły tańsze po przeliczeniu kursu niż w Polsce mimo, że pensje duuużo wyższe.
demeryt_69
Cytat m-ca, wizytator: "A kto ci każe robić zakupy w niedzielę?"

Stupid is as stupid does!

zenon1984
Super! ta ustawa jest bezsensowna i nikomu nie słuzy. Mam nadzieje ze wszystkie sklepy beda znowu otwarte w kazda niedziele! Albo niech wprowadza dodatkowy wolny dzien od pracy dla kazdego w tygodniu...
fiat126p
Nie chodzi o to by były otwarte lecz o to by MOGŁY być otwarte bez kombinowania.
Nie przeszedł pomysł min. 2 niedziel w miesiącu wolnych dla pracownika ani sklepów czynnych przez połowę niedziel w roku (każdy właściciel SAM ustalałby które to) - czyli widać, że nie chodzi o dobro pracownika ale o coś innego.
Uszczelnienie
Nie chodzi o to by były otwarte lecz o to by MOGŁY być otwarte bez kombinowania.
Nie przeszedł pomysł min. 2 niedziel w miesiącu wolnych dla pracownika ani sklepów czynnych przez połowę niedziel w roku (każdy właściciel SAM ustalałby które to) - czyli widać, że nie chodzi o dobro pracownika ale o coś innego.
Uszczelnienie to byłoby gdyby na stacjach benzynowych w niedziele było tylko paliwo, ew. dostęp do toalet.
Właśnie - jaki to procent obrotów na stacjach Orlenu stanowi paliwo? Może mniej niż 40%? Czyli sprzedaż paliwa jest tylko pretekstem...
joska
Jestem za pod warunkiem że w niedzielę będą pracować pracownicy na umowę o dzieło i będzie zakaz takiej pracy w swojej firmie to znaczy że pracownik lidla nie może u siebie tylko w innej sieci,to pokazało by jakie są prawdziwe stawki za pracę w handlu.Znaleźli by się ludzie którzy chcieli by sobie dorobić nawet nie Jestem za pod warunkiem że w niedzielę będą pracować pracownicy na umowę o dzieło i będzie zakaz takiej pracy w swojej firmie to znaczy że pracownik lidla nie może u siebie tylko w innej sieci,to pokazało by jakie są prawdziwe stawki za pracę w handlu.Znaleźli by się ludzie którzy chcieli by sobie dorobić nawet nie będąc już pracownikiem handlu, pracujący w innej branży,emeryci studenci,np.pracownicy gastronomi itp.
wizytator
Napiszę znowu bo lubię!
Niemcy, Austria NIEDZIELE WOLNE. Markety czynne od 7, a nawet od 8 do 21.
Polandia większość od 6-22.
Coś jeszcze dodać?
mba_tomy odpowiada y2767651
Zarobki... mniej pracują, więcej zarabiają, obrót sklepu często mniejszy niż w Polsce... :(
gruking
Dlaczego u siebie nie otworzą ? Nigdy do tego niemieckiego smrodu nie wejde.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki