REKLAMA

Prezydent podpisał nowelę mającą uszczelnić zakaz handlu w niedziele

2021-10-19 13:33
publikacja
2021-10-19 13:33
Prezydent podpisał nowelę mającą uszczelnić zakaz handlu w niedziele
Prezydent podpisał nowelę mającą uszczelnić zakaz handlu w niedziele
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Pozwoli ona na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą świadczą też usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.


Kancelaria Prezydenta przekazała, że prezydent podpisał nowelę ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

"Celem ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta" - podkreśliła Kancelaria.

Autorzy noweli wskazywali, że podstawowym celem nowych przepisów jest to, aby sklepy nie wykorzystywały np. casusu placówki pocztowej do obchodzenia zakazu i tym samym mogły być otwarte w niedziele.

Nowela wprowadza określenie "przeważająca działalność", które to oznacza rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Nowelizacja rozszerza wykaz wyłączeń spod zakazu handlu o placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych. Ustawa wskazuje jednak, że takie punkty będą mogły działać także w niedziele w okresie 1 czerwca do dnia 30 września.

Podpisana przez prezydenta ustawa pozwoli przedsiębiorcy, który prowadzi sklep, na korzystanie z nieodpłatnej pomocy m.in. małżonka, dzieci, rodzeństwa w niehandlowe niedziele. Osoby takie nie będą mogły być jednak pracownikami lub zatrudnionymi w danej placówce handlowej.

Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
matimoca
Prezydent nie jest zainteresowany skierowaniem do sejmu projektu ustawy, która pozwoliłaby zakończyć pandemię. To wymaga nagłośnienia. https://www.zatrzymac-pandemie.pl/
knl111
Rządy władz socjalistycznych charakteryzują się m.in. tym. że same tworzą mnóstwo trudności, które muszą później bohatersko naprawiać.
januszcebulak
Od przyszłego tygodnia w Żabce do kupienia bańka oleju silnikowego do ciągników... również w niedzielę.
antek10
Taliban na psich zaprzegach. A jak tam panie prezydencie sąsiedzi Polski? Mogą wiecej kupić za swoje wypłaty? Bo chyba Polska bije sie o palmę zwyciestwa z Rumunami kto biedniejszy, kto kupi mniej litrow paliwa za swoją uciułaną wypłatkę.
barttek
Teraz już nie wiem co jest większym osiągnięciem Dudusia, zdjęcie z Trumpem, czy podpisanie noweli ;)
andrzej_bryll
Czyli w każdym supermarkecie będą części zapasowe do... powiedzmy... kombajnu albo brony. No to wszystkie Supermarkety się otworzą :D
marxs
dlaczego mnie to nie dziwi ? bo ten gościu myśli dudą
jpelerj
Święta będą normalnie, czyli zakupy 7 dni w tygodniu i sklepy zarobią. A od połowy lutego, to kto wie, co będzie.
jas2
Sklepy w niedzielę nieczynne? Jak tu żyć! To co ja będę robił w niedzielę?

;)

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki