REKLAMA
BADANIE

Prezydent podpisał nowelę mającą uszczelnić zakaz handlu w niedziele

2021-10-19 13:33
publikacja
2021-10-19 13:33

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Pozwoli ona na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą świadczą też usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.

Prezydent podpisał nowelę mającą uszczelnić zakaz handlu w niedziele
Prezydent podpisał nowelę mającą uszczelnić zakaz handlu w niedziele
fot. Adam Chełstowski / / FORUM


Kancelaria Prezydenta przekazała, że prezydent podpisał nowelę ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

"Celem ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta" - podkreśliła Kancelaria.

Autorzy noweli wskazywali, że podstawowym celem nowych przepisów jest to, aby sklepy nie wykorzystywały np. casusu placówki pocztowej do obchodzenia zakazu i tym samym mogły być otwarte w niedziele.

Nowela wprowadza określenie "przeważająca działalność", które to oznacza rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Nowelizacja rozszerza wykaz wyłączeń spod zakazu handlu o placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych. Ustawa wskazuje jednak, że takie punkty będą mogły działać także w niedziele w okresie 1 czerwca do dnia 30 września.

Podpisana przez prezydenta ustawa pozwoli przedsiębiorcy, który prowadzi sklep, na korzystanie z nieodpłatnej pomocy m.in. małżonka, dzieci, rodzeństwa w niehandlowe niedziele. Osoby takie nie będą mogły być jednak pracownikami lub zatrudnionymi w danej placówce handlowej.

Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
matimoca
Prezydent nie jest zainteresowany skierowaniem do sejmu projektu ustawy, która pozwoliłaby zakończyć pandemię. To wymaga nagłośnienia. https://www.zatrzymac-pandemie.pl/
knl111
Rządy władz socjalistycznych charakteryzują się m.in. tym. że same tworzą mnóstwo trudności, które muszą później bohatersko naprawiać.
januszcebulak
Od przyszłego tygodnia w Żabce do kupienia bańka oleju silnikowego do ciągników... również w niedzielę.
antek10
Taliban na psich zaprzegach. A jak tam panie prezydencie sąsiedzi Polski? Mogą wiecej kupić za swoje wypłaty? Bo chyba Polska bije sie o palmę zwyciestwa z Rumunami kto biedniejszy, kto kupi mniej litrow paliwa za swoją uciułaną wypłatkę.
barttek
Teraz już nie wiem co jest większym osiągnięciem Dudusia, zdjęcie z Trumpem, czy podpisanie noweli ;)
andrzej_bryll
Czyli w każdym supermarkecie będą części zapasowe do... powiedzmy... kombajnu albo brony. No to wszystkie Supermarkety się otworzą :D
marxs
dlaczego mnie to nie dziwi ? bo ten gościu myśli dudą
jpelerj
Święta będą normalnie, czyli zakupy 7 dni w tygodniu i sklepy zarobią. A od połowy lutego, to kto wie, co będzie.
jas2
Sklepy w niedzielę nieczynne? Jak tu żyć! To co ja będę robił w niedzielę?

;)
komentator1962
Wyjdziesz na jakiś plac i będziesz sławił imię Wielkiego Jarosława Zbawcy Narodu.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki