REKLAMA

Kupując w internecie, nie zawsze można zwrócić towar w ciągu 10 dni

Katarzyna Waś-Smarczewska2011-02-21 06:59redaktor Bankier.pl
publikacja
2011-02-21 06:59

Konsumenci robiący zakupy w internecie często proszą o wystawienie faktury na dany towar na swoją firmę. Chcą w ten sposób wydatki na przeróżne zakupy, niekoniecznie przeznaczone dla firmy (np. wyposażenie prywatnego mieszkania, zakup urządzeń RTV i AGD do domu itd), zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności.

Nie zawsze jednak są świadomi, że w tym momencie pozbawiają się możliwości zwrotu towaru bez podania przyczyny w ciągu 10 dni, co dotyczy kupujących m.in. w sieci.

Przepisy mówią, że "konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni, ustalonym w sposób określony w art. 10 ust. 1 Ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem".

/ fot. dolgachov / YAY Foto

Przepisy te mają jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy sprzedającym był przedsiębiorca, a kupującym osoba fizyczna. Mówi o tym art. 6 ust. 1 wymienionej ustawy: "Umowy zawierane z konsumentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość (...) są umowami na odległość, jeżeli kontrahentem konsumenta jest przedsiębiorca, który w taki sposób zorganizował swoją działalność".

Warto zatem zwrócić uwagę na to, gdzie robi się zakupy. Przepisy wspomnianej ustawy nie mają bowiem zastosowania także przy aukcjach internetowych, gdzie sposobem zakupu jest licytacja. Jeśli natomiast zdecydujemy się na zakupy w serwisie aukcyjnym po sztywniej cenie (np. w Allegro to opcja "Kup teraz"), to - jeśli sprzedawcą nie jest przedsiębiorca - również nie będziemy mogli zwrócić towaru bez podania przyczyny.

W tej sytuacji warto rozważyć jeszcze przed zakupem, czy zależy nam bardziej na wliczeniu wydatków w koszty prowadzenia działalności, czy na możliwości zwrotu towaru w ciągu 10 dni. Czasem bowiem okazuje się, że dana faktura ma dla firmy niewielkie znaczenie, a towar nam nie odpowiada i nie możemy go już zwrócić w normalnym, przewidzianym ustawą, trybie.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~Norbert
Dekoder dvb t zakupiony na Allegro z Ole Ole czekam i czekam na realizacje i zaksiegowanie pieniedzy dawno zostaly wplacone a towaru nie widac i szczatkowa informacja z strony sprzedajacego .Chyba trzeba odstapic od tej umowy i podziekowac amatorskiej firmie Ole Ole Przestrzegam przed zakupami w tej sieci
~marcin
Miałem problem z ole ole, nie chcieli uwzględnić reklamacji z ich winy. Polecam solo24.pl tam nie robią problemów.
~Annika
Ja kupuje w zasadzie wszystko, moze poza jedzniem.:P Sprzęt RTV, AGD, buty czasami jakis ciuch też "wpadnie", książki. Ostatnio nawet produkty do stylizacji paznokci, to akurat dzieki zakupom grupowym np. fastdeal.pl - jest taniej i można trochę poeksperymentować, przy czym ważne jest aby voucher obejmował wszystkie produkty Ja kupuje w zasadzie wszystko, moze poza jedzniem.:P Sprzęt RTV, AGD, buty czasami jakis ciuch też "wpadnie", książki. Ostatnio nawet produkty do stylizacji paznokci, to akurat dzieki zakupom grupowym np. fastdeal.pl - jest taniej i można trochę poeksperymentować, przy czym ważne jest aby voucher obejmował wszystkie produkty danego sklepu, a nie tylko wybrane.
~poszkodowany
Potwierdzam w 100% opinię o sklepie.
Dopóki zamawiacie towar za 100-300 zł wszystko ok - sam zamówiłem tam 2 takie towary.
Pierwszy większy zakup - za ok 2000 zł i wadliwy towar. Wada uniemożliwiająca użytkowanie ujawniła się podczas 1 uruchomienia (niewidoczna bez podłączenie do zasilania).
Paczkę sprawdziłem przy kurierze
Potwierdzam w 100% opinię o sklepie.
Dopóki zamawiacie towar za 100-300 zł wszystko ok - sam zamówiłem tam 2 takie towary.
Pierwszy większy zakup - za ok 2000 zł i wadliwy towar. Wada uniemożliwiająca użytkowanie ujawniła się podczas 1 uruchomienia (niewidoczna bez podłączenie do zasilania).
Paczkę sprawdziłem przy kurierze - brak widocznych uszkodzeń i opakowania - przyjąłem zatem towar. Po wykryciu wady poinformowałem kuriera, który spisał protokół szkody (macie na to 7 dni) oraz electro.pl - powołując się na niezgodność towaru z umową
Efekt: 2 odmowy (każda po 14 dniach - ewidentna gra na zwłokę) powoływanie się na niewiążące zapisy regulaminu, prawo przewozowe które nie dotyczy relacji sprzedawca-konsument i ogólne zapisy KC.
W drugiej odmowie napisali że zapewne sam uszkodziłem towar i to ja muszę im udowodnić że wada istniała w momencie odbioru (!!).
Nie dajcie się na to nabrać - w ustawie jest domniemanie istnienia wady w momencie wydania w przypadku jej wykrycia w ciągu 6 miesięcy
Zgłosiłem sprawę rzecznikowi konsumentów, izbie handlowej i za jakiś czas spotkam się z tymi "fachowcami" w sądzie
UNIKAĆ!! inne firmy realizują podobne reklamacje bez zająknięcia (wiem bo już 2 razy reklamowałem różne uszkodzenia i pierwszy raz tak mnie potraktowano)
Szkoda nerwów i czasu dla tych 10-20 zł różnicy w cenie pomiędzy innymi sklepami
~Karola.
Witam,
Mam podobną sytuację wlasnie z tym sklepem. Zamowilam wypiekacz do chleba, poniewaz moje dziecko jest uczulone na przenice, chcialam zaczac sama wypiekac chleb. Przesylka przyszla do mnie po tygodniu, kurier wydal ja opiekunce nie wiem czy mogl czy nie mogl, ja nawet nie otrzymalam telefonu. Kiedy wrocilam z pracy odpakowalam
Witam,
Mam podobną sytuację wlasnie z tym sklepem. Zamowilam wypiekacz do chleba, poniewaz moje dziecko jest uczulone na przenice, chcialam zaczac sama wypiekac chleb. Przesylka przyszla do mnie po tygodniu, kurier wydal ja opiekunce nie wiem czy mogl czy nie mogl, ja nawet nie otrzymalam telefonu. Kiedy wrocilam z pracy odpakowalam pudelko z zewnatrz bylo nie ruszone, niestety obudowa wypiekacza byla cala pognieciona!! Chcialam zadzwonicdo firmy Electro co mam robic, ale bylo za 10 siedemnasta, a tam dzial reklamacji pracuje do 17. Zlozylam, wiec reklamacje na stronie, zeby byla z tego samego dnia co data doreczenia paczki. Firma kurierska przyjechala do mnie dwa dni pozniej, zeby sporzadzic protokol szkody, wpisala date z dnia przyjazdu poniewaz maja na to 7 dni. W ten sposob moja reklamacja zostala rozpatrzona negatywnie i jeszcze wyszlo na to, ze to ja zepsulam sprzet. Paranoja- zamowilam wypiekacz dla dziecka za 220 zeby go pozniej zgniesc!! Dzisiaj zglosilam sprawe do rzecznika praw konsumentow, ale nie wiem czy to cos pomoze :( mam nadzieje, bo nie chcialabym zeby takie oszustwo uszlo na sucho tej firmie.
~HARRY
Potwierdzam totalne olewanie klienta przez electro.pl Przyjeli towar do reklamacji, zażądali dosłania niepotrzebnych do naprawy rzecz, a kiedy odmówiłem, bo nie chciałem narażać ich na niepotrzebny transport i zażądałem odmowy na piśmie i zwrotu mojej nienaprawionej rzeczy, odmówili.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Bankier
Sztuczkę trochę innego kalibru stosuje Euroagd - otóż zamawiając towar przez internet ...ale deklarując odbiór w ich sklepie nie przysługuje ustawowe 10 dni na zwrot. Niby niewielka zmiana ( miejsce odbioru) a spore konsekwencje. Jeśli nie do końca się jest pewnym tego co chce się kupić to chyba jednak lepiej wskazać własny adres Sztuczkę trochę innego kalibru stosuje Euroagd - otóż zamawiając towar przez internet ...ale deklarując odbiór w ich sklepie nie przysługuje ustawowe 10 dni na zwrot. Niby niewielka zmiana ( miejsce odbioru) a spore konsekwencje. Jeśli nie do końca się jest pewnym tego co chce się kupić to chyba jednak lepiej wskazać własny adres by potem nie żałować
~Stuttgart
W Niemczech sądy w swoich interpretacjach przepisów UE: 97/7/EG inaczej określiły konsumenta jako osobę która będącą ostatecznym użytkownikiem produktu. A więc jeśli samozatrudniony nabędzie na odległość towar w celu wykorzystania go do własnych potrzeb (nie do odsprzedania dalej), to podlega przepisom niniejszej ustawy, czyli ma W Niemczech sądy w swoich interpretacjach przepisów UE: 97/7/EG inaczej określiły konsumenta jako osobę która będącą ostatecznym użytkownikiem produktu. A więc jeśli samozatrudniony nabędzie na odległość towar w celu wykorzystania go do własnych potrzeb (nie do odsprzedania dalej), to podlega przepisom niniejszej ustawy, czyli ma prawo zwrócić towar w ciągu 10 dni (roboczych) czyli 14 kalendarzowych. Gdyby polscy ustawodawcy znali dobrze angielski to by właściwie przetłumaczyli znaczenie tej ustawy.
~zaskoczony
Jestem zaskoczony przeczytałem artykuł wszystkie wpisy i tylko pierwszy był do tematu choć pozostałe wpisy odpowiadały na pierwszy wpis to pisały o jakimś transporcie lub o rowerze jak by to był temat. Drodzy Państwo przeczytajcie ze zrozumieniem artykuł i pierwszy wpis. Facet wyraźnie napisał że chciał zwrócić towar bo miał do Jestem zaskoczony przeczytałem artykuł wszystkie wpisy i tylko pierwszy był do tematu choć pozostałe wpisy odpowiadały na pierwszy wpis to pisały o jakimś transporcie lub o rowerze jak by to był temat. Drodzy Państwo przeczytajcie ze zrozumieniem artykuł i pierwszy wpis. Facet wyraźnie napisał że chciał zwrócić towar bo miał do tego prawo a sklep bez problemu powinien to przyjąć bez różnicy czy paczka była otworzona czy nie czy koło było założone czy nie. Oni celowo nie przyjęli paczki tłumacząc że była uszkodzona. Pretensje powinien sklep mieć do swojego kuriera przecież sami go wybrali aby cena przesyłek była niższa. Upięliście się że kiepski rower i paczka uszkodzona a tu chodzi o prawo zwrotu do 10 dni bez podania przyczyny i nie ważne jaki to rower itp. Proszę o uważne czytanie. A na marginesie to jak sklep rozpatruje reklamacje i zwroty świadczy o jego jakości. Nie mam nic wspólnego z tym sklepem nawet nie oglądałem jego witryny jestem postronnym obserwatorem. Pozdrawiam
~tygrys
Moja opinia to sklep powinien przyjąć reklamacje jeśli klient nie użytkował roweru, niestety wiekszość firm ma tak skonstruowane regulaminy w których jest napisane że rozpakowanie paczki itp jest równoważne z utratą możliwości zwrotu towaru. Tak nie powinno być. Inna sprawą jest ze wybierajac tanie produkty nie można liczyć na super Moja opinia to sklep powinien przyjąć reklamacje jeśli klient nie użytkował roweru, niestety wiekszość firm ma tak skonstruowane regulaminy w których jest napisane że rozpakowanie paczki itp jest równoważne z utratą możliwości zwrotu towaru. Tak nie powinno być. Inna sprawą jest ze wybierajac tanie produkty nie można liczyć na super towar. Ale obserwujac Allegro widze ze wiekszosc kupuje tania tandete a liczy na to ze dostanie mercedesa!!!

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki