Konsumenci robiący zakupy w internecie często proszą o wystawienie faktury na dany towar na swoją firmę. Chcą w ten sposób wydatki na przeróżne zakupy, niekoniecznie przeznaczone dla firmy (np. wyposażenie prywatnego mieszkania, zakup urządzeń RTV i AGD do domu itd), zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności.
Nie zawsze jednak są świadomi, że w tym momencie pozbawiają się możliwości zwrotu towaru bez podania przyczyny w ciągu 10 dni, co dotyczy kupujących m.in. w sieci.
Przepisy mówią, że "konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania
przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu
dni, ustalonym w sposób określony w art. 10 ust. 1 Ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Do zachowania tego terminu
wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem".

Przepisy te mają jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy sprzedającym był przedsiębiorca, a kupującym osoba fizyczna. Mówi o tym art. 6 ust. 1 wymienionej ustawy: "Umowy zawierane z konsumentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość (...) są umowami na odległość, jeżeli kontrahentem konsumenta jest przedsiębiorca, który w taki sposób zorganizował swoją działalność".
Warto zatem zwrócić uwagę na to, gdzie robi się zakupy. Przepisy wspomnianej ustawy nie mają bowiem zastosowania także przy aukcjach internetowych, gdzie sposobem zakupu jest licytacja. Jeśli natomiast zdecydujemy się na zakupy w serwisie aukcyjnym po sztywniej cenie (np. w Allegro to opcja "Kup teraz"), to - jeśli sprzedawcą nie jest przedsiębiorca - również nie będziemy mogli zwrócić towaru bez podania przyczyny.
W tej sytuacji warto rozważyć jeszcze przed zakupem, czy zależy nam bardziej na wliczeniu wydatków w koszty prowadzenia działalności, czy na możliwości zwrotu towaru w ciągu 10 dni. Czasem bowiem okazuje się, że dana faktura ma dla firmy niewielkie znaczenie, a towar nam nie odpowiada i nie możemy go już zwrócić w normalnym, przewidzianym ustawą, trybie.

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl