REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

BADANIEKult harówki odszedł do lamusa. Pokolenie Z ponad karierę stawiają życie prywatne

2023-03-26 12:43
publikacja
2023-03-26 12:43

Przedstawiciele pokolenia osób urodzonych po 1997 r. ponad karierą stawiają życie prywatne. Wśród wartości najczęściej wymienianych przez nich są: szczęście (62 proc.), rodzina (60 proc.) i możliwość realizowania pasji (56 proc.) - wynika z badania "Pokolenie Z na rynku pracy”.

Kult harówki odszedł do lamusa. Pokolenie Z ponad karierę stawiają życie prywatne
Kult harówki odszedł do lamusa. Pokolenie Z ponad karierę stawiają życie prywatne
fot. RossHelen / / Shutterstock

Autorzy badania podkreślają, że przedstawiciele pokolenia osób urodzonych po 1997 roku ponad karierą i osiąganiem sukcesów zawodowych stawiają cele związane z życiem prywatnym, w tym realizację własnych pasji i zamiłowań.

"Praca i kariera nie stanowią dla +zetek+ priorytetu i celu samego w sobie, są natomiast środkiem do urzeczywistniania celów i wartości pozazawodowych, istotnych w życiu prywatnym (w tym rodzinnym) czy w aktywności społecznej" - stwierdzono w raporcie.

Wśród wartości najczęściej wymienianych przez ankietowanych wskazano te niezwiązane bezpośrednio z aktywnością na rynku pracy: szczęście (62 proc.), rodzinę (60 proc.), możliwość realizowania pasji (56 proc.), ekologię (51 proc,) niezależność / wolność (51 proc.), zdrowie (44 proc.) i miłość (37 proc.).

Na rozwój kariery i bezpieczeństwo finansowe, jako wartości najwyżej cenione w życiu, wskazało odpowiednio tylko 11 proc. i 16 proc. respondentów.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W raporcie wskazano, że przedstawiciele generacji Z wykazują silną potrzebę godzenia pracy zawodowej z życiem prywatnym (work-life balance), traktując tę ostatnią sferę priorytetowo.

Możliwość bezkolizyjnego łączenia pracy z życiem osobistym stanowiła najczęściej wybieraną przez respondentów odpowiedź na pytanie o subiektywnie cenione cechy organizacji - pracodawcy (wskazało na nią aż 75 proc. ankietowanych). Odpowiedź ta uzyskała więcej wskazań niż atrakcyjne zarobki (67 proc.).

Na kolejnych miejscach znalazły się: elastyczne godziny pracy (65 proc.), możliwość pracy twórczej i innowacyjnej (57 proc.), dobra atmosfera (51 proc.) i możliwość wyjazdów służbowych / podróżowania (44 proc.).

Na dalszy plan schodzą natomiast cechy pracodawców bezpośrednio związane z aktywnością zawodową ankietowanych, takie jak: możliwość rozwoju i zdobycia doświadczenia zawodowego (38 proc,), otrzymanie profesjonalnych narzędzi pracy (18 proc,), możliwość realizacji kariery / awansu (11 proc.) czy stabilność zatrudnienia (6 proc.).

Wśród czynników, które mogą zniechęcić osobę z pokolenia Z do podjęcia starań o zatrudnienie u danego pracodawcy, istotne miejsce zajmuje niezgodność misji firmy z osobistymi wartościami kandydata do pracy. Odpowiedź tę wskazało aż 63 proc. badanych. Więcej wskazań uzyskała jedynie odpowiedź "niejasny profil stanowiska” (71 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się odpowiedzi: duża konkurencja (43 proc.), brak w ogłoszeniu o pracę informacji o warunkach pracy (40 proc.) i negatywne opinie o organizacji (33 proc.).

Cechy i zachowania, które ankietowani cenią najwyżej u swojego pracodawcy, to okazywanie szacunku (66 proc. wskazań), indywidualne traktowanie (55 proc.), życzliwość (54 proc.), tolerancyjność (49 proc,), gotowość do pomocy (45 proc,), otwartość (42 proc.) i partnerskie traktowanie (39 proc.).

Ankietowanych zapytano też o stanowisko dotyczące pracy zdalnej. Udzielając odpowiedzi na pytanie, czy chciałbyś realizować się zawodowo wyłącznie w ramach pracy zdalnej, tylko 6 proc. badanych wskazało odpowiedź "zdecydowanie tak”, a 16 proc. - raczej tak. Najwięcej wskazań uzyskała odpowiedź "zdecydowanie nie” (43 proc.), natomiast odpowiedź "raczej nie” wybrało 25 proc. respondentów.

Uczestniczy badania "Pokolenie Z na rynku pracy", wskazując branże, w których chcieliby pracować w przyszłości, wybierali najczęściej: nowe technologie (29 proc.), muzykę (25 proc.), gry wideo (25 proc.), modę (22 proc.), sport (22 proc,), informatykę (21 proc.) i media (20 proc.).

Badanie przeprowadzono w skali ogólnokrajowej od 10 lutego 2023 roku do 19 marca 2023 roku na grupie blisko 1,3 tys. osób: uczniów, studentów i absolwentów szkół różnych typów. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem metody ankietowej bezosobowej (ankieta online, ankieta pocztowa, ankieta audytoryjna, ankieta rozdawana) oraz metody wywiadu pogłębionego i zogniskowanego wywiadu grupowego (fokusowego).

Badanie zrealizował Zespół Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości Wyższej Szkoły Humanitas pod kierunkiem prof. Michała Kaczmarczyka. Badanie przeprowadzono we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A., Uniwersyteckim Centrum Kreatywnego Obywatelstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Fundacją Uniwersytetu Śląskiego.

Autorka: Agata Zbieg

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (122)

dodaj komentarz
trolley
Bierzcie młodzieży przykład z pisiej sekty jak się dorobić, Tylko nie próbujcie uczciwą pracą bo w pisowskim bankrucie to niemożliwe. Tak sie robi biznesy w pisowskiej sekcie! https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-czarnek-rzucil-wyzwanie-netflixowi-i-tiktokowi-falstart-pomy,nId,6675068
jenak
Warsaw shore.

Jestem wiecznie na bani.


Kto za to płaci? Doprawdy nie wiem... .
infinityhost
Oglądałeś film "the others guys" kiedy po akcji amerykańskiej policji ktoś zapytał czy działanie było warte milionowych strat, policja na to "pozwólmy na to odpowiedzieć miastu" hehehehe
maxykaz
Nie musi robić. Może chodzić w starych szmatach, pojechać do egzotycznego kraju, z dala od cywilizacji. Tylko czy aby to będzie sie mu podobać? Tam nie ma neta, maka,
jacek_bs
Czesc,

mlodzi, leniwi ? przeciez wygrali z wirusem Omikron, na wszystko sily nie starczy.
infinityhost
Bo co januszeks może zaproponować młodemu człowiekowi? Mój bratanek wyjechał najpierw do Słowacji , teraz chyba jest w Czechach a planuje się przenieść do Niemiec.
jenak
W poszukiwaniu szczęścia.

"A tam nie ma nic".... jak w klasyku.
podatnik-
Dotarło do młodych, że mają ci co nie robią bo ci co robią nie mają! Mam pytanie do funkcjonariusza Tuska. Kiedy wyrówna szanse "tych drugich" w PRLu bis ,żeby córka lub syn przyzwoitej nauczycielki miał taki sam dobrobyt jak wszystkie: Jaruzelskie Moniki, Kulczyk Dominiki, Kulczyk Sebastiany,Tobiasy Solorze, Michały Dotarło do młodych, że mają ci co nie robią bo ci co robią nie mają! Mam pytanie do funkcjonariusza Tuska. Kiedy wyrówna szanse "tych drugich" w PRLu bis ,żeby córka lub syn przyzwoitej nauczycielki miał taki sam dobrobyt jak wszystkie: Jaruzelskie Moniki, Kulczyk Dominiki, Kulczyk Sebastiany,Tobiasy Solorze, Michały Niemczyckie(po przejścich w więzieniu amerykańskim), Bochniarze, Wejcherty, Waltery, etc? W PRLu bis również "ci drudzy' żyją na koszt Narodu i pokazują na swoich przykładach czy warto było prywatyzować PRL na zasadzie prywatyzujemy zyski uspołeczniamy straty. Sebastian Kulczyk, ten biznesmen niczego nie zarobił, przejął po śp. dr pośredniku majątek i do tego dostał prezent od PiSu - nie zapłacił grosza podatku od spadku. A teraz troszkę historii: Kto słyszał i gdzie o biznesmenie polonijnym Henryku Kulczyku, który ma życiorys składający się z samych dziur?(Podobno był rezydentem ale we Wiedniu tam gdzie gangsterzy Baranina i spółka)?. Kolejnym przykładem jest śp. dr pośrednik, który jak sama nazwa wskazuje niczego sam nie stworzył on po prostu pasożytował na PRLu i PRLu bis(ale to samo robił Steve Jobs )? W praktyce dziedziczka po śp. Janie Kulczyku mogła sobie kupić w prezencie dom w Londynie za 300mln PLN, traktując to jako prezent od PiSu na koszt podatnika PRLu bis? A w tym czasie Mamusia(Grażyna Kulczyk) może spokojnie cywilizować chłopa szwajcarskiego budując mu za pieniądze podatnika PRLu bis galerię w samym centrum SZWAJCARSKIEGO miasteczka! PS. A teraz pytanie do biznesmena Kulczyka Sebastiana? Czy odnalazł się potrącony motocyklista Leszek F. i jak się aktualnie czuje oraz czy już się wyjaśniło? dlaczego sprawca wypadku/kolizji nie został przebadany tak alkomatem jak i nie miał pobranej krwi?
trolley
To jeszcze dołóż pytanie co pisowska sekta zrobiła w tym temacie przez 8!! lat swoich rządów! Nawet ci odpowiem: NIC! Dołożyła tylko swoją oligarchię! I zainteresuj się z łaski swojej kiedy kariera Kulczyka się zaczęła i całej wymienionej reszty. Jak też sprawdź czy pisowska sekta już nie była kiedyś u władzy.
trolley odpowiada trolley
A jak ci mało to poczytaj o TELEGRAFIE i FOZ

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki