REKLAMA

Kredyty na 90 proc. to nie białe kruki

Michał Kisiel2016-01-08 10:52analityk Bankier.pl
publikacja
2016-01-08 10:52
Kredyty na 90 proc. to nie białe kruki
Kredyty na 90 proc. to nie białe kruki
/ SXC

Minimalna wysokość wkładu własnego od 1 stycznia tego roku wynosi 15 proc. To wynik zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego. Mogłoby się wydawać, że rekomendacja nadzoru da się we znaki klientom posiadającym mniejsze oszczędności. Jednak grupa banków, które pozwalają zaciągnąć kredyt na 90 proc. wartości nieruchomości wciąż jest dość liczna.

Sprawa minimalnej wysokości wkładu własnego może powodować u osób myślących dziś o zaciągnięciu kredytu lekki zawrót głowy. Po noworocznych zmianach wynikających z rekomendacji nadzoru banki podzieliły się na trzy grupy – każda inaczej ustaliła poziom wymagań wobec potencjalnych kredytobiorców.

Na rynku są instytucje, które już od dłuższego czasu hołdują konserwatywnemu podejściu i oczekują, że klient będzie posiadał środki pokrywające co najmniej 20 proc. wartości kupowanej nieruchomości. Bank BPH, Credit Agricole, ING Bank Śląski nie korzystają z furtki zawartej w zaleceniach nadzoru i nie zgadzają się na dodatkowe zabezpieczenie lub ubezpieczenie brakującego wkładu własnego.

10 czy 15 procent?

Pozostałe instytucje stanęły w ostatnich miesiącach przed dylematem. Z rekomendacji nadzoru wynika, że od początku 2016 r. klient powinien posiadać co najmniej 15-procentowy wkład własny. 10 proc. ceny musi być wkładem gotówkowym – to się nie zmieni również w 2017 r., gdy osiągnięty zostanie docelowym poziom wymagań (20 proc. wkładu własnego). Brakujące 5 proc. można dodatkowo zabezpieczyć, np. poprzez  blokadę środków na koncie lub użycie oszczędności zgromadzonych w IKE i IKZE, a także dzięki ubezpieczeniu. Nadzór stoi twardo na stanowisku, że samo podwyższenie marży (w celu zabezpieczenia brakującego wkładu własnego) nie jest dopuszczalne.

Jeszcze w listopadzie kilka instytucji zapowiedziało, że będzie nadal udzielać kredytów z 10-procentowym wkładem własnym. Część kredytodawców wahała się – do tego grona zaliczał się m.in. PKO Bank Polski i  Bank Zachodni WBK. Wraz z nadejściem nowego roku sytuacja zaczęła się wyjaśniać. Bank Millennium, BGŻ BNP Paribas, eurobank i Bank Zachodni WBK zdecydowały się na zwiększenie wymagań. Instytucje te tworzą dziś grupę kredytodawców wymagających co najmniej 15-procentowej wpłaty.

Minimalna wysokość wymaganego wkładu własnego w mieszkaniowym kredycie hipotecznym

Minimalna wysokość wkładu własnego

Banki

10 proc.

Alior Bank

Bank BPS

Bank Pekao
Bank Pocztowy

BOŚ Bank

mBank

Raiffeisen Polbank

PKO Bank Polski

Deutsche Bank

15 proc.

Bank BGŻ BNP Paribas
Bank Millennium
Bank Zachodni WBK
eurobank

Citi Handlowy

20 proc.

Credit Agricole
ING Bank Śląski
Bank BPH

Źródło: Serwisy internetowe i biura prasowe banków, 8.1.2016

Mimo wcześniejszych zapowiedzi o możliwych utrudnieniach w dostępie do kredytu dla osób dysponujących niewielkimi oszczędnościami, lista banków gotowych skredytować 90 proc. inwestycji prezentuje się okazale. Kredytobiorcy muszą jednak pamiętać, że niższy wkład własny oznacza najczęściej nieco wyższą marżę oraz dodatkowe koszty związane z zabezpieczeniem zobowiązania wpływające wyraźnie na koszt kredytu.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~MSP
Bez dochodu na papierze ani rusz. Kredyty są dla tych co ich nie potrzebują.
~Piotr
A ja zamiast kredytu, polecam lokatę na 3,2%
http://okazjeinternetowe.pl/finanse/12-lokata-bezkarna-3-2-do-100-000-zl
~Pareto
Tylko kto by chcial miec kredyt w Getin Bank??
~Darek
Getin Bank też akceptuje 10% wkładu własnego.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki