REKLAMA

Bezprecedensowe hamowanie chińskiej gospodarki

Maciej Kalwasiński2020-03-16 10:15analityk Bankier.pl
publikacja
2020-03-16 10:15
Bezprecedensowe hamowanie chińskiej gospodarki
Bezprecedensowe hamowanie chińskiej gospodarki
fot. Artyom Ivanov / / Forum

Działania podjęte przez władze oraz mieszkańców Państwa Środka w obliczu epidemii koronawirusa zmroziły aktywność gospodarczą. Chiny oficjalnie odnotowały bezprecedensowe załamanie produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycji. Można się spodziewać, że za miesiąc Pekin przyzna się do pierwszego od niemal pół wieku spadku PKB.

Chińskie władze od lat są (niebezpodstawnie) oskarżane o zawyżanie danych ilustrujących aktywność gospodarczą. Dlatego wielu analityków spodziewało się, że nawet w obliczu gwałtownego zatrzymania działalności w wielu sektorach czy regionach, utrudnień (bądź całkowitej blokady) w przepływie dóbr czy ludzi oraz przystąpienia (niekoniecznie dobrowolnego) do akcji "zostań w domu" przez setki milionów osób opublikowane dziś statystyki nie będą dramatycznie słabe.

Urząd statystyczny (z pewnością za przyzwoleniem najwyższych władz) poinformował dziś jednak o bezprecedensowym załamaniu produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz inwestycji w aglomeracjach miejskich. Liczby są tym bardziej szokujące, że dotyczą okresu styczeń-luty, a zatem czasu zanim władze uznały zagrożenie i podjęły drastyczne środki przeciw rozprzestrzenianiu epidemii. W przeciwieństwie do danych o handlu zagranicznym nie jest to jednak sprytny wybieg, a coroczna praktyka - ruchome obchody Nowego Roku księżycowego wypadające pod koniec stycznia lub w lutym zaburzają bowiem porównywalność danych, dlatego niektóre są publikowane łącznie za dwa miesiące.

Z powodu koronawirusa porównanie to w tym roku wypada dramatycznie. Produkcja przemysłowa skurczyła się o 13,5 proc. To pierwszy spadek oficjalnie odnotowany przez statystyków. Sektorowi ciążył przede wszystkim brak pracowników, którzy nie wrócili po przerwie z rodzinnych stron do miast, a także obawy przed brakiem płynności (w obliczu ograniczenia popytu) czy komponentów (gdyby wyczerpały się zapasy). Wiele firm pozostawało, a część nadal pozostaje, zamkniętych lub pracuje na pół gwizdka.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

W obliczu kryzysu zdrowotnego ponad dwukrotnie wzrosła liczba produkowanych maseczek, a o kilkanaście procent - błyskawicznych makaronów i mrożonego mięsa. Absolutnie nie zwalniał za to bardziej zautomatyzowany i polegający na zapasach komponentów sektor hi-tech - statystycy zwrócili m.in. uwagę na produkcję smartwatchów czy opasek smart, ale też układów scalonych (+8,5 proc.),  kluczowego surowca XXI wieku.

Głębsze było tąpnięcie sprzedaży detalicznej, która zmniejszyła się o 20,5 proc. I w tym przypadku jest to bezprecedensowa obniżka. Chińczycy ograniczyli zakupy, szczególnie tych produktów, które nie są niezbędne do życia - o ok. jedną trzecią skurczyła się sprzedaż odzieży, wyposażenia domów czy paliw i samochodów, nieco bardziej - biżuterii. Wzrosły za to wydatki na żywność i napoje czy "chińskie i zachodnie" leki. Do ponad jednej piątej zwiększył się udział e-handlu.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

Najmocniej zanurkowały inwestycje - aż o 24,5 proc. Co ciekawe, dużo mniej inwestowały tak firmy prywatne, jak i oficjalnie kontrolowane przez władze. W obliczu epidemii najistotniejsze stało się przetrwanie w krótkim terminie, a nie rozwój działalności w długim.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

Być może dzisiejsza publikacja nie powinna jednak dziwić. Pekin zdążył już wszak opublikować w ostatnich tygodniach fatalne odczyty wskaźników PMI za luty czy nieco mylące, ale tylko na pierwszy rzut oka, dane o handlu zagranicznym. Przekaz wydaje się jasny - Chiny zapłaciły wysoką cenę za powstrzymanie koronawirusa. Taki komunikat ma zachęcić Chińczyków do podwójnie wytężonej pracy, a dla władz być argumentem do przedsięwzięcia niezbędnych kroków, by wrócić na ścieżkę wzrostu i jak najszybciej odrobić straty.

Pół wieku wzrostu

Jeszcze silniejszym sygnałem może się okazać publikacja danych o wzroście produktu krajowego brutto w pierwszym kwartale. Załamanie oficjalnych odczytów wartości inwestycji, konsumpcji oraz produkcji (również usług) sugeruje, że Pekin po raz pierwszy od 1976 r. (koniec rewolucji kulturalnej) może zdecydować się na publikację uznającą spadek PKB. Wówczas był to co prawda odczyt roczny, a za miesiąc "tylko" kwartalny", ale i tak byłoby to duże wydarzenie w globalnej gospodarce.

Analitycy liczą co prawda, że głęboki spadek w okresie styczeń-luty doprowadzi do równie gwałtownego odbicia - na wzór litery V, a nie litery U. Do tego trzeba pamiętać o "chińskiej specyfice", w której to marzec, ze względu na obchody Nowego Roku księżycowego, odpowiada za aż 40 proc. aktywności w  kwartale. Jednak aby w I kwartale wzrost PKB był naprawdę dodatni, aktywność w marcu musiałaby być wyjątkowo prężna. Tymczasem nie dość, że chińska gospodarka nadal nie wróciła do normalności (Trivium szacuje, że produkcja sięga ok. 70 proc. normalnego poziomu), to nie pomoże jej szybko pogarszająca się sytuacja za granicą, gdzie władze i mieszkańcy podejmują zdecydowanego działania mające na celu powstrzymanie rozwoju epidemii koronawirusa, co będzie skutkowało zakłóceniami łańcucha produkcji czy spadkiem popytu na wiele dóbr.

Oczywiście nie przeszkadza to w tym, by "na papierze" chińscy statystycy odnotowali wzrost PKB, ale tym razem władze wydają się gotowe oficjalnie uznać, że aktywność gospodarcza spadła w trudnych i wyjątkowych okolicznościach.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
killgore
Bezprecedensowe nie jest hamowanie, tylko fakt, że po raz pierwszy postanowiono nie fałszować danych (przynajmniej nie tak bardzo, jak zwykle). Ciekawe, jakie są prawdziwe dane z polskiej gospodarki...
sdcs
Dokładnie odwrotnie. Komuchy sfałszowały dane jeszcze bardziej niż zwykle.
_boss_
I to jest własnie czas dla naszych firm krajowych, bardzo dobrze że załamała się produkcja i import z Chin. Np. Lentex kojarzony tylko z wykładzinami ma dwie linie starego typu i jedną nowiutką do produkcji włóknin. Wybudowaną i oddaną niedawno za 60 mln zł o wydajności 5000 kg/h. Nie produkowali bo nie było zbytu,I to jest własnie czas dla naszych firm krajowych, bardzo dobrze że załamała się produkcja i import z Chin. Np. Lentex kojarzony tylko z wykładzinami ma dwie linie starego typu i jedną nowiutką do produkcji włóknin. Wybudowaną i oddaną niedawno za 60 mln zł o wydajności 5000 kg/h. Nie produkowali bo nie było zbytu, teraz wiemy co się dzieje.
and00
"dotyczą okresu styczeń-luty, a zatem czasu zanim władze uznały zagrożenie i podjęły drastyczne środki"
Z tego co pamiętam to kwarantanne zaczęli 25.01, i trwała cały luty
bha
Niestety....Wszędzie będzie hamowanie nie tylko tam.Ps. https://www.worldometers.info/coronavirus/
fifik
Trzeba napisać co ze spadkiem wzrostu gospodarczego w USA no dalej czekamy ze zniecierpliwieniem
czarny_kuskus
Śmieszy mnie zawsze ten podtekst w przypadku danych z Chin, że mogą być fałszowane. A skąd ta pewność, że USA, Rosja, Niemcy podają dane rzetelnie, bez manipulacji? Skąd to zaufanie? Bo nie mają skośnych oczu?
zeed
Pewnym nie można być niczego. Ale istnienie wolnych mediów, brak powszechnej cenzury internetu, pluralizm polityczny, wiele niezależnych od siebie ośrodków szacujących wskaźniki sprawia, że możemy uznać zachodnie wskaźniki za bardziej wiarygodne niż te z państwa gdzie każdym aspektem życia rządzi jedna partia.
adamii odpowiada zeed
hehehe prawdopodobnie jedyne wolne media to takie, na ktorych strone nie wjedziesz bo jestes pewny, ze to jakas sekta wierzaca w teorie spiskowe :)

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki