REKLAMA
WEBINAR

REPRYWATYZACJAKomisja weryfikacyjna przyznała lokatorom już ponad 11,5 mln zł odszkodowań

2023-03-08 21:19
publikacja
2023-03-08 21:19

Ponad 156 tys. zł odszkodowań i zadośćuczynień przyznała w środę komisja weryfikacyjna ds. stołecznej reprywatyzacji lokatorom nieruchomości przy ul Stalowej 12 i Saskiej 58. Łącznie dotychczas na rzecz lokatorów komisja przyznała blisko 11 mln 592 tys. zł.

Komisja weryfikacyjna przyznała lokatorom już ponad 11,5 mln zł odszkodowań
Komisja weryfikacyjna przyznała lokatorom już ponad 11,5 mln zł odszkodowań
fot. Arek Markowicz / / FORUM

W komunikacie przekazanym PAP po środowym posiedzeniu komisji poinformowano także o decyzjach komisji dotyczących sześciu warszawskich nieruchomości.

Komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność decyzji prezydenta Warszawy w odniesieniu do nieruchomości przy ulicach: Pustelnickiej 4, Krakowskie Przedmieście 39 i Kruczej 5. W sprawach tych komisja m.in. dostrzegła, że prezydent Warszawy "wadliwie stroną postępowania i beneficjentem decyzji uczynił podmioty, które nabyły prawa i roszczenia do nieruchomości w drodze umowy cywilnoprawnej".

W sierpniu zeszłego roku Naczelny Sąd Administracyjny zmienił cztery wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w których wcześniej WSA uchylił decyzje komisji weryfikacyjnej. NSA zaś uchylił wtedy wyroki WSA i oddalił skargi na decyzje komisji.

Tamte orzeczenia NSA odbiły się głośnym echem w środowisku prawniczym i mediach. Jak wówczas uzasadniał ten sąd "nie zawsze skutki czynności cywilnoprawnej powodują powstanie praw podmiotowych w sferze prawa administracyjnego". "Dzieje się tak tylko wtedy, gdy ustawodawca wyraźnie to unormował" - wskazywał. Według składu NSA, który wydał sierpniowe orzeczenie "sama bowiem podstawa cywilnoprawna zawarcia takiej umowy (nabycia udziału w prawach i roszczeniach - PAP) nie tworzy interesu prawnego w procedurze administracyjnej prowadzonej na podstawie dekretu warszawskiego".

W lutym br. o to, czy nabywcy roszczeń dekretowych mają uprawnienia w administracyjnych sprawach reprywatyzacyjnych zapytał NSA Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Pytanie trafiło do Izby Ogólnoadministracyjnej NSA.

Ponadto w środę komisja weryfikacyjna - jak podano w komunikacie - stwierdziła w części nieważność decyzji prezydenta Warszawy w sprawie nieruchomości przy ul Wolickiej. "Komisja dostrzegła, że prezydent Warszawy wadliwie ustanowił prawo użytkowania wieczystego do części gruntu, który w dacie orzekania nie stanowił własności Skarbu Państwa ani jednostki samorządu terytorialnego" - poinformowano.

Podjęte zostały też dwie decyzje w sprawie uchylenia bądź stwierdzenia nieważności decyzji prezydenta Warszawy z lat 2012-2014 ustalające odszkodowania w sprawach nieruchomości przy ul. Piekarskiej 5 i Jakubowskiej 18. Łączna kwota odszkodowań za tamte nieruchomości wynosiła - jak wynika z komunikatu - ponad 1,7 mln zł.

autor: Marcin Jabłoński

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
zoomek
Wszystko koszer. Jojne Danielsa czyli namiestnika na Polin (za szabesgojem Dudą) zobaczycie tutaj nawet z Rydzykiem. Nie miejcie złudzeń. Jak to wygadał się Zdradosław Sikorski - państwo teoretyczne.
https://www.juzczas.com/post/globalny-monolit
andregru
A czy te odszkodowania płacą ci którzy przyczynili się do tych błędnych decyzji czy jak zwykle reszta społeczeństwa ?
monuz
Odróżnij pojęcia: przyznała od wypłaciła.

Powiązane: Reprywatyzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki