Kiedy rozliczyć się samemu, a kiedy lepiej powierzyć to pracodawcy

redaktor Bankier.pl
Nikt nie przepada za wypełnianiem PIT-ów i obliczeniami należnego podatku. Jeżeli w tym roku podatnik chciał uniknąć tego obowiązku, to już na początku stycznia powinien złożyć pracodawcy druk PIT-12 , aby to pracodawca rozliczył go z fiskusem. Ustawowy termin przekazania tego oświadczenia do pracodawcy minął 10 stycznia 2011 roku. Kolejna szansa, aby to pracodawca rozliczył swojego pracownika już za rok. Trzeba tylko pamiętać o wypełnieniu PIT-12 na początku 2012 roku.

PIT-40 do końca lutego


Jeżeli pracownik przekazał pracodawcy w ustawowym terminie oświadczenie PIT-12, to pracodawca jest zobowiązany rozliczyć pracownika na druku PIT-40 do dnia 28 lutego. Należy pamiętać, że  w tej sytuacji pracodawca nie przekaże pracownikowi deklaracji PIT-11. Zamiast tego do końca lutego wyśle PIT-40 do urzędu skarbowego i do podatnika.

Ważne jest, że aby pracownik mógł skorzystać z możliwości rozliczenia przez pracodawcę na druku PIT-40, musi być związany stosunkiem pracy (np. umowa o pracę). Z tej możliwości nie mogą skorzystać osoby zatrudnione na umowę zlecenie, o dzieło czy uzyskujący przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście oraz wypłat praw majątkowych. Innymi słowy, z rozliczenia na PIT-40 nie mogą skorzystać te osoby, które osiągają inne dochody (poza tymi ze stosunku pracy), wymagające złożenia PIT-37.

Pracodawca uwzględni w deklaracji PIT-40 na wniosek pracownika wyższe koszty uzyskania przychodu, udokumentowane imiennymi biletami okresowymi.

Ograniczenia rozliczenia poprzez PIT-40

Decydując się na rozliczenie przez pracodawcę, podatnik musi wiedzieć, że wiążą się z tym pewne ograniczenia:
 • nie rozliczy się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci,
 • nie odliczy ulgi na dziecko,
 • nie skorzysta z ulgi na internet i wielu innych ulg (np. darowizny),
 • jeśli będzie chciał przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego, to będzie to utrudnione.

1 proc. dla OPP w PIT-40


Formularz PIT-12  i PIT-40  zostały tak skonstruowane, że nie ma w nich rubryk, które dałyby możliwość wskazania organizacji pożytku publicznego i kwoty 1 % podatku. Po przesłaniu PIT-40 do urzędu skarbowego podatnik może złożyć pisemny wniosek również do urzędu skarbowego o przekazanie 1 proc. podatku dla OPP.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł w wyroku z dnia 22 października 2010 roku, że „Podatnik nie może zostać pozbawiony uprawnienia do przekazania części podatku jedynie mocą samej konstrukcji formularzy podatkowych (PIT040 oraz PIT-12) tj. przez fakt, że nie zawierają one odpowiednich rubryk do wskazania odpowiedniej organizacji pożytku publicznego, wysokości kwoty, czy też pouczeń w tym zakresie.„ (III SA/Wa 1902/10)."


Ministerstwo Finansów jednak oponuje w tej sprawie podkreślając, że podatnik ma zawsze wybór – może złożyć PIT-37 do końca kwietnia i w tym formularzu wskazać OPP, dla której chce przekazać 1 proc. swojego podatku.

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację poselską nr 19600 z dnia 15 grudnia 2010 r. (nr SPS-023-19600/10) posła Macieja Orzechowskiego w sprawie przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Poseł nawiązując do powyższego wyroku WSA (III SA/Wa 1902/10) otrzymał taką odpowiedź z Ministerstwa Finansów:„Odnosząc się natomiast do przedstawionego problemu nierówności podatkowej w przekazywaniu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, uprzejmie informuję, iż tego rodzaju stan faktyczny i prawny nie występuje. Wszystkich podatników podatku dochodowego od osób fizycznych obowiązują bowiem jednakowe zasady w kwestii alokacji 1% podatku. Niezależnie bowiem od rodzaju i liczby źródeł przychodów oraz bez względu na to, czy płatnik sporządził i przekazał podatnikowi informację o wysokości uzyskanych dochodów (np. PIT-11A, PIT-11, PIT-8C), czy też roczne obliczenie podatku (PIT-40A z urzędu w przypadku organu rentowego, odpowiednio PIT-40 na wniosek w przypadku zakładu pracy), podatnik ma prawo zdecydować o przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Wystarczy, że w tym celu złoży zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym. Może to uczynić także na bazie otrzymanego od płatnika rocznego obliczenia podatku."

PIT-40 jako informacja PIT-11


Gdy pracownika rozliczył pracodawca na druku PIT-40, a podatnik uzna, że jednak korzystniej dla niego rozliczyć się wspólnie z małżonkiem albo zechce odliczyć wydatki na internet czy ulgę na dziecko, to wykorzystując informacje zawarte w PIT-40, pracownik może złożyć własny PIT-37 w terminie do końca kwietnia 2011 roku. Nie musi to być takie skomplikowane, jak się wydaje. Wystarczy skorzystać jednego z wielu darmowych programów do rozliczeń rocznych.

Rozlicz PIT 2010 z Bankier.pl
 
Jak wypełnić PIT?Program za darmo!Przekaż 1% podatku!

Kiedy więc rozliczyć się samemu, a kiedy lepiej powierzyć to pracodawcy? Odpowiedź jest prosta. Lepiej zlecić pracodawcy rozliczenie, gdy pracownik:
 • pracuje tylko u tego jednego pracodawcy i nie osiąga innych dochodów,
 • nie korzysta z żadnych ulg,
 • nie chce rozliczyć się wspólnie z małżonkiem ani dzieckiem,
 • rezygnuje z przekazania 1 % podatku dla OPP  (bo to wymaga dodatkowej czynności i pisma/deklaracji wysłanej do urzędu skarbowego),
 • ceni wygodę i chce zaoszczędzić czas.

Warto poświęć kilka minut na samodzielne wypełnienie PIT-37, gdy podatnik:
 • chce korzystnie rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem,
 • chce skorzystać z ulg (na dziecko, za internet i innych),
 • chce przekazać 1 % podatku na rzecz OPP.


Katarzyna Sudaj
Bankier.pl
k.sudaj@bankier.pl

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl