Kartą bez PIN-u do 100 zł już od lipca

Zmiany w płatnościach zbliżeniowych kartą. Od lipca 2020 roku w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące zwiększenia limitu jednorazowej płatności. Użytkownicy karty Visa oraz Mastercard będą mogli zapłacić do 100 zł bez podawania PIN-u prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Bez PIN-u kartą do 100 zł
Bez PIN-u kartą do 100 zł (Pexels)

Wkrótce kartą będzie można zapłacić do 100 zł bez podawania PIN-u. Zmiana w płatnościach zbliżeniowych zapowiadana była już w 2017 roku. Od tamtego czasu zgodę na zwiększenie limitu otrzymały od Narodowego Banku Polskiego:

Do 2020 roku trwały rozmowy pomiędzy instytucjami w celu wypracowania najlepszego sposobu wdrożenia. Zmiana w płatnościach zbliżeniowych będzie stopniowo wprowadzana w życie przez banki oraz dostarczycieli terminali płatniczych. 

Obecnie jednorazową płatność bez podawania kodu PIN możliwa jest do 50 zł. Po zwiększeniu limitu do 100 zł nadal możemy zostać poproszeni o wpisanie PIN-u bez przekraczania kwoty granicznej. Jeżeli łączna kwota operacji w danym dniu wyniesie powyżej 150 euro lub przy szóstej transakcji, trzeba będzie wpisać kod, zgodnie z prawem unijnym. 

Podniesienie limitu dla transakcji bez PIN może budzić obawy dotyczące bezpieczeństwa transakcji kartowych. Eksperci zwracają jednak uwagę, że za granicą limity te są już dziś znacznie wyższe.

- Obecny limit 50 zł dla transakcji zbliżeniowych bez PIN ustanowiony zostały przed dekadą, kiedy to nowa technologia dopiero raczkowała. Dziś siła nabywcza pieniądza jest już inna, więc górna granica płatności bez PIN może wymagać przesunięcia. Warto zwrócić uwagę, że za granicą, np. w Wielkiej Brytanii limit dla płatności zbliżeniowych bez PIN podniesiony został przed 5 laty do poziomu 30 funtów. Nadal nie jest pewne, kiedy dokładnie wzrośnie limit w Polsce. Do nowych regulacji będzie musiał dostosować się cały rynek, w tym banki i agenci rozliczeniowi. Niewykluczone, że stanie się to dopiero pod koniec roku - komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

Na koniec września 2019 r. w Polsce było 36,2 mln kart zbliżeniowych, przeczytamy w opublikowanym raporcie Narodowego Banku Polskiego. Polscy coraz częściej wybierają bezgotówkowe formy płatności

DF

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 10 zenonn

Syndrom gotującej się żaby, czyli kiedy tolerujesz coś zbyt długo.
Po co to komu? Dlaczego użytkownik sam nie może określić limitu kwotowego i ilościowego bez PINu?
Banda dba by bezmyślni wydawali dużo. Np. weź towar już, o kwocie poinformujemy za tydzień zapłacisz zbiorczo później, stracisz kontrolę nad codziennymi wydatkami. Zabrakło ci pieniędzy - weź kredyt. Nie masz na spłatę kredytu, państwo ustami prawników cie zlicytuje, a kolejne szumowiny łaskawie cię oddłużą po wielu latach za dodatkowe pieniadze. Nie stać cie? Sprzedaj się na części albo zdechnij.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 gromowladna

Nic nowego. Wynik inflacji

! Odpowiedz
6 13 anty12

Komunisci z pisu cha pozbyc sie gotowki.

! Odpowiedz
12 36 passenger

Efekt inflacji. Za 50zł, to nawet nie kupisz bułek, wędliny i sera na sobotnie rodzinne śniadanie...

! Odpowiedz
4 32 nostsherlock

Kolejny znak nadchodzącej inflacji

! Odpowiedz
9 18 antek10

Opodatkować wpisywanie pinu lewą ręką. Zawsze ktoś sie złapie a pisobolszewik na tym skorzysta.

! Odpowiedz
10 18 qwerty88

Hiperinflacja chyba się szykuje jak już za takie regulacje się biorą i chcą nam zrobić dobrze.
Może lepiej od 500+ PIN powinien być ?
A żeby obie strony były wygrane to jeszcze jakiś podatek od użycia PIN-u wprowadzić, tak żeby zadbać o palce rodaków, skoro już tak dbamy o zdrowie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne