REKLAMA
PIT 2023

Kartą bez PIN-u do 100 zł już od lipca

2020-02-17 10:40, akt.2020-02-17 15:14
publikacja
2020-02-17 10:40
aktualizacja
2020-02-17 15:14

Zmiany w płatnościach zbliżeniowych kartą. Od lipca 2020 roku w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące zwiększenia limitu jednorazowej płatności. Użytkownicy karty Visa oraz Mastercard będą mogli zapłacić do 100 zł bez podawania PIN-u prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

fot. / / Pexels

Wkrótce kartą będzie można zapłacić do 100 zł bez podawania PIN-u. Zmiana w płatnościach zbliżeniowych zapowiadana była już w 2017 roku. Od tamtego czasu zgodę na zwiększenie limitu otrzymały od Narodowego Banku Polskiego:

Reklama

Do 2020 roku trwały rozmowy pomiędzy instytucjami w celu wypracowania najlepszego sposobu wdrożenia. Zmiana w płatnościach zbliżeniowych będzie stopniowo wprowadzana w życie przez banki oraz dostarczycieli terminali płatniczych. 

Obecnie jednorazową płatność bez podawania kodu PIN możliwa jest do 50 zł. Po zwiększeniu limitu do 100 zł nadal możemy zostać poproszeni o wpisanie PIN-u bez przekraczania kwoty granicznej. Jeżeli łączna kwota operacji w danym dniu wyniesie powyżej 150 euro lub przy szóstej transakcji, trzeba będzie wpisać kod, zgodnie z prawem unijnym. 

Podniesienie limitu dla transakcji bez PIN może budzić obawy dotyczące bezpieczeństwa transakcji kartowych. Eksperci zwracają jednak uwagę, że za granicą limity te są już dziś znacznie wyższe.

- Obecny limit 50 zł dla transakcji zbliżeniowych bez PIN ustanowiony zostały przed dekadą, kiedy to nowa technologia dopiero raczkowała. Dziś siła nabywcza pieniądza jest już inna, więc górna granica płatności bez PIN może wymagać przesunięcia. Warto zwrócić uwagę, że za granicą, np. w Wielkiej Brytanii limit dla płatności zbliżeniowych bez PIN podniesiony został przed 5 laty do poziomu 30 funtów. Nadal nie jest pewne, kiedy dokładnie wzrośnie limit w Polsce. Do nowych regulacji będzie musiał dostosować się cały rynek, w tym banki i agenci rozliczeniowi. Niewykluczone, że stanie się to dopiero pod koniec roku - komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

Na koniec września 2019 r. w Polsce było 36,2 mln kart zbliżeniowych, przeczytamy w opublikowanym raporcie Narodowego Banku Polskiego. Polscy coraz częściej wybierają bezgotówkowe formy płatności

DF

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (7)

dodaj komentarz
zenonn
Syndrom gotującej się żaby, czyli kiedy tolerujesz coś zbyt długo.
Po co to komu? Dlaczego użytkownik sam nie może określić limitu kwotowego i ilościowego bez PINu?
Banda dba by bezmyślni wydawali dużo. Np. weź towar już, o kwocie poinformujemy za tydzień zapłacisz zbiorczo później, stracisz kontrolę nad codziennymi wydatkami.
Syndrom gotującej się żaby, czyli kiedy tolerujesz coś zbyt długo.
Po co to komu? Dlaczego użytkownik sam nie może określić limitu kwotowego i ilościowego bez PINu?
Banda dba by bezmyślni wydawali dużo. Np. weź towar już, o kwocie poinformujemy za tydzień zapłacisz zbiorczo później, stracisz kontrolę nad codziennymi wydatkami. Zabrakło ci pieniędzy - weź kredyt. Nie masz na spłatę kredytu, państwo ustami prawników cie zlicytuje, a kolejne szumowiny łaskawie cię oddłużą po wielu latach za dodatkowe pieniadze. Nie stać cie? Sprzedaj się na części albo zdechnij.
gromowladna
Nic nowego. Wynik inflacji
anty12
Komunisci z pisu cha pozbyc sie gotowki.
passenger
Efekt inflacji. Za 50zł, to nawet nie kupisz bułek, wędliny i sera na sobotnie rodzinne śniadanie...
nostsherlock
Kolejny znak nadchodzącej inflacji
antek10
Opodatkować wpisywanie pinu lewą ręką. Zawsze ktoś sie złapie a pisobolszewik na tym skorzysta.
qwerty88
Hiperinflacja chyba się szykuje jak już za takie regulacje się biorą i chcą nam zrobić dobrze.
Może lepiej od 500+ PIN powinien być ?
A żeby obie strony były wygrane to jeszcze jakiś podatek od użycia PIN-u wprowadzić, tak żeby zadbać o palce rodaków, skoro już tak dbamy o zdrowie.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki