Płatności zbliżeniowe do 100 zł bez PIN-u już w przyszłym roku

analityk Bankier.pl

Wszystko wskazuje na to, że od III kwartału 2019 roku będziemy mogli realizować transakcje zbliżeniowe do kwoty 100 zł bez podawania kodu PIN. Mastercard ma już zgodę NBP na podniesienie limitu, teraz stosowny wniosek zgłosiła organizacja Visa.

- Potwierdzam, wniosek o podniesienie limitu dla płatności zbliżeniowych został złożony do Narodowego Banku Polskiego. Planowo nowy limit ma zacząć obowiązywać w III kwartale 2019 r. – powiedział nam Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce.

O tym, że banki i organizacje płatnicze chcą podnieść limit transakcji zbliżeniowych bez PIN, pisaliśmy na łamach Bankier.pl już w ubiegłym roku. Obecnie ustawiony limit – 50 zł – jest zdaniem wielu uczestników rynku za niski. Był on zdefiniowany 10 lat temu temu, kiedy to technologia zbliżeniowa debiutowała na naszym rynku.

(fot. Novic / YAY Foto)

Wówczas były też inne ceny. Jak wylicza organizacja Mastercard, w ciągu dekady realna wartość nabywcza pieniądza spadła o łącznie 21,6 proc. Zestaw  produktów, który 10 lat temu był wart 100 zł, dziś kosztuje ponad 120 zł. W efekcie maksymalna kwota 50 zł, ustalona w 2007 r., przestała być adekwatna do dzisiejszych warunków.

Tymczasem Polacy przekonali się do transakcji zbliżeniowych. Mastercard podaje, że w sierpniu 2018 r. po raz pierwszy udział tego rodzaju płatności we wszystkich transakcjach z użyciem kart Mastercard i Maestro w Polsce przekroczył próg 85 proc. W Europie częściej niż Polacy zbliżeniowo płacą jedynie Czesi – 93 proc.

Firma podaje, że Polska zdecydowanie wyprzedza kraje, które uważa się powszechnie za technologicznie zaawansowane. W Szwecji, która często jest wskazywana jako pierwszy kraj, który może stać się „w pełni bezgotówkowy”, zbliżeniowo realizowanych jest obecnie 12 proc. transakcji Mastercard. W przypadku Niemiec, czyli europejskiej potęgi gospodarczej, jest to niewiele więcej – 15 proc. Wynika to przede wszystkim z późniejszego wprowadzenia do tych krajów technologii zbliżeniowej.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w Polsce na koniec I kwartału 2018 roku w obiegu było około 31,9 mln kart z funkcją zbliżeniową. To już 80 proc. wszystkich kart w naszych portfelach. Już 98 proc. wszystkich terminali POS na rynku akceptowało technologię zbliżeniową.

Zobacz również: Karty zbliżeniowe a bezpieczeństwo. Czy jest się czego obawiać?

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 czytacz

czemu tak długo trzeba czekać na zwiększenie tej kwoty w transakcjach zbliżeniowych?

! Odpowiedz
4 7 frodek

W Polsce BANSKTERA ma eldorado dlatego tak w tym klimacie przodujemy

! Odpowiedz
6 6 forfun

szwecja sama sobie dołki kopie a banksterka i rządy na siłę próbuje wciągnąć w to innych

! Odpowiedz
6 4 silvio_gesell

Akurat gotówka jest źródłem samych problemów. Już mniej szkodliwy makrogospodarczo jest „zeszyt”, bo nie potrzeba do niego banku centralnego.

! Odpowiedz
2 7 frodek odpowiada silvio_gesell

Na czym polega problem z gotówką czyli realnym pieniądzem?

! Odpowiedz
0 1 silvio_gesell odpowiada frodek

Liczba nie starzeje się jak owoce naszej pracy. Bez ujemnych stóp jest to obietnica bez pokrycia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne