REKLAMA

Kaczyński: W rozwiązanie problemu kredytów walutowych będzie musiał zaangażować się NBP

2016-04-18 08:39
publikacja
2016-04-18 08:39

W operacji rozwiązania problemu kredytów walutowych i "polisolokat" musi być brana pod uwagę kondycja banków, ale będzie musiał się w to zaangażować także Narodowy Bank Polski - poinformował w tygodniku "wSieci" Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

fot. Krystian Dobuszynski / / FORUM

"To będzie poważna operacja, która musi brać pod uwagę kondycję banków, ale całkowicie możliwa do wykonania. Będzie musiał się w to zaangażować Narodowy Bank Polski" - powiedział Kaczyński.

Prezes poinformował, że oprócz rozwiązania problemu kredytów walutowych należy także rozwiązać kwestię "polisolokat".

"Międzynarodowe koncerny doskonale wiedzą, że gdy działa się niezgodnie z prawem, to w praworządnym państwie płaci się karę" - powiedział Kaczyński.

Przypomnijmy, że w połowie marca KNF opublikowała raport prezentujący analizę wpływu wejścia w życie prezydenckiej ustawy o przywróceniu równości stron niektórych umów kredytu, potocznie nazywanej ustawą frankową. Wynikało z niego, że banki mogłyby być narażone na jednorazowe wydatki w wysokości nawet powyżej 60 mld zł, a nadzorca stwierdził, że nie widzi możliwości, by koszty te rozłożyć w czasie.

Złotówkowcy mają się lepiej niż frankowcy?

Złotówkowcy mają się lepiej niż frankowcy?

Panuje przekonanie, że spłacający kredyty w rodzimej walucie mają się lepiej niż tzw. frankowcy, o których problemach głośno rozpisują się media. Tymczasem 30 proc. badanych przez Bankier.pl „złotówkowców” wydaje na ratę więcej niż 1/3 miesięcznych dochodów, 26 proc. nie ma już z czego odkładać oszczędności, a prawie 40 proc. spłacany kredyt skutecznie blokuje dalsze plany mieszkaniowe.

Prezydencki projekt krytykowali analitycy. - Uważam, że osobom, które mają problemy nie ze swojej winy, zarówno kredytobiorcom frankowym, jak i złotowym, należy pomagać. Trzeba pomagać, ale nie w ten sposób, że zawalimy sobie gospodarkę. Jeśli zawalimy sektor bankowy to zrujnujemy gospodarkę – stwierdził w rozmowie z Bankier.tv Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion.

O prezydenckiej ustawie dosadnie wypowiedział się również prezes NBP Marek Belka - Katastrofa. To oznaczałoby bardzo poważne problemy dla polskiej gospodarki. Musielibyśmy płacić za najsłabsze banki z własnej kieszeni.

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że chce pomóc frankowcom i jednocześnie uwzględnić też rzeczywiste zagrożenia, jakie mogą płynąć w związku z tym dla sektora bankowego.

- Jest projekt, ten projekt był oceniany zarówno przez NBP, jak i przez KNF. Te opinie, zwłaszcza z KNF wróciły z projektem do Kancelarii Prezydenta. Jest grupa niezależnych ekspertów, którzy w tej chwili analizują i to, co do tej pory przygotowaliśmy i te uwagi, które zostały zgłoszone przez KNF - to są eksperci i wierzę w to, że uda im się wypracować takie rozwiązanie, które jako prezydent będę mógł złożyć spokojnie w Sejmie jako projekt ustawy, który także będzie uwzględniał właśnie te potencjalne zagrożenia, które są dla banków. Ale zagrożenia, które mają charakter rzeczywistych zagrożeń, a nie tych, które są wymyślone czy wyimaginowane" - mówił prezydent w wywiadzie dla Superstacji.


W ubiegłym tygodniu szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska powołała zespół do opracowania nowej wersji projektu ustawy, dotyczącej posiadaczy kredytów frankowych - poinformowała kancelaria w komunikacie. Poprawiony projekt ma być gotowy na przełomie maja i czerwca.

Tymczasem frankowcy po raz kolejny protestowali w Warszawie. Manifestacja, zorganizowana przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu przeszła od siedziby NBP na Placu Powstańców Warszawy, ulicami Świętokrzyską, Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście przed Pałac Prezydencki. Nieśli transparenty z napisami: "prezydencie czas spełnić obietnice", "stop bankowemu bezprawiu", "bankierzy i KNF to oszuści", "złodzieje", "stop bankowemu niewolnictwu"; krzyczeli: "chodźcie z nami", a pod Pałacem Prezydenckim: "prezydencie dotrzymaj obietnicy". Frankowcy domagali się od prezydenta Dudy złożenia w Sejmie projektu ustawy o pomocy dla frankowców, rozpoczęcia debaty na ten temat w mediach oraz włączenia przedstawicieli frankowców do prac nad ustawą.

Uwaga: ostatnie dni na wysłanie PIT-ów za 2015 rok!

Uwaga: ostatnie dni na wysłanie PIT-ów za 2015 rok!

Nie złożyłeś jeszcze deklaracji podatkowej za 2015 rok? Nie czekaj do ostatniej chwili - pobierz darmowy program, sprawdź dostępne ulgi i rozlicz się - szybko i bezproblemowo - z Bankier.pl. Z nami zrobisz to bez wychodzenia z domu - Twój PIT trafi do wskazanego urzędu skarbowego.

PAP/ seb/ osz/Bankier.pl

Źródło:Bankier24
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (400)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ja
Oto co Pan Kuczyński mówił w 2007 roku o kredytach frankowych....

“Operacja przewalutowania kredytu miałaby sens w sytuacji, gdyby złoty miał się zacząć znacznie osłabiać. “Tymczasem jest zupełnie odwrotnie” - wyjaśnia Informacyjnej Agencji Radiowej Piotr Kuczyński z Xelion.
~RegularnyWidz
Czy to przypadkiem nie historyczne video z 18 marca?
~Prawda
Wstyd. Wstyd. WSTYD.
Żeby dotąd nikt (KNF,MF, Rządy, Banki) - nie wprowadziły ustawowego ZABLOKOWANIA WZROSTU KAPITAŁU wskutek ciągłego wzrostu franka. A ryzyko dalszego wzrostu jest duże!.
Wstyd. Wstyd. Wstyd. Polscy ekonomiści i politycy. Wstyd. Wstyd. Wstyd. Tyle lat minęło od 2009 roku, a tu nadal GÓWNO.
~jacek


https://www.bankowebezprawie.pl/klamstwo-24-klamstwa-o-toksycznych-kredytach/
~ferdek
A ile te banki zapłaciły do naszego budżetu podatków z zysku i też będziemy musieli bankom zwrócić podatki?????????
~WydojeniPL
UKŁAD BankowoFrankowoPICowy wprowadzi VAT(25-27)%. DOJĄ jak leci !!!

UGODA ma wydrenować WSZYSTKICH obywateli z kasy !!!!!

Wehikuł Frankowo-Bankowy "TYTANIC" zaprasza wszystkich obywateli na NIEODPŁATNĄ przejażdżkę za 3.000 PLN/obywatela. Frankowicze wniebowzięci, dosłownie

Banki chętnie
UKŁAD BankowoFrankowoPICowy wprowadzi VAT(25-27)%. DOJĄ jak leci !!!

UGODA ma wydrenować WSZYSTKICH obywateli z kasy !!!!!

Wehikuł Frankowo-Bankowy "TYTANIC" zaprasza wszystkich obywateli na NIEODPŁATNĄ przejażdżkę za 3.000 PLN/obywatela. Frankowicze wniebowzięci, dosłownie

Banki chętnie przytulą te 65-135 mld PLN odszkodowań, a obywatel za to zapłaci podwyżką VAT np. o 2-3 pkt %

NBP wypłaci bankom odszkodowania (UGODA), a wzrost VATu wypełni ubytki w NBP

"Frankowicze" tym mechanizmem okradają społeczeństwo !

Frankowicze to tylko 3% populacji, a gdzie reszta populacji Polaków !!!

Dogadujcie się z bankami lub procesujcie !!!

Prezydent nie jest stroną sprawy !!!!

Prezydent powiedział o przewalutowaniu i to zrobi !!!

a do tego potrzebna jest UGODA !!!, a nie procesy międzynarodowe kosztem KOWALSKIEGO,
której koszty szacowane są na 15-25 mld EURO i są to tylko koszty bezpośrednie !!!

pozdrawiam trzeźwo myślących

Obran zawarł z bankami UGODĘ. Kosztem 9 mld EURO środków publicznych !

97% Obywateli Polski zrozumie, że frankowicze nie mogą żądać, aby reszta obywateli spłacała ich kredyt. Orban podniósł VAT o 2 pkt % z tego powodu.

Klopoty ze splatą ma ok 4% frankowiczów, co daje ok. co 1000y obywatel Polski.
Ściślej takich kredytów jest ok. 30.000. zakładając nawet pomoc w wys. 100 CHF/mieś na kredyt,daje to wartość 3 mln CHF/mieś, 36 mln CHF/rocznie !!!

Orban pożyczył z banku centralnego 9 mld EURO i wypłacił odszkodowania bankom.

Zwrot pożyczki nastąpił przez podwyższenie VATu o 2 pkt. %

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki