Belka o skutkach ustawy frankowej: Katastrofa

2016-03-22 08:30
publikacja
2016-03-22 08:30
fot. Jerzy Dudek / FORUM

Marek Belka krytycznie ocenia prezydencki projekt ustawy frankowej. W wywiadzie dla Tok FM prezes NBP zdradził także, kto najprawdopodobniej będzie jego następcą oraz opowiedział o swoich szansach na prezesurę w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Belka o skutkach ustawy frankowej: Katastrofa / fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

- Katastrofa. To oznaczałoby bardzo poważne problemy dla polskiej gospodarki. Musielibyśmy płacić za najsłabsze banki z własnej kieszeni – tymi słowami Marek Belka odpowiedział na pytanie Dominiki Wielowieyskiej dotyczące zmaterializowania się nawet najłagodniejszego scenariusza opisującego skutki wprowadzenia prezydenckiego projektu ustawy frankowej.

Tydzień temu Komisja Nadzoru Finansowego oszacowała, że obciążenia banków w związku z wdrożeniem tej ustawy wynosiłyby od 44 do nawet 107 miliardów złotych.

- Zawsze byłem zdania, że nie ma co ludziom obiecywać przewalutowania kredytu wg historycznego kursu wymiany. Trzeba natomiast zastanowić się nad tym, gdzie banki popełniały pewne wykroczenia wobec zaufania społecznego – dodał Belka, wspominając np. wysokości i sposobie ustalania spreadów czy wymagania zabezpieczeń od kredytobiorców. Prezes NBP podkreślił jednak, że „nie były to wykroczenia prawne”.

- Sam fakt brania i udzielania kredytów frankowych był nieroztropny z punktu widzenia wszystkich: banków, ludzi, którzy brali te kredyty, ale też i polityków, którzy bronili tej sprawy jak niepodległości Polski – dodał Belka.

Prezes NBP nie rozwinął tej kwestii, ale prawdopodobnie miał na myśli polityczne przepychanki wokół "Rekomendacji S" z 2006 r., kiedy to m.in. klub parlamentarny PiS skrytykował tzw. „Rekomendację S” wprowadzającą ograniczenia dostępności do kredytów walutowych.

„Prawdopodobny następca Glapiński”

W trakcie wywiadu Marek Belka dwukrotnie zasugerował, że jego następcą będzie Adam Glapiński. „Mam nadzieję, że będzie kontynuował obecną politykę” – powiedział Belka na pytanie dotyczące Glapińskiego. W dalszej części rozmowy zacytował słowa Glapińskiego, określając go „moim prawdopodobnym następcą”.

Dzisiejsze słowa Marka Belki to kolejny podpunkt na długiej liście argumentów przemawiających za objęciem sterów NBP przez Adama Glapińskiego. Ekonomista na początku marca został (na wniosek obecnego prezesa) powołany przez prezydenta do zarządu banku centralnego. Wizję swojej prezesury kreślił także sam Glapiński. W wywiadzie dla agencji Bloomberg stwierdził bowiem, że on sam jest „najbardziej prawdopodobnym kandydatem" na stanowisko prezesa NBP. W kolejnym wywiadzie, udzielonym agencji PAP, Glapiński odmówił już komentarza w tej sprawie.

EBOiR „pozamiatany”

- Proszę się uspokoić, nic z tego nie wyjdzie. To już pozamiatane – tymi słowami Marek Belka określił swoje szanse na objęcie stanowiska prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. 

Przypomnijmy – na początku marca rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę obecnego prezesa NBP na stanowisko, które obecnie zajmuje Brytyjczyk Suma Chakrabarti. Spekulacje na temat Polaka w fotelu prezesa EBOiR zgasły jednak bardzo szybko, po tym jak amerykański sekretarz skarbu Jack Lew powiedział, że obecny prezes „jest najlepszą osobą, która może kierować bankiem”. Bez poparcia USA, które mają dominującą pozycję w EBOiR, wybór Belki nie będzie możliwy.

- Trzeba mieć realistyczny stosunek do świata. Jak duży kraj coś weźmie, to już nie odda – skwitował swoje szanse Marek Belka.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (80)

dodaj komentarz
~redix
co potwierdza, że banki żadnej waluty nie mają, ale handlować nią to handlują. Ustawa najwyraźniej pogrąży też Belkę, bo pewnie wcześniej naobiecywał bankom i stąd ten szarak miał poparcie na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju
~CHF
znacjonalizować banki, jak zrobiła to Islandia i będzie bez katastrof.
https://czasprzebudzenia.wordpress.com/2011/11/19/islandzka-lekcja-dla-calego-swiata/
~leming
Ale belka przeszedł pranie mózgu przez banki bo niedawno mówił co innego. Poza tym z raportu KNF wynika, że jeśli Banki nie zarobią 70 mld zł (czyli jak wejdzie ustawa w życie) to będzie armagedon....ludzie to śmiech na sali z inteligencji zwykłego człowieka
~BN
ZA NIEFRASOBLIWOŚĆ PLACI NIEFRASOBLIWY A NIE INNY PODATNIK.
~SMIECH

SBB KNF https://youtu.be/PNRixXi7Dqw a raport KNFu
~nibyfrankowicz
idź w cholerę szkodniku
~LAMA

Banki od początku wiedziały że te kreduty to smierdzący temat:

https://scontent.xx.fbcdn.net/hphotos-xlt1/v/t1.0-9/12799327_10205293551611800_5998659237723450132_n.jpg?oh=de98fafe97353c24c34ceac13b4b57a4&oe=57512B93
~kil
Bank, w którym brałam kredyt,w momencie udzielania kredytu (2008r.) miał kapitał zakładowy 320.000.000,00 zł. teraz ma 520.000.000,00. To chyba sobie poradzi z ustawą.
~niko
precz z franksterami reszta sołeczenstwa bedzie spłacac za tych tepakow kredyty bo oni nie mieli swiadomosci ze frank moze wzrosnac i nikt im nie powiedział niech przedsiebiorca pojdzie do skarbowki z takimi argumentami i zobaczymy czy je uwzglednią
~FRANEK
PRZEWALUTOWAĆ ZGODA ,ALE PO SREDNIM KURSIE

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki