REKLAMA

KE bierze na celownik podatki Amazona

2016-09-20 09:22
publikacja
2016-09-20 09:22

– Jeśli chodzi o interpretacje podatkowe, to obecnie mamy na oku takie firmy, jak Amazon i McDonald's – powiedziała komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. Komisja Europejska w ciągu najbliższych miesięcy przyjrzy się zobowiązaniom podatkowym kolejnych dwóch koncernów. 

fot. / / FORUM

Pod koniec sierpnia bieżącego roku KE orzekła, że Irlandia udzieliła Apple'owi pomocy publicznej w wysokości 13 mld euro, którą teraz korporacja musi oddać. Przedsiębiorstwo płaciło podatek od zysków w wysokości nawet 0,005 proc. W rozmowie z serwisem EurActiv.com Vestager poinformowała, że w tej chwili działania KE skupią się m.in. na weryfikacji podejrzanych interpretacji podatkowych Amazona.

Wątpliwości w przypadku koncernu Jeffa Bezosa dotyczą zysków rejestrowanych w Luksemburgu, które nie podlegają tam opodatkowaniu. Według wstępnych ustaleń Komisji Europejskiej firma z Seattle otrzymała "dotację" od Luksemburga w zakresie podatków. 

Konsekwencją afery "Luxembourg Leaks", w ramach której ujawniono, że decyzje podatkowe władz Luksemburga umożliwiały ponad 300 koncernom płacenie przez wiele lat bardzo niskich podatków, było ukaranie m. in. Fiat Finance and Trade. Komisja Europejska uznała, że państwo przyznało wówczas "wybiórcze korzyści" i obciążyło wewnętrzny bank Fiata kwotą 30 mln euro zwrotu podatku

"Amazon po Polsku" - jak traktuje polskiego pracownika międzynarodowa korporacja

"Amazon po Polsku" - jak traktuje polskiego pracownika międzynarodowa korporacja

2,22 mld zł na inwestycje w Polsce, 4,5 tys. pracowników zatrudnionych na stałą umowę o pracę, prawie 3 mln wydanych posiłków za złotówkę – tak w liczbach reklamuje się Amazon. Co mamy po drugiej stronie? 14 kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, 11 wypadków w ciągu pierwszego kwartału działania centrum pod Poznaniem, a także 7 proc. premii wynikowej, którą pracownicy przestali otrzymywać po podniesieniu płacy godzinowej w zakładzie.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~zez
Kiedy KE weźmie się za Volkswagena? Minął już rok od ujawnienia przekrętu z emisją, w USA już zasądzono odszkodowania a w UE ciągle "analizują sytuację"...
~vw
póki co okazało się, że diesle z vw są najbardziej ekologicznymi dieslami...
~tgh
A w Polsce markety płaca zero, nul.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~mm
jaby zaczeli mowic jakies masz placic podatki tez bys narzekal.
~Danek
Apple pluje swoim klientom w twarz. Dotyczy to tez Polakow. Placili 0,005 % podatku, a pracujac np w Polsce placi sie 19 % + zus itp., ale ludzie rozum traca jak widza nowego Ajfona i kupuja go za pare tysiecy zlotych.
~mm
Ludize placa za wlasna chciwosc i glupote -nic z tym panie nie zrobisz.
~Alina
Trzeba wszcząć postępowanie przeciw Luksemburgowi !

Panie Juncker, do dzieła !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki