REKLAMA

"Jeśli rząd zlikwiduje OFE, obywatele wystawią polityczny rachunek"

2013-08-06 06:20
publikacja
2013-08-06 06:20

Ponad połowa Polaków nie przekazałaby swoich składek z OFE do ZUS, gdyby rząd wprowadził taką możliwość - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytutu GFK Polonia dla Konfederacji Lewiatan. 70 proc. ankietowanych czułoby się bezpieczniej, gdyby ich emerytura pochodziła z dwóch źródeł, co oznacza, że nie chcą radykalnych zmian w obecnym systemie emerytalnym. Chociaż wypracowywane przez fundusze emerytalne wyniki ich nie satysfakcjonują.

pieniądze
Źródło: SXC

  - Szczególnie młodsi Polacy, którzy mają przed sobą wiele lat pracy, chcą, żeby ten system został zachowany. Tzn. żeby część ich emerytury pochodziła z ZUS-u, a część ze zgromadzonych oszczędności - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Tak odpowiedziało 70 proc. respondentów. Oznacza to, że woleliby, aby system emerytalny został zachowany w obecnym kształcie.

  - Jeżeli OFE zostaną zlikwidowane lub bardzo ograniczone, to młodzi ludzie wystawią rządowi polityczny rachunek za taką działalność, ponieważ słusznie czy nie  pieniądze trafiające do otwartych funduszy traktowane są jako środki prywatne - tłumaczy Mordasewicz.

Z badania wynika, że 79 proc. respondentów uważa, że pieniądze zgromadzone OFE to indywidualne oszczędności emerytalne. Zdaniem eksperta takie podejście wynika z faktu, że środki zgromadzone w OFE podlegają dziedziczeniu. Dlatego ludzie nie życzyliby sobie tego, by państwo po nie sięgało, kierując cały strumień pieniędzy do ZUS.

Rząd zaproponował trzy warianty zmian w funkcjonowaniu OFE, które zgodnie z argumentacją mają zwiększyć przyszłe emerytury. Eksperci podkreślają, że chodzi przede wszystkim o rozwiązanie problemów budżetu państwa. Propozycje rządu to: likwidacja obligacyjnej części OFE lub dobrowolność udziału w OFE (w tym również możliwa wraz z dodatkową składką).

  - Obecne rozwiązania zaproponowane przez rząd trudno nazwać uczciwymi - zaznacza ekspert. - Jeżeli rząd umożliwi ubezpieczonym dokonywanie uczciwego wyboru: OFE lub ZUS, to ludzie odbiorą to pozytywnie.

Jego zdaniem nieuczciwe jest również założenie, które mówi o tym, że jeżeli dana osoba w ciągu trzech miesięcy nie podejmie decyzji o pozostaniu w OFE, to automatycznie zostanie skierowana do ZUS. Co więcej,  już nigdy nie będzie mogła przenieść środków z powrotem do funduszu.

  - Uważam, że rząd powinien przyjąć jako domyślne pozostanie obywateli w OFE, ponieważ z OFE do ZUS można się przenieść w każdym momencie. Nie zamykajmy ubezpieczonym drogi wyboru - apeluje ekspert Konfederacji Lewiatan.

Wśród respondentów, którzy brali udział w badaniu, 57 proc. odpowiedziało, że nie zdecydowałoby się na przekazanie swoich pieniędzy z OFE do ZUS, gdyby rząd wprowadził taką możliwość. Takie rozwiązanie wybrałby zaledwie co piąty respondent.

Jeremi Mordasewicz zaznacza przy tym, że Polacy, choć nie są zadowoleni z wyników wypracowywanych obecnie przez OFE, system emerytalny w dotychczasowym kształcie daje im poczucie bezpieczeństwa. Przekonuje również, że mając na względzie długi czas oszczędzania na emeryturę, powinni zaakceptować zmienność zysków z OFE.

  - OFE zarabiają, kiedy polska giełda idzie do góry i ich zyski są zdecydowanie mniejsze, gdy na giełdzie panuje zastój - wyjaśnia. - Musimy się pogodzić z tym, że nasze aktywa w OFE zwiększają wartość w okresie dobrej koniunktury, a są słabsze w okresie złej mogą nawet chwilowo stracić. Pamiętajmy o tym, że oszczędzamy na emeryturę przez 30-40 lat, więc z takimi wahaniami będziemy mieli do czynienia i będziemy musieli sobie z tym poradzić.

Jest również przekonany, że w przypadku wprowadzenia zupełnie innych regulacji niż proponowane, OFE mogłyby wypracować znacznie większe zyski dla przyszłych emerytów. Zaznacza przy tym, że nie jest to zarzut do OFE, ale oczekiwanie wobec rządzących. 

  - Po pierwsze, moglibyśmy obniżyć koszty funkcjonowania OFE, po drugie, powinniśmy powiązać wynagrodzenie dla zarządzających funduszami z wynikami, jakie uzyskują dla ubezpieczonych. Po trzecie, powinniśmy umożliwić kształtowanie portfela inwestycyjnego dostosowując go do wieku klienta więcej akcji, kiedy zaczyna oszczędzać, a kiedy zbliża się do emerytury więcej obligacji - wymienia.

Połowa badanych ocenia OFE bardzo dobrze lub raczej dobrze, a zaledwie 16 proc. czułoby się bezpieczniej, gdyby całą przyszłą emeryturę wypłacał im ZUS. Co interesujące, dla prawie połowy ankietowanych decyzje dotyczące przyszłości OFE będą wpływały na ich wybór partii w głosowaniu podczas najbliższych wyborów.

/ newseria.pl
Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~gość
my sobie możemy wystawić i tak to nic nie da. trzeba realnie pomyśleć jak zarobić sobie na tą emeryturę. mnie w tej chwili stać na lokaty ale nie wiem które wybrać żeby faktycznie coś zyskać?
~inwestor
artkul z ekonomia 24 zus musi znowu pizyczac banrut socjslistcyzncy komuchow do okradnia lduzi nie ma kasy na dzialanie! wzor szwajcarskie trzba przyajc ale to tylko jak nowa prawica przjmie wladze boz ta abdna zginiecie tzn banda czerownych swin 4rga! dawne aws dzis PIS,PO,SLD,PSL!!! i paloigowna!!


dodam ze balcerek
artkul z ekonomia 24 zus musi znowu pizyczac banrut socjslistcyzncy komuchow do okradnia lduzi nie ma kasy na dzialanie! wzor szwajcarskie trzba przyajc ale to tylko jak nowa prawica przjmie wladze boz ta abdna zginiecie tzn banda czerownych swin 4rga! dawne aws dzis PIS,PO,SLD,PSL!!! i paloigowna!!


dodam ze balcerek wprodzil ofe,byloby to ok,gdyby nie kasa szla do keiszni prywatnych kolesi to raz,dwa za duza kasa,trzy przedewsztskim dlug obligi,ktore sa nabywane za nasz akase i my musimy je spalcac w posatci odsetek! to NIEDPOCZYSZCZLANE! SKOKS NA NASZ AKASE! DLATEGO DO LIWKDIWDAJCI W OFE,TYLKO OBLIGI I PENDYJKI KOLESI,ORAZ MNIEJSZA AKTYWNOSC W BIENZESACH TYPU LESIU C.GETINY I RESZTA GDZIE NON STOP EMISJE ROBIA!!!!


i odpoweidzialnsoc alymjatkiem kolesi z ofe za przgrane inwestycje patrz agroton,lcedc!!!!

i wtedy ofe moze dzialc!!!

wynagrodzniea zalezne od zaudytowanych wynikow!!
~lot
Likwidacja OFE to wielki skok na kase ,ktora pilnie jest POtrzebna dla zapewnienia ciaglosci emerytur emerytom PO 15 -tu latach pracy, Tylko trzeba sie liczyc ze ponad 100 miliardow kasy OfE jest obecnie w akcjach , jest to okolo 20 procent calego kapitalu gieldy , Rzad chce przejesc kase z OFE , zrobic z warszawnskiej Likwidacja OFE to wielki skok na kase ,ktora pilnie jest POtrzebna dla zapewnienia ciaglosci emerytur emerytom PO 15 -tu latach pracy, Tylko trzeba sie liczyc ze ponad 100 miliardow kasy OfE jest obecnie w akcjach , jest to okolo 20 procent calego kapitalu gieldy , Rzad chce przejesc kase z OFE , zrobic z warszawnskiej gieldy Amber Gold,a prywatne spolki staly sie departamentem zamorskich bankow, Czy to nie jest juz ostatni etap likwidacji Panstwa Polskiego i czy nie musi cos jeszcze przed wyborami pierdyknac by tych zlodzieji Politycznych szlak trafil,!
~Koko2
Dać możliwość wyboru pomiędzy ZUS i OFE, a każdy raz na zawsze sam zdecyduje o swojej przyszłości i nie będzie pretensji ,że na siłę trzeba należeć do OFE.
~mati
a czemu do ZUS ? ja nie chcę do ZUS, ja chcę na moje prywatne konto. kolesie z PO będa siac propagandę teraz, że OFE są niedobre, nieefektywne, drogie itd. ale przynajmniej w OFE jest realna kasa, w przeciwieństwie do zapisów księgowych w ZUSie. Jak ludzie mają oszczędzac na emeryturę w ZUS skoro wszystkie wpłacane składki a czemu do ZUS ? ja nie chcę do ZUS, ja chcę na moje prywatne konto. kolesie z PO będa siac propagandę teraz, że OFE są niedobre, nieefektywne, drogie itd. ale przynajmniej w OFE jest realna kasa, w przeciwieństwie do zapisów księgowych w ZUSie. Jak ludzie mają oszczędzac na emeryturę w ZUS skoro wszystkie wpłacane składki idą na wypłatę bieżących emerytur, a co gorsze, w tym roku zabraknie na ten cel prawie 50 mld zł !!!!!!!

do likwidacji to jest ZUS a nie OFE !!! Każda piramida finansowa w końcu upada !!!
~komusik45
Rostowski-jak nie zlikwidujesz OFE to czeka cie sybir i kraty więzienne za zaniechanie ,masz to jak w banku.
~fdsa
do odstrzału tylko zus :) ofe generują jakkiekolwiek zyski
zus - gigantyczne straty :/ o czym wy piszecie? :?
~rex
Zlikwidowac i do ZUS ,kracza bo aja posadki za 5 000 zł i rodzinka w skali kraju to okradanie ludzi ,

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki