Jastrzębska Spółka Węglowa wprowadzi Pracowniczy Program Emerytalny

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej chce wprowadzić w firmie Pracowniczy Program Emerytalny, w którym składka będzie finansowana przez pracodawcę, a oszczędności można wypłacić po przejściu na emeryturę już w wieku 55 lat. Do przystąpienia do programu zachęca m.in. działająca w JSW Solidarność.

(fot. Dawid Lach / JSW)

"W JSW pracodawca - przy aprobacie związków zawodowych - zdecydował się na utworzenie Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE) jako rozwiązania dla górników korzystniejszego niż promowane przez rząd Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)" - podali przedstawiciele jastrzębskiej "S" w informacji skierowanej do blisko 22-tysięcznej załogi firmy.

Rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer przypomniała, że wprowadzenie programu dodatkowego oszczędzania do emerytury wynika z przyjętej w ub. roku przez parlament ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Obecnie w spółce trwa kampania informacyjna, w ramach której pracownicy mogą m.in. poznać różnice między PPK a PPE, który zamierza wprowadzić JSW. W ocenie związkowców, ta druga opcja jest dla pracowników bardziej korzystna.

"Jeśli chodzi o PPE, całą należną składkę odprowadza pracodawca, a zgromadzone środki pracownik może wypłacić w całości już po ukończeniu 60. roku życia lub 55. roku życia - w tym drugim przypadku pod warunkiem uzyskania uprawnień emerytalnych. Natomiast PPK polega na odprowadzaniu obowiązkowej składki, która jest ściągana od pracownika w wysokości 2 proc. zarobku, zaś ze zgromadzonych pieniędzy pracownik może skorzystać dużo później - większa część zgromadzonych środków będzie wypłacana w minimum 120 ratach, z których ostatnią otrzymalibyśmy dopiero po ukończeniu 70. roku życia" - podała działająca w JSW Solidarność.

O tym, że w JSW ma być wprowadzony PPE przesądza - jak podkreślają związkowcy - m.in. to, że w PPE możliwy jest wcześniejszy dostęp do zgromadzonych środków, co jest kluczowe dla górników odchodzących na wcześniejszą emeryturę. Równie istotny jest brak obowiązkowej składki po stronie pracownika. Przystąpienie do PPE nie pociąga za sobą żadnych obciążeń finansowych.

"1 lipca 2019 r. w Programie powinno uczestniczyć 25 proc załogi. Jeśli tak się nie stanie, wszyscy zostaną przypisani do PPK" - przypominają związkowcy, zachęcając pracowników, by przystępowali do PPE.

W ramach programu pracownicy będą mieli możliwość wyboru instrumentów finansowych o różnym stopniu ryzyka, w których będą inwestowane gromadzone środki - od funduszów obligacji skarbowych o pomijalnie małym ryzyku inwestycji po fundusze akcyjne. W przypadku JSW wszystkie instrumenty finansowe to fundusze PKO TFI.

Środki przekazane do PPE będą mogły zostać wykorzystane tylko przez pracownika lub osoby wskazane przez niego w deklaracji, a także przez spadkobierców, ponieważ pieniądze podlegają dziedziczeniu. Programy tego typu działają w firmach od 2004 r. Pracownicy JSW mogą składać deklaracje przystąpienia do PPE w kopalniach, a także przez internet, w portalu pracownika.

1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wprowadza ona dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Pierwsza tura "wejścia do systemu" dotyczy największych pracodawców, zatrudniających 250 osób lub więcej, i odbędzie się już 1 lipca br.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ je/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 tiptop-52

W KGHM PPE jest od od 2003. Operatorem jest PZU. Większość pracowników którzy są w nim od początku. ma około 100 tyś odłożone. Pieniądze bez prowizji do wybrania w wieku 55 lat a wiadomo że górnik najczęściej odchodzi w wieku 46-50 lat. Inaczej traci się 30% odłożonych pieniędzy. Inna sprawa że PZU strasznie źle inwestuje pieniądze. Jednostki inwestycyjne Mazurka, Krakowiaka i Poloneza to jeden wielki szajs w ostatnich 2 latach ogromne straty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 33 trooper

No i dobrze kombinują. Nie trzeba robić wielkich analiz aby zobaczyć gołym okiem przewagę. Zablokowanie środków na 10 lat dłużej a jaki benefit w zamian? Żaden
Nikt normalny by z własnej woli nie zablokował za darmo swoich pieniędzy. Jak lokata na 10 lat bez możliwości zerwania i bez oprocentowania

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 20 rafixo

ArcelorMittal Poland też uciekł od PPK - zwiększył wkład pracodawcy w PPE.

! Odpowiedz
8 49 zenonn

PPK ma ratować ZUS, a zainteresowani pracownicy firm prędzej założą PPE.
Przewaga PPK nad PPE jest w obiecankach, ze w przyszłości kolejny rząd dołoży jednym z grabieży innych.
PPK podzielą los OFE.
PPE są niezależne od polityków
Nachalne złodziejstwo polityków dyskwalifikuje PPK.
Kiełbasa wyborcza pokazuje aktualnie co warte są rzężenia zawodowych oszustów i mitomanów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 1 barnabka

PPK będzie odrębne od ZUS to będą dodatkowe środki na prywatnych kontach.
PKK będzie dostępne dla wszystkich i to jest ta różnica jeśli chodzi o PPE a PPK.
PPK nie podzielą losu OFE, gdyż będziemy mieli tu do czynienia z prywatnymi oszczędnościami na prywatnych kontach i to będa nasze pieniądze i nikt ich nie ruszy.W OFE to był podział składki ZUS. więc trochę inna forma.
I jak niby ci politycy zabiorą mi moje pieniądze z mojego konta?
Nonsens...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 obsservator odpowiada barnabka

Normalnie zabiorą. Tak jak zabrali ludziom pieniądze z prywatnych kont bankowych na Cyprze.

! Odpowiedz
0 10 trooper odpowiada barnabka

OFE były na prywatnych kontach. Dopóki ktoś nie przyszedł, nie zdecydował i nie osądził inaczej.

! Odpowiedz
5 39 blind-oln

Doskonałe podsumowanie rządowego programu - "w sumie się nie opłaca".

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest: