REKLAMA

Jak się żegnać ze stanowiskiem to tylko tak. Karuzela prezesów na GPW "2"

Michał Kubicki2023-10-25 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-10-25 06:00

Ostanie miesiące to liczne zmiany prezesów w giełdowych spółkach, a rezygnacje i dymisje dotyczyły także tych największych z WIG20. Niektórzy odchodzą ze stanowisk, gdy spółka zmierza w stronę upadłości, a inni - gdy rozkwita. Do tego wkrótce zacznie działać kadrowa miotła nowego rządu, przez co zmian może być jeszcze więcej.

Jak się żegnać ze stanowiskiem to tylko tak. Karuzela prezesów na GPW "2"
Jak się żegnać ze stanowiskiem to tylko tak. Karuzela prezesów na GPW "2"
fot. Pixabay / / Pexels

To, ile może znaczyć prezes, opisaliśmy w artykule „Jak osiągnąć giełdowy sukces?”. Inny przykładem może być reakcja inwestorów na niespodziewaną dymisję Zbigniewa Jagiełły z fotela szefa PKO w 2021 r. Z drugiej strony nie zapominajmy o wyjątku Dino, które prezesa nie ma od 2020 r., a kurs w tym czasie zyskał blisko 130 proc. Tam jednak z fotela przewodniczącego Rady Nadzorczej rządzi Tomasz Biernacki, jeden z najbogatszych Polaków.

Wkrótce może się nasilić fala zmian w giełdowych (i nie tylko) firmach kontrolowanych przez państwo, gdy władzę przejmie dotychczasowa opozycja. Kadrowa miotła dotknie zapewne 21 prezesów i pozostałych członków zarządu i rad nadzorczych spółek nadzorowanych przez obecne kierownictwo Ministerstwo Aktywów Państwowych.

To jednak dopiero przed nami, ale za nami okres kilku miesięcy intensywnych zmian u sterów pozostałych spółek, także tych największych, które również wywołały sporo emocji na GPW. Rezygnację ogłaszali zarządzający dużymi spółkami detalicznymi. Liczne odejścia odnotowano w branży gamingowej i w mniejszych spółkach.

W WIG20 karuzela prezesów się rozpędza

Najbardziej zaskakująca wydaje się ogłoszona w październiku zmiana na stanowisku prezesa CD Projektu notowanego w WIG20. U sterów największej polskiej spółki gamingowej Adam Kiciński zasiadał od 2010 r. Od 1 stycznia 2024 r. funkcję CEO będą pełnić dwie osoby: Adam Badowski oraz Michał Nowakowski.

W ostatnich dwóch miesiącach zmiany na najwyższych kierowniczych stanowiskach dotknęły Pepco i Allegro. We wrześniu ze stanowiska prezesa po zaledwie półtora roku odszedł Trevor Masters, a zastąpił go jego poprzednik Andy Bond. Zmian w kadrze menedżerskiej było zresztą więcej, a wraz z licznymi wątpliwościami odnośnie do działań głównego akcjonariusza i słabszych prognoz operacyjnych kurs Pepco wytyczył nowe historyczne minima.

Z kolei w Allegro prezes zmienił się rok temu (został nim Roy Perticucci), ale w październiku Allegro poinformowało, że ze stanowiska odejdzie Darren Houston, przewodniczący Rady Dyrektorów, organu spółki, który sprawuje nadzór i kontrolę nad działalnością firmy i samego prezesa (CEO), którego zresztą powołuje.

Zapowiedziana w maju br. zmiana na fotelu prezesa Orange Polska dokonała się na początku września. Dotychczasowego CEO Juliena Ducarroza zastąpiła Liudmila Climoc, która wcześniej szefowała biznesem Orange w Rumunii.

O istotnej zmianie poinformowało też LPP, chociaż nie dotyczyła ona prezesa, a wieloletniego wiceprezesa spółki Jacka Kujawy, który od 2009 r. odpowiadał za kluczowe w spółce kwestie logistyczne i informatyczne. Na jego miejsce wyznaczono Mikołaja Wezdeckiego. To pierwsze zmiany w zarządzie LPP od ponad dwóch lat.

Mając powyższe na uwadze wraz ze świadomością, że nowy rząd może w najbliższych miesiącach obsadzić 8 prezesów spółek z segmentu największych kontrolowanych przez państwo to przy braku zmian portfela po nowym roku spółkami z indeksu WIG20 może rządzić 11 innych prezesów niż rok wcześniej.

AAA Szukam prezesa studia gier

Takich ogłoszeń o pracę na stanowisku prezesa giełdowej spółki produkującej gry mogło pojawić się w ostatnich miesiącach sporo (gdyby tak szukano kandydatów), bo zmiany były ogłaszane wyjątkowo często. Także u największych pod tym względem spółek, jak we wspomnianym CD Projekcie.

W pierwszej połowie roku rezygnację złożył Maciej Zużałek, szef Ten Square Games, spółki z WIG.Games5, indeksu skupiającego 5 największych giełdowych podmiotów z polskiego sektora gamingowego. Od maja br. zastąpił go Andrzej Ilczuk, wcześniejszy dyrektor operacyjny.

We wrześniu br. z funkcji prezesa Huuuge, kolejnej spółki z portfela indeksowego WIG.Games5, ustąpił Anton Gauffin, jednocześnie największy akcjonariusz spółki. Jego miejsce zajął Erik Duindam. Były prezes został powołany na stanowisko przewodniczącego rady dyrektorów i co ciekawe, od tego momentu w licznych transakcjach na rynku dokupił (poprzez Big Bets) ponad  94 tys. akcji Huuuge.

Zmiany dokonywały się także mniejszych spółkach. W ostatnim czasie drzwi obrotowe prowadziły do biura prezesa Big Cheesee Studio, o czym wspomnieliśmy przy okazji materiału o „Profilach giełdowych producentów gier na platformie X”  W skrócie we wrześniu rezygnację złożył Łukasz Dębski z powodu różnic w podejściu do rozwoju studia, w którym głównym udziałowcem jest giełdowy PlayWay, kierowany przez Krzysztofa Kostowskiego. Ten na X pisał o opóźnieniach i niesatysfakcjonujących postępach produkcyjnych gier studia. Funkcję w Big Cheese Studio przejął Jakub Rafał związany ze spółką, a wcześniej analityk m.in. w Wood Company, Noble Securities. Ewakuował on się z fotela prezesa (i zarządu) po miesiącu, nie podając przyczyn rezygnacji. Obecnie w zarządzie znajduje się tylko Rafał Szymański.

Jak się żegnać, to w takim stylu

Ponadto zmiany odbywały się w innych spółkach z różnych segmentów i sektorów rynku. W lipcu z funkcji w Torpolu zrezygnował – z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia - Grzegorz Grabowski, zasiadający w fotelu prezesa od 2016 r. Uzasadnieniem były ważne względy osobiste. Przypomnijmy, że w bieżącym roku znaczący pakiet akcji spółki przejęła CPK odpowiedzialna za budowę centralnego portu lotniczego. Tym samym powyborcza kadrowa miotła może i tu mieć swoje do zrobienia, bo CPK jest nadzorowane przez pełnomocnika rządu ds. CPK.

Nie dłużej niż pół roku trwali na stanowisku dwaj ostatni prezesi Polskiej Grupy Fotowoltaicznej (PGF), a ostatnia rezygnacja Mirosława Janika zbiegła się w czasie z problemami PGF w wypełnieniu obowiązków raportowych z wynikami, przez co handel akcjami spółki był zawieszony na GPW od 4 do 19 października.

Niestety zmiany są czasami wymuszone przez "czynniki nieunikanie". W Esotiq & Henderson 20 września br. zmarł prezes Krzysztof Jakubowski, a oddelegowany z Rady Nadzorczej do pełnienia obowiązków prezesa został Adam Skrzypek.

"Umiera" czasami sama spółka, a próby jej reanimacji także prowadzą do przetasowań w zarządzie i na fotelu prezesa. W październiku taka sytuacja miała miejsce w Rafako, gdzie po czterech miesiącach, Macieja Stańczuka zastąpił Dawid Jaworski. To już trzeci prezes w tym roku, po tym jak w czerwcu zrezygnował Radosław Domagalski-Łabędzki. W ubiegłym tygodniu nowy zarząd poinformował, że rozważa złożenie wniosku o upadłość.

Zgoła inaczej wyglądała natomiast sytuacja w Fabrity (wcześniej K2 Holding) działającego w branży oprogramowania i marketingu. Na początku października Paweł Wujec poinformował, że odejdzie z funkcji prezesa z końcem miesiąca. Uzasadnił swoją decyzję wypełnieniem powierzonej mu misji, tj. projektu transformacji grupy i wykreowania wartości dla akcjonariuszy.

Od momentu, gdy został prezesem w 2020 r., kurs akcji spółki poszedł w górę o 310 proc., a jedną z ostatnich decyzji przez niego podpisanych jest rekomendacja zarządu co do dystrybucji akcjonariuszom kwoty 15 mln zł w postaci dywidendy (ok. 8 mln, tj. ze stopą 9%) oraz skupu akcji własnych za pozostałą kwotę. Jak się żegnać z funkcją prezesa to tylko w takim stylu.  

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
podatnik-
W związku z przypomnieniem o Orange Polska mam pytanie do ministra Ziobry gdzie są zarzuty dla Przewodniczącego Konfederacji Lewiatan a jednocześnie geniusza gospodarczego PRLu bis Macieja Wituckiego: - który to doprowadził do ruiny finansowej TP S.A. następnie Orange PL, akcje spadły do 6 PLN( za śp. doktora Pośrednika vel Kulczyk W związku z przypomnieniem o Orange Polska mam pytanie do ministra Ziobry gdzie są zarzuty dla Przewodniczącego Konfederacji Lewiatan a jednocześnie geniusza gospodarczego PRLu bis Macieja Wituckiego: - który to doprowadził do ruiny finansowej TP S.A. następnie Orange PL, akcje spadły do 6 PLN( za śp. doktora Pośrednika vel Kulczyk akcje były po 38 PLN), spadek wartości firmy o 80%, dywidendy brak, tylko Zarząd i RN bez zmian zarobki zawsze w milionach(Zarząd, setki tysięcy RN), następnie powtórzenie numeru z Work Service i w nagrodę za swoje dokonania tow. Henryka Bochniarz oddaje mu swój stołek w Konfederacji Lewiatan tak wygląda PRL bis od środka i do tego facet jest na tyle grubiański,że chce nauczać innych Odpowiedzialnego Biznesu!
428ustka
pisza ze prezydent sie martwi o polske
rozsadkunamtrzeba
Ropa na świecie tanieje, paliwo na Orlen drożeje
Obajtkonomia
carlito1
Były kolesie i rodzinka z pis teraz będzie z peło taka zmiana dla ciemnego ludu....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki